Reklama
środa, 23 kwietnia 2025 23:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niestabilna sytuacja geopolityczna z impetem uderza w samorządy

Reklama
Prognozy drastycznych wzrostów cen za energię elektryczną. Brak stabilizacji wynikający z niepewności związanej z pozyskaniem odpowiedniej ilości węgla po cenach, które nie zwalają z nóg. Czwarty kwartał 2022 roku obfitować może w wiele niepewnych w funkcjonowaniu samorządów. W tym również gminy Pawłowiczki.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Niestabilna sytuacja geopolityczna z impetem uderza w samorządy
Wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon: - Każde oszczędności w zużyciu prądu przez samorząd w mniejszym lub większym stopniu dotkną mieszkańców

Autor: W

Największy samorząd wiejski w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim znajduje się w gronie niemal czterdziestu jednostek samorządu terytorialnego, które należą do grupy zakupowej, powołanej przez Związek Gmin Śląska Opolskiego. Związkowi temu przewodzi gmina Strzelce Opolskie. Należą do niego również cztery pozostałe gminy wiejskie naszego powiatu: Bierawa, Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś.

Reklama

W ramach grupy zakupowej odbyły się trzy przetargi na dostarczanie energii elektrycznej. Ponieważ w pierwszym przetargu zaproponowana cena za prąd była trzykrotnie wyższa od obowiązującej w roku bieżącym (obecnie dostawcą prądu jest Tauron), przetarg unieważniono. Podobnie uczyniono w przypadku drugiego przetargu, w którym zaproponowana cena przewyższała obecną aż o 450 proc.

- Doszliśmy do wniosku, że nie przyjmujemy tych warunków i unieważniamy przetarg - mówi Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki. - Do trzeciego przetargu nie zgłosił się nikt. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Związku Gmin Śląska Opolskiego podjęliśmy decyzję, zgodnie z którą grupa zakupowa będzie negocjowała ceny - dodaje.

Jaki mógł być powód, że do trzeciego przetargu nie stanął ani jeden oferent? - Być może świadczy to o tym, że operatorzy nie chcą podpisywać umów, gdyż nie będzie prądu - zastanawia się rozmówca.

Niemniej, jak podkreśla, istnieje tak zwane zastępcze dostarczanie energii elektrycznej. W przypadku, gdyby nie doszło do podpisania umowy, prąd i tak popłynie, jednak po cenie blisko 4,5 razy wyższej w stosunku do roku 2022. To pozwala zakładać, że w 2023 r. podwyżka za prąd będzie co najmniej czterokrotna.

W obecnej sytuacji ciężko dokładnie określić, jak kształtować się będą koszty w przyszłym roku. A co z tym związane, utrudnione jest tworzenie przyszłorocznego budżetu gminy.

- Na samo oświetlenie ulic, a mamy w gminie 1200 lamp, wydajemy rocznie 150 tys. zł. Jeśli pomnożyć to razy 4,5, to już będzie dużo. A co dopiero mówić o instytucjach, jak urząd gminy, szkoły czy ośrodki zdrowia - podkreśla włodarz gminy Pawłowiczki.

Odnosi się do propozycji rządu, by od 1 października samorządy zaczęły redukować zużycie energii elektrycznej o 10 proc.

- Możemy zredukować jeszcze bardziej. Przestaniemy oświetlać ulice. W urzędzie będziemy pracować godzinę krócej. Na noc nie będziemy oświetlać szkół - a nie możemy przecież całkowicie wygaszać w nich światła, dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego niektóre lampy muszą być włączone - mówi Jerzy Treffon.

Dodaje, że każde oszczędności w zużyciu prądu przez samorząd w mniejszym lub większym stopniu dotkną mieszkańców.

Kosztem ich bezpieczeństwa gmina mogłaby zaoszczędzić na prądzie, wyłączając oświetlenie ulic.

- Zrobiliśmy takie doświadczenie. Na dwie noce w Pawłowiczkach wyłączyliśmy co drugą lampę. Telefony w urzędzie urywały się - zdradza rozmówca. - Niemniej, jeśli sytuacja będzie na tyle trudna, bierzemy pod uwagę, że w godzinach 23-5 trzeba będzie całkowicie wyłączać oświetlenie ulic - dodaje.

Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że jak dotąd niewiele z obietnic rządzących, składanych samorządom, doczekało się realizacji. Jak choćby ta, która zapowiadała wprowadzenie ustawy, w myśl której maksymalny wzrost cen za energię elektryczną dla jednostek samorządu terytorialnego mógłby wynosić 40 proc.

Nie dają spokoju również wywindowane ceny węgla. W gminie Pawłowiczki jest pięć szkół opalanych ekogroszkiem. Czarnym złotem ogrzewane są również domy kultury czy ośrodek zdrowia.

Cały artykuł w 35. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 4 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Arkadiusz MisiarzTreść komentarza: Z powodu uwagi pewnego facebookowicza musiałem zaktualizować opis. Przed Sułkowem nie rozebrano mostu tylko przęsło wiaduktu, o który zahaczały ciężarówki i maszyny rolnicze. Dlatego proszę autora artykułu o zmianę tekstu we wspomnieniu, który okazał się w niniejszym artykule.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 18:41Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!Autor komentarza: Arkadiusz MisiarzTreść komentarza: Z powodu uwagi pewnego użytkownika facebooka musiałem zaktualizować swój opis. Przed Sułkowem nie rozebrano mostu, tylko przęsło wiaduktu, o który wielokrotnie zahaczały ciężarówki i maszyny rolnicze. W tym miejscu muszę podziękować temu użytkownikowi za uwagę.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 18:32Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!Autor komentarza: hahaTreść komentarza: sami wychowaliście tych zboczeńców tylko tak dalejData dodania komentarza: 23.04.2025, 17:53Źródło komentarza: Nocne pożary na Żabieńcu i w Kłodnicy. Prawdopodobnie ktoś celowo podłożył ogieńAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Weź idź do psychiatry bo widać leki przestały na ciebie działać. Co prawda boli ?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Aż 116 policyjnych interwencji w świętaAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: A gdzie są wasze serca dla Polaków tu w kraju ,w tym mieście ? Jacy z was patrioci skoro olewacie biednych i potrzebujących rodaków. Wstyd !Data dodania komentarza: 23.04.2025, 16:04Źródło komentarza: Serce dla Kresów. Setki paczek z Kędzierzyna-Koźla na Litwę. ZDJĘCIAAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Czy powyższy artykuł ma pokazać jak dzielni funkcjonariusze pracują ? To że gdzieś im uda się złowić pijaczka albo poszukiwanego za nie uiszczenie opłaty za mandat 200 zł to nie są wyczyny za które warto ich znaczy policję wychwalać. Bo większość to śpią albo siedzą w radiowozie lub na komisariacie. Powtarzam jak mantrę gdzie są nocne i dzienne patrole piesze ? Gdzie są dzielnicowi bonie widać by coś robi dla społeczeństwa ? Jedno można stwierdzić że zmiany personalne na wyższym szczeblu nic nie zmieniły czyli takie same dziadostwo.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Jeden kierowca prowadził bez uprawnień, drugi dodatkowo był po alkoholu i wiózł osobę poszukiwaną
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna