Reklama
środa, 22 stycznia 2025 16:55
Reklama
Reklama
Reklama

Czy piana na Odrze i Kanale Gliwickim stanowi zagrożenie? Badania trwają

W ostatnim czasie straż pożarna kilka razy w tygodniu interweniuje na wodach Kanału Gliwickiego oraz Odry. Zgłoszenia dotyczą najczęściej spienionej wody lub unoszących się na powierzchni tak zwanych filmów, czyli substancji ropopochodnych.
Czy piana na Odrze i Kanale Gliwickim stanowi zagrożenie? Badania trwają

- Przeprowadzone na miejscu badania wody wykluczyły obecność substancji niebezpiecznych znajdujących się w wodzie. Natomiast oględziny nie potwierdziły zanieczyszczeń na powierzchni wody. Na tę chwilę przyczyna zdarzenia nie jest ustalona, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy tu mówić, że spienianie się wody jest zjawiskiem naturalnym - poinformował kapitan inżynier Piotr Krok, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Sprawę stanu wody od marca bieżącego roku monitoruje Grzegorz Marcinkiewicz, wędkarz z powiatu krapkowickiego, który zlecił pobranie próbek przez akredytowane laboratorium.

- Sprawa Kanału Gliwickiego wygląda dość intrygująco. Czekamy jeszcze na wyniki naszych badań, bo chcemy, aby naukowcy dokładnie je opisali, by nic nam nie umknęło. Natomiast Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pokazał wyniki swoich badań i to, jak mocno parametry są przekroczone, jest zaskakujące. Widzimy, że w miejscach, gdzie wartości dodanych powinno być w granicach siedemdziesięciu, jest grubo ponad tysiąc. Substancje dodane do wody powodują między innymi pienienie. Mamy naoczny dowód, że z wodą coś jest nie tak. Naturalnie nie występuje zjawisko pienienia. Wystarczy wybrać się w góry nad jakiś potok. Nie ma tam czegoś takiego jak pienienie się wody. Woda z kranu też się nie pieni, chyba że dodamy do niej szampon lub mydło. I tak samo jest w rzece. Dopiero po dodaniu czegoś woda zaczyna się pienić. Poszczególne związki, które są dodane, zmieniają charakterystykę cząsteczek wody i powodują pienienie - tłumaczy Grzegorz Marcinkiewicz.

Jak wiadomo, wody Kanału Gliwickiego czy Odry od lat do najczystszych nie należały. Działalność przemysłowa człowieka zrobiła swoje i wpłynęła degradująco na ekosystem.

- To prawda, nie były czyste. Jest to problem, który się nawarstwia od lat. Dodatkowo przy dzisiejszych stanach wód, które są bardzo obniżone, zmienia się wartość tego, co się w nich znajduje. Najwięcej zanieczyszczeń jest w Kanale Gliwickim, który wpływa do Odry i truje tamtejszą wodę. Ale jest rozcieńczony wodą, która spływa z Czech. Na tym odcinku są śluzy, które trzymają odpowiedni stan wody, ale za Wrocławiem śluz już nie ma i tam woda zwalnia, a praktycznie stoi. Dopóki nie dostanę pełnych opisów badań, to będę milczał i nie powiem nic o substancjach, które brudzą tę wodę. Ale jak tylko je dostanę, to wszystko pokażę światu - dodaje wędkarz.

 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadziły badania pod kątem pH wody: czy jest ona zakwaszona, czy bardziej zasadowa, czy stan chemiczny wody jest prawidłowy. Sprawdzono również przewodność - parametr, który informuje o skali zasolenia wody. Chodzi o związki różnych soli, głównie jony, jakie mogą trafić do wody, np. z garbarni, zakładów z branży papierniczej lub górnictwa. Podwyższone parametry tych wskaźników pomagają wytypować związki, jakie mają wpływ na stan wód.

Na stronie gov.pl wyszczególnione są miejsca, w których pobrane zostały próbki. Jest tam ponad tysiąc pozycji. W większości przypadków poziom tlenu rozpuszczonego oraz przewodności jest przekroczony lub nienormowany. Pozostaje więc czekać na wnikliwą analizę zapowiedzianą przez Grzegorza Marcinkiewicza.

W kwestii pienienia się wody wypowiedziało się kilka osób, dla których woda to codzienność.

- Piana za tym dużym progiem wodnym na Kłodnicy jest normalnym zjawiskiem. Im więcej i szybciej woda płynie, tym więcej tej piany. Ponadto za tym progiem zaklinowała się kłoda drzewa, co powoduje kumulację piany - wyjaśnia Krzysztof Chałat, instruktor kajakarstwa.

O urokach progów wodnych i spiętrzaniu się wody w portalu wędkarstwo-wyczynowe.pl pan Jakub pisze: "Spiętrzenia wodne cieszą nasze oczy, natomiast dla ryb są źródłem tlenu i pokarmu". Opisuje on też sposoby, jak opanować żywioł i skutecznie łowić w takich warunkach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna