Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 20:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Centrum Solutaris ma już 10 lat. Przez ten czas przychodnia rozwinęła się

Centrum Solutaris to obecnie bardzo popularna wielospecjalistyczna przychodnia lekarska. W lipcu mija dziesięć lat działalności tej prywatnej przychodni. To dobra okazja, aby z czytelnikami "Lokalnej" podzielić się kilkoma wspomnieniami z tej obfitującej w wydarzenia dekady.

Tygodnie poprzedzające zaplanowane na lipiec 2012 roku oficjalne otwarcie Centrum Solutaris, były okresem gorączkowej pracy i rozwiązywania na bieżąco niezliczonych problemów organizacyjnych, technicznych i finansowych. Towarzyszyła temu huśtawka nastrojów, bo na przemian albo wypełniał nas optymizm i wiara w sukces, albo zwątpienie i obawy przed porażką, która - gdyby do niej doszło - miałaby katastrofalne skutki ze względu na ogromne, finansowane kredytem bankowym koszty inwestycji. Dzień, w którym Centrum Solutaris oficjalnie podjęło działalność, był więc dla nas - inwestorów - dniem szczególnym i zwieńczeniem wielomiesięcznej wytężonej pracy, a był to przecież dopiero początek naszej przygody - wspomina Maria Prokopczuk z Centrum Rehabilitacji i Kardiologii Solutaris.

 Dziesięć lat temu, działalność przychodni mieszczącej się przy ul. Gazowej, bardziej odpowiadała pełnej nazwie firmy, niż ma to miejsce dzisiaj.

Nasze Centrum Rehabilitacji i Kardiologii Solutaris rzeczywiście składało się wówczas jedynie z gabinetów rehabilitacyjnych i poradni kardiologicznej. Były to więc działania raczej skromne, szczególnie w porównaniu z obecną ofertą Centrum. Nasz tandem, w składzie którego za medyczne aspekty działalności odpowiadał mój mąż, dr Janusz Prokopczuk, a za sprawy biznesowe i administracyjne głównie ja, okazał się zespołem skutecznym zarówno w bieżącym zarządzaniu jak i w planowaniu strategicznym. Bardzo szybko podjęliśmy więc decyzję o przekształceniu Centrum w wielospecjalistyczną placówkę medyczną. Od tej decyzji i sformułowania planów takiego przekształcenia do ich pełnej realizacji droga była jednak daleka, a przejście jej zajęło nam kilka następnych lat - przyznaje Maria Prokopczuk.

Sternicy Centrum zaczęli od odpowiedzi na pytanie o misję spółki, a mianowicie, jakie cele są dla nich jako udziałowców najważniejsze. Przyjęli ich kilka. Po pierwsze firma musi być rentowna, bo w przeciwnym razie szybko przestanie istnieć. Po drugie świadczone usługi medyczne muszą stanowić dobrą alternatywę lub uzupełnienie dla tych dostępnych w publicznej służbie zdrowia. Po trzecie firma stworzyć ma środowisko pracy atrakcyjne dla lekarzy, zapewniając im nowoczesne i dobrej jakości wyposażenie medyczne, komfortowe warunki pracy, elastyczne warunki współpracy i minimum biurokracji, która jest dla lekarzy pracujących w sieci NFZ dużym obciążeniem.

Kolejne lata tej dekady były do siebie dość podobne. Codzienna praca i nieustające, niewielkie zmiany na lepsze. Ważniejsze wydarzenia w tym okresie to modernizacja wyposażenia Centrum w roku 2016, którą umożliwiły dotacje finansowe programów unijnych, nawiązanie współpracy z czołowymi ubezpieczycielami medycznymi na polskim rynku. Prywatne polisy ubezpieczeniowe - zwykle fundowane pracownikom przez niektóre zakłady pracy - bardzo ułatwiły dostęp pacjentów nawet do tych bardziej kosztownych usług medycznych. Następnie, w 2018 roku, otwarcie przychodni w Krapkowicach, którą kieruje nasz syn, Maciej, a która dalej świetnie sobie radzi i cieszy się dużą sympatią krapkowiczan. Jeszcze później nawiązanie współpracy w zakresie badań klinicznych z instytutami badawczymi liderów światowego rynku farmaceutycznego, aż po 2020 rok i chaos spowodowany pandemią Covid-19 - wylicza nasza rozmówczyni.

Maja Prokopczuk i dr n. med. Janusz Prokopczuk, współwłaściciele Centrum Solutaris

Informacje o pandemii i podjętych przez rząd różnego rodzaju działaniach zaradczych, zaskoczyły w 2020 roku kadrę Centrum Solutaris, podobnie jak innych Polaków. Przychodnie nie były bowiem przygotowane do działania w nowych, restrykcyjnych warunkach.

Zareagowaliśmy jednak szybko i energicznie. Już po tygodniu przestoju, mogliśmy w Centrum Solutaris ponownie przyjmować pacjentów. Przez ten tydzień ustawiliśmy w wejściu do poradni stanowiska do dezynfekcji rąk, w rejestracji zainstalowaliśmy ekrany z pleksi, na zewnątrz poradni stworzyliśmy bardziej komfortowe warunki dla osób, oczekujących na wejście do placówki - wspomina Maria Prokopczuk. 

Środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej znalazły się też we wszystkich gabinetach. Przećwiczyliśmy nowe procedury przyjęć, które minimalizowały kontakty między pacjentami i skracały czas oczekiwania na konsultacje lekarskie.

Był to chyba największy - i to nie tylko w kontekście medycznym, ale także gospodarczym, politycznym i społecznym - kryzys kilku ostatnich dziesięcioleci. Jednak wszyscy, począwszy od kadry zarządzającej, jak i całego personelu Centrum Solutaris, wyszli z niego obronną ręką, co może stanowić powód do dumy i wielkiej satysfakcji.

W czasie, gdy wielu pacjentów nie mogło liczyć na pomoc publicznej służby zdrowia, działaliśmy niemal nieprzerwanie, a w niektórych okresach jako jedna z nielicznych placówek medycznych w mieście. Był to prawdziwy chrzest bojowy naszego zespołu i współpracujących z nami lekarzy i z tego boju wyszliśmy zwycięsko - nie kryje satysfakcji nasza rozmówczyni, dodając, że dziesięć lat to dla przedsiębiorstwa znacznie więcej niż dla człowieka.

Dziesięcioletnia firma to firma w wieku dojrzałym. Większość przedsiębiorstw umiera młodo, ale w odróżnieniu od świata ludzi i zwierząt nie istnieje jakiś naturalny kres istnienia przedsiębiorstwa. Wierzymy, że drzwi Centrum Solutaris jeszcze przez wiele lat będą otwarte dla naszych pacjentów, a nadchodząca kolejna dekada naszej działalności będzie równie udana, jak ta poprzednia - wyraziła nadzieję Maria Prokopczuk.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna