Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wysokie ceny za energię. W gminie Cisek też się muszą z nimi zmierzyć

O nadchodzących niepokojących miesiącach w samorządach - związanych z podwyżkami cen za energię - na przykładzie gminy Pawłowiczki informujemy w 35. nr. "Lokalnej". Jaka sytuacja panuje w gminie Cisek?
Jednym z działań wprowadzonych w ramach oszczędności może być ograniczenie zewnętrznego oświetlenia Urzędu Gminy w Cisku

Autor: W

Pod koniec września poinformowano nas, że koszty ogrzewania budynków Urzędu Gminy w Cisku, tamtejszego gminnego ośrodka kultury, a także większości szkół, które ogrzewane są olejem opałowym, wzrosną o ok. 80 proc. Takie dane oszacowano na podstawie wyników przetargów z 2021 i 2022 r.

- Jednocześnie podkreślić należy, że dostawa oleju opałowego odbywa się w oparciu o marżę, względem cen hurtowych oleju opałowego w Orlenie. Tym samym ostateczne koszty ogrzewania mogą ulec zmianie w zależności od cen oleju na rynku - informuje Kamila Kostka z Urzędu Gminy w Cisku.

Trudniej przewidzieć, w jakim stopniu wzrosną koszty ogrzewania budynków węglem. Obecnie większym problemem aniżeli cena, jest jego dostępność. Firmy nie chcą podpisywać umów na cały sezon grzewczy.

Jeżeli zaś chodzi o opłaty za energię elektryczną, to - analogicznie, jak wszystkie pozostałe gminy wiejskie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, zrzeszone w Związku Gmin Śląska Opolskiego - nie sposób dziś oszacować, o ile dokładnie wzrosną ceny. Przypomnijmy, że związek, który odpowiada za przeprowadzenie przetargu na zakup energii w całej grupie zakupowej, po raz trzeci nie rozstrzygnął przetargu. W pierwszych dwóch przetargach ceny były za wysokie, zaś w ostatnim przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Cisecki samorząd nie korzysta z gazu w budynkach gminnych.

W przypadku energii elektrycznej planuje się wprowadzenie ograniczenia zużycia prądu poprzez wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zobowiązał administrację rządową i samorządową do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. od 1 października br. Podobnie jak w opisywanym w poprzednim wydaniu "Lokalnej" samorządzie kierowanym przez Jerzego Treffona, tak i w gminie Cisek wskazany wymóg jest bardzo trudny do osiągnięcia.

- Gmina na przestrzeni lat dokonała już wymiany większości lamp ulicznych na energooszczędne, co pozwoliło na oszczędności w okolicy 50 proc. W chwili obecnej jedynym wyjściem zdaje się być całkowite wyłączenie oświetlenia ulicznego, choć zdajemy sobie sprawę, że to ciągle może być za mało. Planujemy oszczędności poprzez ograniczenie zewnętrznego oświetlenia, na przykład urzędu gminy. Jednak zdają się to być nadal zbyt małe wartości, aby osiągnąć wskazane 10 procent - wyjaśnia Kamila Kostka.

To właśnie ograniczenie oświetlenia może być pierwszym z działań podjętych w ramach oszczędności. Nie została jednak jeszcze podjęta decyzja, w jakich godzinach miałyby być realizowane takie przerwy.

- Mamy nadzieję na wyrozumiałość mieszkańców. Dokładamy wszelkich starań, aby uniknąć najgorszych scenariuszy, między innymi związanych z przechodzeniem szkół na nauczanie zdalne. Jednak wszyscy musimy się liczyć z pewnymi niedogodnościami, takimi jak wyłączone oświetlenie drogowe. Gdy szczegółowe decyzje w tym zakresie zostaną podjęte, będziemy na bieżąco informować o tym naszych mieszkańców - zapewnia rozmówczyni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna