Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 23:27
Reklama
Reklama
Reklama

Spotkanie w Pawłowiczkach. Mówili o problemach polskiej wsi

Związek Śląskich Rolników zorganizował w Pawłowiczkach zebranie sprawozdawczo-wyborcze rejonu Kędzierzyn-Koźle. Nie zabrakło dyskusji o problemach trapiących naszych rolników. Jednym z tematów, jakie wysunęły się na pierwszy plan, była kwestia niekontrolowanego napływu do Polski zboża z Ukrainy.

Autor: Klaudia Kluczniok

W trzygodzinnym dorocznym spotkaniu uczestniczyło ponad stu członków Związku Śląskich Rolników. Pojawiły się również osoby reprezentujące firmy i instytucje, które działają na rzecz rolników.

Dariusz Chodorowski, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Oddziału Terenowego w Opolu, przedstawił uczestnikom tematykę związaną z dzierżawą kilkuset hektarów ziemi, które Top Farms Głubczyce oddało do KOWR-u. Warto dodać, że grunty znajdują się w polu zainteresowania rolników z gminy Pawłowiczki.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu oraz członek władz ZŚR - Marek Froelich przybliżył słuchaczom sytuację opolskiej wsi, a także poinformował o podejmowanych dla niej działaniach. W podobnej tematyce - ze swojej perspektywy - obracał się przewodniczący ZŚR - Bernard Dembczak.

Jedną z wiodących kwestii, jakie poruszono w trakcie spotkania, był problem niekontrolowanego napływu do naszego kraju zboża z Ukrainy, które ma "zapychać" nasz rynek.

Dyskusje koncentrowały się również wokół nowej perspektywy unijnej.

- Szersze grono odbiorców, społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co nam proponuje w tej chwili Unia Europejska w nowym rozdaniu, rzekome działania dla poprawy klimatu czy dobrostanu zwierząt, nie do końca jest właściwe - mówi Tomasz Cichoń, przewodniczący Związku Śląskich Rolników na teren kędzierzyńsko-kozielski. - Jako rolnicy w nowej perspektywie rolniczej będziemy musieli wyłączyć z produkcji trzy bądź cztery proc. areału; przepisy jeszcze nie do końca są znane. W Europie mamy najlepsze gleby i klimat do uprawy zbóż i żywności. Jeśli każdy europejski rolnik będzie musiał zrezygnować z choćby jednego hektara areału, Brazylijczycy lub Argentyńczycy będą musieli wyciąć o trzy hektary lasu deszczowego więcej, aby to zbilansować. Dopóki na sklepowych półkach nie brakuje żywności, syte społeczeństwo europejskie nie widzi tego problemu. Zacznie go dostrzegać, kiedy żywności zabraknie lub drastycznie ona zdrożeje - alarmuje.

Podkreśla, że warto walczyć z myśleniem o rolnictwie jako tej gałęzi ludzkiej działalności, która zatruwa środowisko i nie troszczy się o dobrostan zwierząt.

- Popatrzmy na to z drugiej strony. Rolnicy są producentami żywności. Więc jeśli nie chcemy być zależni od Ukrainy, Brazylii czy Argentyny - gdzie farmerzy stosują GMO i pestycydy, które u nas od dawna są zakazane - społeczeństwo musi zdać sobie sprawę, że rolnicy w Europie nikomu nie zagrażają, tylko produkują zdrową żywność i stosują środki ochrony roślin, które są dla roślin lekarstwem - mówi Tomasz Cichoń. - Rolnicy nie zatruwają swoich gleb, nie utrzymują źle swoich zwierząt, bo chcą przekazać je następnym pokoleniom, tak by i one mogły z tego żyć. To jest nasz warsztat pracy. Oczywiście, jak w każdym środowisku, zdarzają się pojedyncze, godne potępienia, przypadki. Media natychmiast je wychwytują i nagłaśniają. Idzie fama, że wszyscy rolnicy tak postępują. To nieprawda, z którą trzeba walczyć - dodaje.

***

Związek Śląskich Rolników istnieje od 30 lat. To organizacja pozarządowa, która posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Zrzesza ponad tysiąc osób. Promuje region opolski. Przyświeca mu hasło: "Nowoczesne rolnictwo z zachowaniem śląskiej tradycji".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jolaTreść komentarza: A Żak?Data dodania komentarza: 14.01.2025, 21:41Źródło komentarza: Katarzyna D., była radna miejska, usłyszała zarzuty prokuratorskieAutor komentarza: BartTreść komentarza: Polecam sprawdzic daty rządów Jarosława K. 16 listopada 2015 do 13 grudnia 2023Data dodania komentarza: 14.01.2025, 21:36Źródło komentarza: Katarzyna D., była radna miejska, usłyszała zarzuty prokuratorskieAutor komentarza: BarrTreść komentarza: To właśnie jest za czasów Jarosława. Tylko pisiorsto dat nie kojarzyData dodania komentarza: 14.01.2025, 21:29Źródło komentarza: Katarzyna D., była radna miejska, usłyszała zarzuty prokuratorskieAutor komentarza: AchimTreść komentarza: Ale ty Monia to prostaczka jesteś! Nie jesteśmy na ty. Hahaha.. Taki lepszy gość z Ciebie? W sieci wszyscy są na TY, jak byś się w szkole uczyła to byś wiedziała, wielka PANI.Data dodania komentarza: 14.01.2025, 20:07Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: JAobserwatorTreść komentarza: Taka fajna fucha w ITD a jeszcze im mało.Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:58Źródło komentarza: Inspektorzy ITD i przedsiębiorcy podejrzani o korupcję w rękach policjiAutor komentarza: Podejrzany elementTreść komentarza: Kolejni co będą służyć władzy przeciw obywatelom za nasze pieniądze. Jak zwykle odprawią poszkodowanych z kwitkiem by zakładali sprawy sądowe z powództwa cywilnego gdyż funkcjonariusze się nie mogą przemęczyć. Agresywni policjanci będą i łamią prawa obywateli. Leniwi zaś w krzaki i spać byle do emerytury....Data dodania komentarza: 14.01.2025, 16:37Źródło komentarza: Nowe twarze w kędzierzyńsko-kozielskiej Policji. Ale najpierw 6-miesięczne szkolenie. ZDJĘCIA
Reklama
opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna