O liczbie wniosków o tę pomoc finansową, złożonych w poszczególnych gminach naszego powiatu, pisaliśmy w materiale To będzie najdroższa zima. Ilu mieszkańców wnioskuje o dodatek węglowy?
O tym, że nie może zostać dotrzymany 30-dniowy termin wypłaty przez GOPS świadczenia (od złożenia wniosku o dodatek węglowy), poinformował 16 września na swojej stronie internetowej bierawski samorząd.
Dziś pieniądze są już na kontach gmin. Dystrybucja środków ruszyła na przykład w gminie Pawłowiczki.
- Przedwczoraj (21 września - red.) otrzymaliśmy pieniądze na konto. To około 3 milionów złotych. Na szczęście już na drugi dzień mieliśmy zaplanowaną sesję rady gminy. Podczas niej mogliśmy dokonać zmian w budżecie - mówi Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki. - Dzięki temu od 23 września przelewamy środki mieszkańcom - dodaje.
Część wniosków będzie weryfikowana, gdyż zmieniły się zasady przyznawania dodatku węglowego. Pracownicy GOPS-u w oparciu o otrzymane wytyczne w przypadku niejasnych sytuacji będą weryfikować dane, a nawet odwiedzać niektóre domostwa. Jeśli ktoś zadeklarował w oświadczeniu nieprawdę, a otrzyma dodatek węglowy, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, będzie musiał go oddać z odsetkami.
Na konieczność wprowadzenia pieniędzy przez radę gminy do budżetu jednoznacznie wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa. Nie można tego zrobić zarządzeniem. Stąd w części gmin wypłaty ruszą dopiero za kilka dni. Tak będzie na przykład w przypadku gminy Kędzierzyn-Koźle. Radni miejscy swoje obrady mają 29 września.
Napisz komentarz
Komentarze