Czytanie rysunków technicznych i wstępna obróbka materiału
Jednym z podstawowych zadań operatora obrabiarki CNC jest analiza rysunków technicznych i wytycznych, zawartych w dokumentacji, otrzymanej od klienta. Zanim bowiem surowiec trafi do urządzenia, należy je odpowiednio skonfigurować w taki sposób, aby każdy detal odpowiadał oczekiwaniom zamawiającego. Nawet niewielki błąd odczytu rysunków technicznych może kosztować utratę całej partii surowca, nieprawidłowo dociętego lub ukształtowanego.
Operator CNC odpowiada również za wstępne przygotowanie surowca do obróbki maszynowej. Pracownik zakładu wstępnie sortuje materiał, poddaje go drobiazgowym oględzinom i jeśli trzeba, docina, czyści lub łączy różne części, co sprawia, że cały proces produkcyjny przebiega efektywnie.
Kontrola jakości
W wielu ogłoszeniach o pracę, dostępnych między innymi na ogólnopolskim portalu Pracuj.pl można sprawdzić i porównać oferty, adresowane do operatorów obrabiarek CNC. Jak wynika z analizy, jednym z kluczowych zadań osób, zatrudnionych na takim stanowisku, jest kontrola jakości produktu, otrzymanego w wyniku obróbki. Operator każdorazowo sprawdza, czy uzyskany materiał odpowiada założeniom projektowym, a jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, musi je skorygować (jeśli jest to możliwe).
Zarządzanie maszyną
Pracownik, zatrudniony na stanowisku operatora CNC wie, jak skonfigurować ustawienia maszyny i jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób materiał zachowa się podczas obróbki. Taka osoba potrafi też obsługiwać różnego rodzaju narzędzia pomiarowo-kontrolne oraz umie bezbłędnie interpretować otrzymane dane.
Dobór narzędzi
Do zadań specjalistów CNC należy również dobór właściwych narzędzi skrawających, wierteł itd. Bardzo często operatorzy obrabiarek pracują zespołowo, więc muszą wykazywać się komunikatywnością oraz umiejętnością precyzyjnego formułowania poleceń lub instrukcji.
Napisz komentarz
Komentarze