Jakie mamy powierzchnie gruntów? Jakie rodzaje produkcji roślinnej i zwierzęcej dominują w Polsce? Jakie są prognozy sytuacji w gospodarstwach rolnych? Między innymi na te pytania będzie można odpowiedzieć po skompletowaniu i przeanalizowaniu zgromadzonych danych. Wyniki badań ankietowych publikowane są w wydawanych przez GUS oraz urzędy statystyczne rocznikach statystycznych i publikacjach tematycznych.
Do 19 lipca można się było spisać na stronie internetowej GUS. W terminie 20-29 lipca badanie przeprowadzą ankieterzy statystyczni w wywiadzie telefonicznym.
Wszystkie badania dotyczące sfery rolnictwa są badaniami obowiązkowymi. Wynika to z Ustawy o statystyce publicznej oraz z rozporządzenia o programie badań na dany rok, który każdego roku jest inny.
Osobie, która "wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym", zgodnie z art. 57 Ustawy o statystyce publicznej Dz. U. z 2022 r. poz. 459 z późn. zm. podlega grzywnie.
O ile w przypadku Powszechnego Spisu Rolnego 2020 kara za odmowę udziału w spisie była określona i wynosiła do 5 tys. zł (z kolei podanie nieprawdziwych informacji zagrożone było karą do dwóch lat pozbawienia wolności), wysokość grzywny nakładanej za odmowę udziału w badaniu AK-R nie jest oznaczona w ustawie.
- Osoby, do których zadzwoni ankieter statystyczny, mają obowiązek udzielić odpowiedzi. W momencie, gdy ktoś odmówi udziału w badaniu albo nie udzieli odpowiedzi, sprawa kierowana jest do prokuratury i to sąd decyduje o wysokości grzywny - wyjaśnia w rozmowie z "Lokalną" Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.
Dodaje rozmówczyni, że osoby prawne i jednostki niemające osobowości prawnej miały obowiązek wypełnić sprawozdanie poprzez portal sprawozdawczy. Ponadto do badania - na podstawie określonej metodologii - losowane są gospodarstwa spośród bazy gospodarstw indywidualnych. Bazę tę posiada GUS.
Uczestnictwo jak największej liczby osób w badaniu jest kluczowe dla jego efektywności. Uzyskane informacje są anonimowe.
Warto wiedzieć, że tożsamość teleankietera można sprawdzić, dzwoniąc na numer infolinii GUS - 22 279 99 99.
Aktualne informacje o badaniu znajdują się na witrynie GUS pod adresem https://stat.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze