Konieczny jest fotelik samochodowy
Dziecko zawsze należy przewozić w specjalnym foteliku dostosowanym do wieku i do wagi dziecka. Zanim wyruszymy w podróż, trzeba upewnić się, czy fotelik jest właściwie przypięty pasami bezpieczeństwa.
Częsta zmiana pieluszki i wygodny ubiór
Trzeba zadbać o odpowiedni, wygodny ubiór dziecka dostosowany do temperatury panującej w samochodzie. Zbyt długie przebywanie w foteliku samochodowym sprzyja odparzeniom w okolicach pieluszki, dlatego podczas dłuższej podróży należy często zmieniać pieluszkę i nie dopuszczać do zbierania się w niej dużej ilości moczu.
Najlepiej sprawdzą się pieluchy jednorazowe np. w ofercie sklepu bee.pl, a w przypadku starszych dzieci pieluchomajtki. Podczas podróży należy podawać dziecku lekkie posiłki. Najlepiej podawać je podczas postojów na parkingu, trzeba też zadbać odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka.
Najlepiej, gdy dziecko śpi podczas podróży
Długa, wielogodzinna podróż jest bardzo męcząca dla dziecka, dlatego najlepiej, by dziecko ją przespało. Warto rozważyć wyjazd w porze snu maluszka lub nocą, kiedy maluch najprawdopodobniej prześpi większą część podróży.
Jeżeli dziecko nie śpi, warto zapewnić mu jakąś rozrywkę w czasie jazdy, dać mu zabawki. Najlepiej też usiąść przy dziecku na tylnym siedzeniu i bawić się razem z nim.
W przypadku choroby lokomocyjnej
Niektóre dzieci podczas jazdy samochodem cierpią na chorobę lokomocyjną, która wywołuje złe samopoczucie, nudności i wymioty. Objawami choroby lokomocyjnej są też: bladość skóry, brak apetytu, zimne poty, płacz. Jeżeli zauważymy któryś z tych objawów, należy natychmiast przerwać podróż, wyjść z dzieckiem na powietrze i wrócić do samochodu, dopiero gdy lepiej się poczuje.
Podczas podróży należy często robić przerwy, unikać zbyt szybkiej jazdy, nagłych przyspieszeń i nagłego hamowania. Ryzyko zmniejszenia choroby lokomocyjnej zmniejsza pozycja twarzą w kierunku jazdy. Jeżeli nie jest to nasza pierwsza podróż z małym dzieckiem i wiemy, że nasza pociecha cierpi na tę chorobę, warto poradzić się lekarza i przed podróżą podać dziecku odpowiedni lek.
Podczas ciepłych dni temperatura w samochodzie szybko wzrasta. Nigdy nie wolno zostawiać samego dziecka w zaparkowanym samochodzie.
Napisz komentarz
Komentarze