Reklama
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 22:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zadziorne chłopaki nie tylko na tafli. "Każde wyjście na lód jest dla nas sukcesem"

Z dumą wychodzimy na taflę z logo Chemika na piersi, flagą naszego kraju i nazwą naszego miasta. Choć nasze dni i dni kędzierzyńskiego hokeja są, niestety, policzone, bo tej miłości nigdy nie odwzajemnili ani włodarze miasta, ani lokalne ośrodki sportowe. Zostało nam dobrze się bawić w gronie przyjaciół, dopóki zdrowie pozwoli - mówi Mateusz Kulik z TMHL Chemik Kędzierzyn-Koźle. Przy okazji wyjazdu na zawody do niemieckiego Füssen rozmawialiśmy z nim o wzlotach i upadkach klubu, który w tym roku świętuje 20-lecie istnienia.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Zadziorne chłopaki nie tylko na tafli. "Każde wyjście na lód jest dla nas sukcesem"
Po meczu Mistrzostw Polski Amatorów przeciwko drużynie Meksyk Tychy, rok 2013. Chemik w składzie (od lewej stoją): Janusz Błach, Tadeusz Drabik, Rafał Horoszkiewicz, Andrzej Baniak, Stefan Werner, Jerzy Wiśniewski, Bartłomiej Kulik, Marek Stochaj, Piotr Kowalski, Grzegorz Kulik, Sławomir Bojar, Wojciech Wysocki, Jerzy Kuzian i Arkadiusz Grzesik

Autor: TMHL Chemik Kędzierzyn-Koźle/archiwum prywatne

- Gdybyś miał się przenieść pamięcią do samych początków... 

Reklama dotacje unijne dla firm

- To zaczęło się, gdy w 2002 roku dwóch pasjonatów hokeja spotkało się w jednej szkole - II Liceum Ogólnokształcącym. Kiedy otwarto lodowisko "Azotor", Wojciech Czernik i Mateusz Kulik skrzyknęli paru kolegów ze szkoły do amatorskiej zabawy w hokeja. Graliśmy bez sprzętu późnymi wieczorami i bardzo wcześnie, o porankach, a ówczesny prezes MOSiR tylko kręcił głową, że hokeiści niszczą lód.

Szybko dołączyło do nas kilku wychowanków MZKS Chemik Kędzierzyn-Koźle, którzy w połowie lat 80. występowali z naszym klubem w Centralnej Lidze Juniorów. Byli to m.in. Grzegorz Kulik, ojciec Mateusza, który w synu zaszczepił miłość do tego pięknego sportu, oraz Marek Stochaj, Dariusz Wierzbicki, który po grze w Chemiku występował również w Odrze Opole, oraz Jędrek Masalski - on w latach 70. grał w II-ligowej seniorskiej drużynie Chemika, a nawet miał być powołany do kadry narodowej. Początkowo kadra TMHL była bardzo szeroka, a na treningi stawiało się nawet 30 zawodników - kompletnych amatorów, jak i tych z wyszkoleniem hokejowym.

- Stuknęło wam 20 lat. Starsi, bardziej doświadczeni. Kto dziś stanowi trzon zespołu? 

- To byli zawodnicy MZKS-u, przyjaciele z jednego osiedla. Poza Markiem Stochajem, do dziś będącym kapitanem drużyny, i Grzegorzem Kulikiem, prezesem zespołu, w składzie do dziś występują: Jurek Wiśniewski, Piotr Kowalski, Stefan Werner, Sławomir Bojar, Roman Asman, Arkadiusz Grzesik i Andrzej Baniak. Na turniej w Niemczech dołączył również dawny bramkarz MZKS-u - Zdzisław Goclik, jakkolwiek w roli atakującego. Niestety, na turnieju w Füssen nie zaprezentował się kontuzjowany Jurek Kuzian - podstawowy bramkarz drużyny. Wszyscy oni wywodzą się z jednego osiedla - Azoty. W bramce natomiast można było zobaczyć opolskiego bramkarza Sławka Andrejczuka, który od kilku sezonów broni chemicznej bramki w II lidze Śląskiej Amatorskiej Ligi Hokeja. Skład od wielu lat jest w miarę stały, choć już, niestety, nie wszyscy z Azotów pojawiają się na lodzie, jak: Krystian Skolik, Grzegorz Woźniak czy Marek Zawistowski. Ciekawostką jest, że nasz kapitan Marek Stochaj jest zwycięzcą wielu turniejów tenisowych oraz mistrzem Polski w tenisie +50, a Piotr Kowalski mistrzem Polski w badmintonie +50.

