Reklama
piątek, 22 listopada 2024 22:51
Reklama
Reklama
Reklama

Wiktor Ludwikowski był wzorem dla policjantów

Tegoroczne obchody Święta Policji mają wyjątkowy charakter. W tym roku mija bowiem sto lat od powołania tej jakże ważnej formacji. Warto przy tej okazji wspomnieć, że zręby policji w odrodzonej ojczyźnie współtworzył Wiktor Ludwikowski. To były mieszkaniec Koźla i wysokiej rangi przedwojenny funkcjonariusz Policji Państwowej.
Wiktor Ludwikowski był wzorem dla policjantów

Wiktor Ludwikowski urodził się w polskiej rodzinie we Lwowie, w zaborze austriackim. Po ukończeniu Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Dolnej Austrii przez siedem lat wykładał kryminalistykę przyszłym oficerom żandarmerii. Gdy wybuchła I wojna światowa, skierowano go na front wschodni. Jako dowódca 29. batalionu marszowego został dwa razy ranny. Po rekonwalescencji awansował na stopień pułkownika i objął komendanturę szkoły oficerskiej w Jaegerndorfie (obecnie Krnov).

Do końca wojny dosłużył się stopnia generała dywizji. Tym samym został jednym z 44 Polaków, którzy w armii austro-węgierskiej dosłużyli się stopni generalskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 18 listopada 1918 roku, zgłosił się do Wojska Polskiego i został przydzielony do żandarmerii polowej.

W 1919 roku minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (późniejszy prezydent RP) powierzył Wiktorowi Ludwikowskiemu zorganizowanie i kierowanie pierwszą polską centralą kryminalistyczną - Wydziałem Rejestracyjno-Karnym Komendy Głównej w Warszawie. Nominat był jednym z pionierów szerokiego stosowania daktyloskopii w pracy policji i autorem pierwszego polskiego „Podręcznika dla służby daktyloskopijnej” oraz słownika gwary przestępczej „Blatna muzyka”. Po utworzeniu wydziału Ludwikowski otrzymał nominację na komendanta okręgowego Policji Państwowej w Wielkopolsce oraz został pełnomocnikiem rządu ds. powstań śląskich.

Kierując komendą okręgową w Poznaniu, Ludwikowski w ciągu kilku miesięcy zorganizował od podstaw 14 komend powiatowych policji oraz komendę miejską w Poznaniu. Potem minister spraw wewnętrznych Władysław Sikorski przeniósł insp. Wiktora Ludwikowskiego do Warszawy na stanowisko komendanta stołecznej policji, a po kolejnych dwóch latach powierzył mu kierowanie Komendą Wojewódzką Policji w Wilnie. W tym czasie Ludwikowski wraz z pięcioma wysokiej rangi funkcjonariuszami polskiej policji brał udział w Wiedniu w pracach nad utworzeniem Interpolu.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 1933 roku przeszedł w stan spoczynku i zajął się organizacją policji skarbowej w Polsce. W pierwszych dniach września 1939 roku, na polecenie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, został współorganizatorem Straży Obywatelskiej w stolicy. W październiku 1939 roku aresztowało go gestapo. Po kilkumiesięcznym śledztwie trafił na roboty przymusowe do fabryki zbrojeniowej Skody w Pradze.

Po II wojnie światowej Wiktor Ludwikowski osiedlił się w Koźlu, gdzie trafiła jego rodzina. Był naczelnikiem Punktu Etapowego Powiatowego Urzędu Repatriacyjnego (PUR), a po jego likwidacji został kierownikiem Powiatowego Banku Ludowego w Koźlu. Przez 13 lat był też komendantem powiatowym Związku Weteranów Powstań Śląskich.

Zmarł 24 marca 1959 roku i został pochowany na kozielskim cmentarzu.

Zasługi inspektora Ludwikowskiego zostały już docenione przez współczesnych. Dzięki staraniom generała Krzysztofa Jarosza, komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, 21 stycznia 2011 roku sala konferencyjna tamtejszej komendy otrzymała imię inspektora Wiktora Ludwikowskiego. W 2016 roku jego imieniem został nazwany jeden z mostów odrzańskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Z kolei w 2018 roku podniosła uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia Wiktora Ludwikowskiego miała miejsce w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.

 

Tablicę z podobizną inspektora Ludwikowskiego odsłoniła m.in. wnuczka inspektora, mieszkanka Koźla - Elżbieta Rogowska. Z tej okazji w KWP otwarto też wystawę okolicznościową pn. „Żołnierz i Policjant zawsze wierny Polsce”, przygotowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: Jestem z KoźlaTreść komentarza: MOPS to instytucja z klapkami na oczach. Patusom takim jak kryminaliści, menele czy cyganie dają wszystko. A uczciwe osoby które są biedne i potrzebują pomocy nie pomogą i wynajdują różne przepisy....Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:46Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna