Gdy opowieść Barbary Saczko-Bomby została nagrodzona, poczuła, że powinna pójść tą drogą.
- Pisałam o Koźlu, o miejscu, które jest mi bliskie - opowiada animatorka kultury, szczególnie tej regionalnej, zaangażowana w tworzenie Kozielskiego Stowarzyszenia Twórców. - Opowieści nadałam tytuł „Inny stan skupienia”, a podczas odbierania nagrody zobowiązałam się wydać to opowiadanie. Tak powstał pomysł wydania sześciu historii pod wspólnym tytułem właśnie „Inny stan skupienia”. Na początku października 2020 roku moja debiutancka książka wyszła drukiem, a w 2021 roku powstała opowieść rodzinna „Kwitnąca jabłoń”, która z kolei została przetłumaczona na język niemiecki przez Sandrę Langer. Bardzo się cieszę, że się poznałyśmy, a tłumaczenie zebrało wiele pochwał od znawców sztuki translatorskiej.
Barbara Saczko-Bomba od kilku lat prowadzi spotkania autorskie w Miejskim Ośrodku Kultury i w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Niedawno miłośnicy literatury mieli okazję spotkać autorkę na Targach Książki nad Odrą.
- Pisanie o przeszłości, o najbliższych, o obrzędach i opowieściach ustnych jest dla mnie ważnym wyzwaniem. To jakby powinność wobec tego, co minęło. Ocalenie od zapomnienia czasu, ludzi, klimatu chwili, tożsamości - podkreśla pisarka, która z Kędzierzynem-Koźlem związana jest od zawsze.
- Tu się urodziłam, tu ukończyłam szkołę średnią. Na swój kierunek studiów wybrałam filologię polską oraz bibliotekoznawstwo. Pracowałam także w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Moja artystyczna ścieżka to nie tylko słowo pisane w postaci opowieści, ale również artykuły, prelekcje, eseje i szkice krytycznoliterackie - wylicza Barbara Saczko-Bomba.
A czego życzyć pisarce na nadchodzący czas?
- Mam pewne plany na przyszłość, jednak są one na razie w realizacji dokumentalnej. Póki co wolę zachować je dla siebie. Jedno jest pewne: niebawem znów widzimy się na spotkaniach autorskich i inspirujących rozmowach o literaturze! - zachęca.
Napisz komentarz
Komentarze