TMHL Chemik Kędzierzyn-Koźle przed meczem na nowym lodowisku Jantor. Skład od góry od lewej: Przemysław Madej, Szymon Dutka, Krzysztof Frankowski, Grzegorz Kulik, Mateusz Kulik, Roman Asman, Dariusz Pietras, Adam Wiśniowski, Wojciech Czernik, Marek Stochaj, Wojciech Kopczyński, Arkadiusz Grzesik, Radosław Obszyński i Piotr Polak

- Dziś TMHL Chemik Kędzierzyn-Koźle łączy w sobie cały Śląsk - od Wrocławia przez Opole po Tychy.

- Od wielu lat w lidze i na turniejach w barwach Chemika można zobaczyć wychowanków dawnego Dolmelu Wrocław czy GKS-u Tychy. Przez dwie dekady zabawy w hokej w koszulce z kozłem na piersi pojawiali się zawodnicy z czołowych drużyn Polskiej Ligi Hokeja oraz wielu graczy zagranicznych, m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec, Irlandii, Łotwy, Kazachstanu czy nawet z Japonii. Niestety, z powodu braku lodowiska w Kędzierzynie-Koźlu wyszkolenie, jak i treningi w ogóle nie mają miejsca i po 20 latach w drużynie praktycznie nie ma młodych adeptów sztuki hokejowej, a średnia wieku drużyny przekroczyła już 50 lat.

Kędzierzyński hokej jest jak jamajscy bobsleiści. Nieraz się z nas inne drużyny śmiały: a w tym Kędzierzynie to gdzie trenujecie? Na wrotkach. Zawodnicy drużyny wykonują różne zawody. Mamy kierowców, kierowników, kamieniarza, jak i przedsiębiorców.

- Hokej na lodzie to nie jest tanie zajęcie. Skąd brać na to pieniądze?

- W początkowej fazie drużynę wsparł jeden z lokalnych przedsiębiorców. Dzięki niemu udało się zakupić nowoczesny sprzęt ochronny dla zawodników. Jakkolwiek poza tą jednorazową sytuacją drużyna finansuje się sama. Za wszystkie wyjazdy płacimy z własnej kieszeni, a z oficjalnych źródeł udało się tylko raz załatwić drobne, za które kupiliśmy getry; do dziś w nich gramy. Niestety, ze strony miasta Kędzierzyna-Koźla nigdy nie mieliśmy wsparcia. Tak jak wcześniej wspomniałem, TMHL nie trenuje - treningami są mecze, wyjazdy - żywioł. Wyszkolenie nie istnieje.

- Pamiętam jeszcze wyjazd z wami sprzed lat. Czechy, mecz, spotkanie z trenerem kadry narodowej naszych południowych sąsiadów. Wy się tym hokejem naprawdę "jaracie".

- Gdy tylko wystartowała Śląska Amatorska Liga Hokeja (ŚALH), od razu przystąpiliśmy do rozgrywek. Amatorski hokej rodził się wtedy w Polsce i obecnie jesteśmy jedną z najstarszych tego typu drużyn w kraju. Po kilku sezonach w ŚALH przenieśliśmy się za południową granicę i przez sześć lat graliśmy w Czechach (Prajzská hokejová liga), a ostatnio gramy znów na lokalnych śląskich lodowiskach w II lidze Śląskiej Amatorskiej Ligi Hokeja. To w tej lidze udało się zdobyć drugie miejsce na koniec sezonu 2017/2018.

Regularnie jeździmy też na międzynarodowe turnieje, gdzie pomimo braku szkolenia i treningów również udawało nam się zwyciężać, ku zdziwieniu organizatorów, m.in. w Bratysławie w 2010 r. W 2015 r. wystąpiliśmy jako jedyna amatorska drużyna z Polski na turnieju w Kanadzie, gdzie między innymi mieliśmy przyjemność grać przeciwko drużynie złożonej z Indian na lodowisku treningowym Toronto Maple Leafs.

- W hokeju jak w życiu. Trudnych momentów nie brakowało.

- Najtrudniejsze to było patrzeć, jak rozbierają śp. "Azotor", nasz dom, wiedząc, że tafla tu nie wróci. Bolesne również było skucie tafli w hali, w której dziś gra ZAKSA, a miała być nowym domem Chemika. Przykro też było patrzeć, również z punktu widzenia siatkarzy, że w miejscu lodowiska powstał nikomu niepotrzebny skalniak, który cieszy się bardzo małą popularnością. Uważamy, że skoro to miejsce już nie mogło gościć hokeja, to powinno stać się miejscem przygotowania kadry narodowej w siatkówce - biorąc pod uwagę sukcesy naszej drużyny, która zresztą dawniej też była sekcją Chemika.

Hokej to miłość, to przyjaźń i zapach hokejowego sprzętu. Każde wyjście na lód jest dla nas sukcesem. Z dumą wychodzimy na taflę z logo Chemika na piersi, flagą naszego kraju i nazwą naszego miasta - choć nasze dni i dni kędzierzyńskiego hokeja są, niestety, policzone, bo tej miłości nigdy nie odwzajemnili ani włodarze miasta, ani lokalne ośrodki sportowe. Zostało nam dobrze się bawić w gronie przyjaciół, dopóki zdrowie pozwoli.

