Reklama
sobota, 2 listopada 2024 21:12
Reklama
Reklama
Reklama

Było ich sześć. Dziś w zespole śpiewa już dziewięć pań

Tradycją jest już, że podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Domu Kultury w Bierawie dowiadujemy się, komu przyznano nagrodę wójta gminy w dziedzinie kultury. W tym roku wyróżniono Dziergowianki. Ten zespół śpiewaczy działa przy Domu Kultury w Dziergowicach od 2013 r.
Było ich sześć. Dziś w zespole śpiewa już dziewięć pań
Dziergowianki z naszym rozmówcą

Autor: Dom Kultury w Dziergowicach

A dokładnie w lutym 2013 r. powstał zespół, który wielokrotnie reprezentował gminę Bierawa na zewnątrz i uświetniał wiele imprez gminnych.

- Pierwszy swój występ odnotował podczas dożynek gminnych w Dziergowicach w 2013 r. Pierwszy skład był sześcioosobowy. Aktualnie w zespole występuje dziewięć kobiet - mówi Bernard Kowol, kierownik Domu Kultury w Dziergowicach. - Z zespołem współpracowali w przeszłości instruktorzy i instrumentaliści: panie profesor muzyki Uniwersytetu Śląskiego Krystyna Lubos i Sabina Gawlik, a także panowie Waldemar Świerczek - raciborski muzyk i organizator, oraz Piotr Wróbel - uszczegóławia.

Zespół kolędował na terenie gminy i poza nią. W latach 2013 i 2017 - przy żywej szopce w Dziergowicach, w trakcie wigilii dla seniorów i samotnych w Dziergowicach i Bierawie. Dwukrotnie wykonywał kolędy w Naszym Dworku w Dziergowicach - w 2015 i 2018 r. Kolęd w wykonaniu Dziergowianek można było wysłuchać podczas orszaku trzech króli w latach 2019 i 2021, świątecznego spotkania w Domu Kultury w Bierawie w 2014 r., a także w kościele parafialnym w Starej Kuźni.

Dziergowianki wystąpiły na dożynkach gminnych w Dziergowicach w 2017 r., w Starym Koźlu w 2018 r. i w Bierawie w 2019 r. Dwukrotnie na dożynkach parafialnych w Dziergowicach.

Prezentowały się także podczas imprez okolicznościowych - "Stołu Wielkanocnego" w Dziergowicach, Pływała w Przewozie w 2016 r. i w Dziergowicach trzy lata później, pogrzebie basa, festynu parafialnego w Ortowicach czy jubileusz księdza w Starej Kuźni.

Grupa uczestniczyła w warsztatach Silesia Gospel w Rybniku, międzynarodowym festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie, wojewódzkim przeglądzie kolęd i pastorałek w Żorach, regionalnym przeglądzie pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza w Czerwionce-Leszczynach, podczas Opolskich Szmaragdów w Mosznej w 2017 r. czy przeglądzie twórczości seniorów województwa opolskiego w Komprachcicach.

- Zespół nagrał dwukrotnie klipy z kolędami i życzeniami noworocznymi dla mieszkańców - w 2016 i 2018 r. W tym roku rozpoczął nagranie swojego singla. Dziergowianki wystąpiły też u boku gwiazdy śląskiej estrady Jacka Silskiego na Górze św. Anny z okazji jubileuszu 100. rocznicy Powstania śląskiego. Na imprezach patriotycznych prezentowały się jeszcze dwukrotnie w Naszym Dworku w Dziergowicach - mówi Bernard Kowol.

Warto dodać, że Dziergowianki od początku swej działalności tworzą własne piosenki oraz poszukują starych tekstów i muzyki.

- Zespół ma na swoim koncie prawie dziesięć utworów stworzonych przez kobiety oraz wiele utworów odkopanych z dziergowickich strychów, które pozostawi jako przekaz swojej twórczości dla potomnych. W ten sposób Dziergowianki zapisały się w krajobrazie kulturalnym gminy Bierawa jako zespół kultywujący lokalną tradycję, rozwijający zasoby muzyczne, a także promujący gminę, wioskę i jej mieszkańców - podkreśla kierownik Kowol.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Paulina 18.11.2022 18:59
Profesor to jest chyba tytuł naukowy. A wątpię, że te osoby mają jakiekolwiek pojęcie.

Ura 19.11.2022 11:27
Z Uniwersytetu to chyba profesor…

Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama