Każdego roku, szczególnie w listopadzie, zwracamy uwagę na profilaktykę nowotworów tzw. męskich: raka prostaty i raka jąder. Wzorem lat ubiegłych aktywnie do tej akcji włącza się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, jako inicjator akcji profilaktycznej i jednocześnie Partner Medyczny Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, współdziałaliśmy 6 listopada br. podczas meczu w Hali Azoty, zapraszając Panów do przebadania krwi pod kątem nieprawidłowości w stężeniach antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Jednocześnie aktywnie informowaliśmy o zagrożeniach nowotworowych. Badania cieszyły się dużym zainteresowaniem i 80 Pacjentów już w poniedziałek 7 listopada znalazło odpowiedź czy ich stężenie PSA jest w normie. W naszym badaniu już u 7,5% Pacjentów same tylko wyniki markera PSA wskazują na konieczność dodatkowej konsultacji. Panowie poddając się badaniom, wielokrotnie podkreślali pozytywny wydźwięk tej akcji i przełamanie pewnego tabu społecznego. Warto podkreślić, że często podczas meczu do badań zachęcały Panów ich Partnerki.
Zawsze takie akcje są cenne i je wspieramy. Jesteśmy otwarci i cieszymy się, ze coś takiego ma miejsce. Zwracamy uwagę na konieczność badań profilaktycznych i czym prędzej zaczniemy takie badania, tym będziemy zdrowsi - podkreśla Piotr Szpaczek, prezes Zarządu Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Widzimy symbiozę w takich działaniach. Dla nas pacjent jest najważniejszy. Pacjenci są dziś tutaj w hali naszych przyjaciół ZAKSY i takie badania to jest dobry pomysł. Dzisiejsza liczba zainteresowanych badaniami dowodzi, że tak właśnie jest - zauważa Jarosław Kończyło, dyrektor naczelny SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak właśnie jest z chorobami nowotworowymi. Mamy przykład znakomitego zawodnika śp. Tomasza Wójtowicza, który zmarł właśnie na nowotwór. Polecam wszystkim - badajcie się, jeśli tylko jest okazja. Im wcześniej zostanie jakakolwiek choroba wykryta, tym łatwiej jej zapobiec - tłumaczy Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej
Jak podkreślają lekarze urolodzy z naszego szpitala, raka prostaty wykrytego na wczesnym etapie, jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć, czy to operacyjnie czy poprzez radioterapię. Niezwykle istotne jest wykonanie badań markera PSA i zgłoszenie się do urologa. Samo badanie PSA nie jest decyzyjne, o tym czy coś się dzieje ze zdrowiem. Dopiero po badaniu urologicznym jesteśmy w stanie ukierunkować Pacjenta. Obecnie mamy szereg metod diagnostycznych. W przypadku profilaktyki nowotworów jąder od prostych badań, które możemy wykonać sami, aż do zaawansowanych badań ultrasonograficznych. Jest to nowotwór, który bardzo szybko się rozwija i trzeba go szybko leczyć.
Zapraszamy panów, którzy przebadali krew w niedzielę 6 listopada na meczu ZAKSY na sobotę 12 listopada br w godzinach od 8.00 do 12.00 na badania do naszej Poradni Urologicznej na ul. 24 kwietnia 7. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ lub specjalisty. Wystarczy się zarejestrować wcześniej (do 10 listopada) w poradni pod nr tel. +48 509 842 442 i przyjść się przebadać! Obowiązuje kolejność wg wskazań rejestracji - informuje SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle.
Rak prostaty, inaczej rak stercza lub gruczołu krokowego i rak jąder, to często jeszcze wstydliwy temat. Niepotrzebnie. Zdecydowanie „męskim” działaniem jest podjęcie wyzwania odpowiedzialności w dbałości o swoje zdrowie. Jednymi z głównych czynników ryzyka zachorowania są m.in.: dziedziczne obciążenia genetyczne, wysokie stężenia androgenów i testosteronu, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce. Istotnym czynnikiem jest także wiek Pacjenta. Rak prostaty rzadko jest wykrywany u mężczyzn przed 40 rokiem życia, a około 75% zachorowań występuje po ukończeniu 65 lat. Z kolei nowotwory jądra są rzadkim schorzeniem wykrywanym najczęściej wśród młodych mężczyzn (między 15. a 40. rokiem życia). W tej grupie wiekowej są najczęściej występującym nowotworem złośliwym (na tę grupę wiekową przypada w Polsce 75% zachorowań). Wzrost zachorowań dotyczy też mężczyzn pomiędzy 60. a 70. rokiem życia.
Napisz komentarz
Komentarze