Z dekretu władcy – wymogi dotyczące form pokrycia dachowego w VIII wieku
Niepalność stanowiła główne kryterium wyboru od dawna. Pożary niszczyły często całe miasta, powodowały ogromne straty i często w ich wyniku cierpiał cały lud. Pierwszy poznany edykt królewski dotyczący tego problemu został wydany przez Karola Wielkiego w 794 roku. Król wskazał dachówki jako jedyny właściwy rodzaj pokrycia do stosowania na budynkach cesarskich. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten rodzaj dachówek był stosowany wcześniej, bowiem powstał on gdy ludzie nauczyli się wytwarzać produkty z gliny, a później zaś cegieł. Wiadomym faktem jest, że Grecy przejęli metody wytwarzania i stosowania dachówek od Asyryjczyków, stosując je od 3 tys. lat przed naszą erą. W dzisiejszych czasach spotykamy się z kilkoma rodzajami dachówek, wymyślonymi kilkanaście tysięcy lat temu. Są to:
- dachówki mnich-mniszka
- dachówki rzymskie
- dachówki zakładkowe
- dachówki karpiówki
- dachówki płaskie
- dachówki betonowe
W dzisiejszych czasach widzimy je w zupełnie nowym wydaniu. Posiadają one właściwości na miarę naszych czasów, dzięki temu skutecznie chronią domy i ich domowników przed słońcem, deszczem, wiatrem czy opadami. Polskie Centrum Dachowe oferuje szeroki wybór rodzajów i kształtów dachówek, stanowiących doskonały przykład innowacji powstałej wskutek postępu technicznego. Wysoka jakość wykonania i atrakcyjna cena tworzą dziś doskonały duet, stanowiąc cechę rozpoznawalną tego dystrybutora. Co jeszcze zmieniło się w pokryciach dachowych? Ich barwa.
Barwy pokryć dachowych stosowane kiedyś i dziś – zmiana widoczna gołym okiem
Niegdyś naturalnym kolorem dachówki był ceglany. Odpowiadał on barwie materiałów stosowanych przy jego produkcji – cegle i glinie. Dziś obserwuje się wzrost zainteresowania ciemniejszymi dachówkami, przy których produkcji niektórzy używają dodatkowego zabiegu „barwienia w masie”; dzięki temu zabiegowi możliwe jest uzyskanie jednolitego koloru dachu, nawet w przypadku konieczności docięcia dachówek. Współczesne możliwości sprawiają, że żaden kolor dachówki nie jest awykonalny. Jednak po dziś dzień obecne są barwy stosowane w przeszłości – brązy, pomarańcze, a nawet głębokie odcienie czerwieni. Wybór jest tutaj kwestią indywidualną. Producenci stale udowadniają, że nie ma dla nich nic niemożliwego, dzięki czemu każdy zainteresowany otrzymuje pełen wachlarz kształtów i barw.
Napisz komentarz
Komentarze