Reklama
sobota, 1 lutego 2025 08:45
Reklama
Reklama
Reklama

Krótka historia dachu źródłem wiedzy o pokryciach dachowych

Historia pokryć dachowych rozpoczyna się w basenie Morza Śródziemnego, będącego kolebką naszej cywilizacji. Właśnie tam możemy obejrzeć wiele interesujących obiektów, do których wpisują się dachy i ich pokrycia. Tam, razem z rozwojem techniki budowlanej, powstawały oraz były stale ulepszane pokrycia dachowe. Wiedza na ten temat pozwala zauważyć, jak wielki wpływ na powstawanie coraz nowszych materiałów dachowych miał rozwój technologii i ludzkie możliwości. Wszystko rozpoczęło się bowiem od materiałów naturalnych w typie liści, traw, mchów, słomy czy drewna. Niestety, okazywały się one mało trwałe, między innymi przez swoją łatwopalność. To właśnie ta cecha była czynnikiem zapalnym, który wpłynął na dalszą pracę nad rodzajami pokryć dachowych.
  • Źródło: promocja
Krótka historia dachu źródłem wiedzy o pokryciach dachowych

Z dekretu władcy – wymogi dotyczące form pokrycia dachowego w VIII wieku

 

Niepalność stanowiła główne kryterium wyboru od dawna. Pożary niszczyły często całe miasta, powodowały ogromne straty i często w ich wyniku cierpiał cały lud. Pierwszy poznany edykt królewski dotyczący tego problemu został wydany przez Karola Wielkiego w 794 roku. Król wskazał dachówki jako jedyny właściwy rodzaj pokrycia do stosowania na budynkach cesarskich. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten rodzaj dachówek był stosowany wcześniej, bowiem powstał on gdy ludzie nauczyli się wytwarzać produkty z gliny, a później zaś cegieł. Wiadomym faktem jest, że Grecy przejęli metody wytwarzania i stosowania dachówek od Asyryjczyków, stosując je od 3 tys. lat przed naszą erą. W dzisiejszych czasach spotykamy się z kilkoma rodzajami dachówek, wymyślonymi kilkanaście tysięcy lat temu. Są to:

  • dachówki mnich-mniszka
  • dachówki rzymskie
  • dachówki zakładkowe
  • dachówki karpiówki
  • dachówki płaskie
  • dachówki betonowe

W dzisiejszych czasach widzimy je w zupełnie nowym wydaniu. Posiadają one właściwości na   miarę naszych czasów, dzięki temu skutecznie chronią domy i ich domowników przed słońcem, deszczem, wiatrem czy opadami. Polskie Centrum Dachowe oferuje szeroki wybór rodzajów i kształtów dachówek, stanowiących doskonały przykład innowacji powstałej wskutek postępu technicznego. Wysoka jakość wykonania i atrakcyjna cena tworzą dziś doskonały duet, stanowiąc cechę rozpoznawalną tego dystrybutora. Co jeszcze zmieniło się w pokryciach dachowych? Ich barwa.

 

Barwy pokryć dachowych stosowane kiedyś i dziś – zmiana widoczna gołym okiem

 

Niegdyś naturalnym kolorem dachówki był ceglany. Odpowiadał on barwie materiałów stosowanych przy jego produkcji – cegle i glinie. Dziś obserwuje się wzrost zainteresowania ciemniejszymi dachówkami, przy których produkcji niektórzy używają dodatkowego zabiegu „barwienia w masie”; dzięki temu zabiegowi możliwe jest uzyskanie jednolitego koloru dachu, nawet w przypadku konieczności docięcia dachówek. Współczesne możliwości sprawiają, że żaden kolor dachówki nie jest awykonalny. Jednak po dziś dzień obecne są barwy stosowane w przeszłości – brązy, pomarańcze, a nawet głębokie odcienie czerwieni. Wybór jest tutaj kwestią indywidualną. Producenci stale udowadniają, że nie ma dla nich nic niemożliwego, dzięki czemu każdy zainteresowany otrzymuje pełen wachlarz kształtów i barw.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubertTreść komentarza: No to se gorol pogodo z gorolami. Tu na Ślonsku sie we 12 objod je.Data dodania komentarza: 31.01.2025, 21:55Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Na to są pieniądze... To się pisowscy fanatycy sekciarze ucieszą i będą klakierować....Data dodania komentarza: 31.01.2025, 20:49Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Czy UM zabezpieczy mieszkańców na chodnikach by bezpiecznie się poruszali ?Data dodania komentarza: 31.01.2025, 20:48Źródło komentarza: Uwaga, może być ślisko! Ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: I to się chwali ... Żeby tak jeszcze zagospodarowano teren po byłym tartaku i budynki w Koźlu Porcie przy ulicach Marynarskiej i Pocztowej.... Ludzie potrzebują mieszkań ale takich czynszowych bo kogo tak naprawdę stać kupić mieszkanie ?Data dodania komentarza: 31.01.2025, 20:47Źródło komentarza: Kolejny budynek na terenie dawnej jednostki wojskowej w Koźlu do remontuAutor komentarza: ViolaTreść komentarza: Boże...Taka tragedia... STRASZNE!!!! Biedni rodzice.. Rodzina... Takie dziecko... Współczuję ogromnie...Data dodania komentarza: 31.01.2025, 19:34Źródło komentarza: W tragicznym wypadku zginął 18-letni uczeń szkoły w SławięcicachAutor komentarza: Iwona JacekTreść komentarza: Była radna Miasta Kędzierzyn Koźle. Była dyrektorka żak i 7Data dodania komentarza: 31.01.2025, 19:13Źródło komentarza: Katarzyna D., była radna miejska, usłyszała zarzuty prokuratorskie
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna