WCR proponuje służbę, która będzie trwała do 12 miesięcy i jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończone jest złożeniem przysięgi. Drugi, to trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, które jest połączone z wykonaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej, podczas którego przysługuje m.in.:
- wynagrodzenie w wysokości 4560 zł
- urlop wypoczynkowy - 2 dni za każde 30 dni służby
- wyżywienie
- zakwaterowanie (zgodnie z wyborem - nie trzeba być skoszarowanym, można pełnić służbę i mieszkać poza jednostką
- ubezpieczenie, wyekwipowanie i umundurowanie
- możliwość złożenia wniosku o przeniesienie do zasadniczej służby wojskowej
- możliwość nieodpłatnego pozyskania dodatkowych uprawnień takich jak prawo jazdy kat. C+E, operator koparki, spycharki, spawacz i wiele innych.
Jeśli ochotnik jest zatrudniony, to na cały okres szkolenia pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego. W sytuacji przeniesienia do zawodowej służby wojskowej stosunek pracy automatycznie wygasa.
Istnieje możliwość odbycia tylko szkolenia podstawowego, a dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie. Osoby zainteresowane, które nie chcą się wiązać z wojskiem w pełnym zakresie mogą wstąpić do terytorialnej służby wojskowej.
Szkolenie "terytorialsów" odbywa się najczęściej w weekendy, zazwyczaj jest to jeden weekend w miesiącu, za co otrzymuje się stały miesięczny dodatek finansowy. Na Opolszczyźnie powstaje właśnie nowy 172 batalion obrony terytorialnej w Opolu.
Napisz komentarz
Komentarze