Obrońca chemicznej bramki - Jerzy "Gulajsz" Kuzian!

- Co wam się marzy?

- Planów nie mamy. Mamy marzenia, w które nawet najbardziej niepoprawny optymista nie uwierzy, że się spełnią. W dniach 26-30 października wystąpiliśmy po raz kolejny na międzynarodowym turnieju w Füssen, który rozegrano na tafli lodowej centrum wyszkolenia kadry niemieckiej w hokeju na lodzie. W 34. Internationaler Hoppe Hobby Cup 2022 wzięło udział 20 zespołów podzielonych na 4 grupy. W skład naszej kadry weszli: Sławomir Andrejczuk (bramkarz), obrońcy: Stefan Werner (A), Grzegorz Kulik, Mateusz Kulik, Paweł Oelschlager, atakujący: Marek Stochaj (C), Jarosław Hydzik, Piotr Kowalski, Piotr Bierzyński, Zdzisław Goclik i Robert Micheń.

- To może jednak jakieś marzenia są?

- Największym marzeniem na 20-lecie istnienia byłoby móc się zaprezentować lokalnej publiczności na lodowisku w Kędzierzynie-Koźlu czy nawet zorganizować weekendowy turniej hokeja na lodzie, na który moglibyśmy zaprosić przyjaciół z całego świata. Sporo poznaliśmy ich przez te 20 lat zabawy w hokej. Niestety, bez lodowiska taka forma świętowania pozostaje marzeniem. Ale może uda nam się chociaż skrzyknąć chłopaków na sesję treningową na lodowisku w Tychach, w Bytomiu, a może w Opolu.

- Mimo że na koszulkach zawodników TMHL Chemik widnieje rok 2003, w którym to rozpoczęliście ligową rywalizację, nie jesteście jedyną drużyną hokeja na lodzie w historii naszego miasta.

- Już w latach 50. ubiegłego wieku grała na Pogorzelcu Unia Kędzierzyn, a na północy dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla - Zryw Sławięcice, którego zarys lodowiska da się jeszcze dostrzec.

Podobno drużynę hokejową miał też Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej. W latach 70. w II lidze występował MZKS Chemik Kędzierzyn, dla którego zbudowano, lecz nie dokończono, krytą halę lodową, w której występują dziś nasi siatkarscy mistrzowie. Bliźniaczą halę, również nieopodal zakładów chemicznych, posiada Unia Oświęcim - wielokrotny mistrz Polski w hokeju na lodzie.

Niestety, niewiele wiemy o naszych poprzednikach, mało znana jest historia hokeja w naszym mieście. Mało kto wie, że dalej jest tu hokej. Dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu ludzi, którzy mogliby opowiedzieć coś więcej o dawnych latach tego pięknego sportu w Kędzierzynie-Koźlu. Nam już niewiele zostało. Jesteśmy jedną z najstarszych drużyn na taflach polskich lodowisk. Zanim odejdziemy na sportową emeryturę, chcielibyśmy zebrać pełen obraz historii tego sportu u nas, kiedy dziś świętujemy 20-lecie istnienia i 75-lecie Chemika. Czekamy na fotki i hokejowe historie. Zapraszamy do śledzenia naszych zmagań i do kontaktu przez facebookową stronę TMHL Chemik.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Pierogi RuskieTreść komentarza: Faktyczni- nie ma psów i kotów na ulicach kentaky. Czy wyemigrowały? Na wschód? Ja lubię dania dwa. Miał- miał i chał- chał.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 20:08Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składnikówAutor komentarza: xddTreść komentarza: To już młodocianym ćpunom tylko pomnik został jak na placu monitoring.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Nowoczesny plac zabaw w zielonej scenerii. ZDJĘCIAAutor komentarza: Lubię kebab aleTreść komentarza: Widać kursy brali u polakówData dodania komentarza: 14.04.2025, 17:32Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składnikówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Jak pracownicy mieli udzielić klarownej odpowiedzi skoro nie mówią po polsku? Ba. Nawet po angielsku.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składnikówAutor komentarza: WegeTreść komentarza: Skoro tylko jeden lokal miał pełną dokumentację to wiadomo kto zgłosił :). Kontrolę powinny być z Urzędu, kebaby, restaruxjs, pizzernieData dodania komentarza: 14.04.2025, 16:07Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składnikówAutor komentarza: HynekTreść komentarza: Pozamykać to. I otworzyć bigosownie ze 100% kiełbasami śląskimi.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 15:33Źródło komentarza: Fatalne wyniki kontroli kebabów w Kędzierzynie-Koźlu! Przeterminowane produkty i podmiany składników
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna