Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 16:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Było ich sześć. Dziś w zespole śpiewa już dziewięć pań

Tradycją jest już, że podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Domu Kultury w Bierawie dowiadujemy się, komu przyznano nagrodę wójta gminy w dziedzinie kultury. W tym roku wyróżniono Dziergowianki. Ten zespół śpiewaczy działa przy Domu Kultury w Dziergowicach od 2013 r.
Dziergowianki z naszym rozmówcą

Autor: Dom Kultury w Dziergowicach

A dokładnie w lutym 2013 r. powstał zespół, który wielokrotnie reprezentował gminę Bierawa na zewnątrz i uświetniał wiele imprez gminnych.

- Pierwszy swój występ odnotował podczas dożynek gminnych w Dziergowicach w 2013 r. Pierwszy skład był sześcioosobowy. Aktualnie w zespole występuje dziewięć kobiet - mówi Bernard Kowol, kierownik Domu Kultury w Dziergowicach. - Z zespołem współpracowali w przeszłości instruktorzy i instrumentaliści: panie profesor muzyki Uniwersytetu Śląskiego Krystyna Lubos i Sabina Gawlik, a także panowie Waldemar Świerczek - raciborski muzyk i organizator, oraz Piotr Wróbel - uszczegóławia.

Zespół kolędował na terenie gminy i poza nią. W latach 2013 i 2017 - przy żywej szopce w Dziergowicach, w trakcie wigilii dla seniorów i samotnych w Dziergowicach i Bierawie. Dwukrotnie wykonywał kolędy w Naszym Dworku w Dziergowicach - w 2015 i 2018 r. Kolęd w wykonaniu Dziergowianek można było wysłuchać podczas orszaku trzech króli w latach 2019 i 2021, świątecznego spotkania w Domu Kultury w Bierawie w 2014 r., a także w kościele parafialnym w Starej Kuźni.

Dziergowianki wystąpiły na dożynkach gminnych w Dziergowicach w 2017 r., w Starym Koźlu w 2018 r. i w Bierawie w 2019 r. Dwukrotnie na dożynkach parafialnych w Dziergowicach.

Prezentowały się także podczas imprez okolicznościowych - "Stołu Wielkanocnego" w Dziergowicach, Pływała w Przewozie w 2016 r. i w Dziergowicach trzy lata później, pogrzebie basa, festynu parafialnego w Ortowicach czy jubileusz księdza w Starej Kuźni.

Grupa uczestniczyła w warsztatach Silesia Gospel w Rybniku, międzynarodowym festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie, wojewódzkim przeglądzie kolęd i pastorałek w Żorach, regionalnym przeglądzie pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza w Czerwionce-Leszczynach, podczas Opolskich Szmaragdów w Mosznej w 2017 r. czy przeglądzie twórczości seniorów województwa opolskiego w Komprachcicach.

- Zespół nagrał dwukrotnie klipy z kolędami i życzeniami noworocznymi dla mieszkańców - w 2016 i 2018 r. W tym roku rozpoczął nagranie swojego singla. Dziergowianki wystąpiły też u boku gwiazdy śląskiej estrady Jacka Silskiego na Górze św. Anny z okazji jubileuszu 100. rocznicy Powstania śląskiego. Na imprezach patriotycznych prezentowały się jeszcze dwukrotnie w Naszym Dworku w Dziergowicach - mówi Bernard Kowol.

Warto dodać, że Dziergowianki od początku swej działalności tworzą własne piosenki oraz poszukują starych tekstów i muzyki.

- Zespół ma na swoim koncie prawie dziesięć utworów stworzonych przez kobiety oraz wiele utworów odkopanych z dziergowickich strychów, które pozostawi jako przekaz swojej twórczości dla potomnych. W ten sposób Dziergowianki zapisały się w krajobrazie kulturalnym gminy Bierawa jako zespół kultywujący lokalną tradycję, rozwijający zasoby muzyczne, a także promujący gminę, wioskę i jej mieszkańców - podkreśla kierownik Kowol.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Paulina 18.11.2022 18:59
Profesor to jest chyba tytuł naukowy. A wątpię, że te osoby mają jakiekolwiek pojęcie.

Ura 19.11.2022 11:27
Z Uniwersytetu to chyba profesor…

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złośćAutor komentarza: KłodnicaTreść komentarza: Tyle wydatkow dla 10 domkow. A w innych miejscach brak oswietlenia.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:04Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: KKKTreść komentarza: A w czym miałbym się zakochać?Data dodania komentarza: 22.12.2024, 08:23Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna