Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:06
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa rzeźb balansujących w Pałacu Rozkochów. ZDJĘCIA

Przez całe lato w Pałacu Rozkochów można podziwiać rzeźby balansujące Jerzego „Jotki” Kędziory. To pierwsza prezentacja tego znakomitego artysty w województwie opolskim.
Wystawa rzeźb balansujących w Pałacu Rozkochów. ZDJĘCIA

Autor: Andrzej Dereń

Nie tylko pierwsza, ale i w tak znacznym zbiorze, bo na wystawę składa się aż dziewięć kompozycji rzeźbiarskich. Prace Jerzego Kędziory wystawiane są na całym świecie w renomowanych galeriach sztuki (m.in. Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Holandia). O możliwość prezentacji tylko pojedynczych rzeźb zabiegają też miasta, dla których to nie tylko sposobność do autopromocji przez sztukę, ale i atrakcja turystyczna. Do Rozkochowa artysta przyjechał wprost z wystawy w Stanach Zjednoczonych.

- Jerzy Kędziora należy do polskiej czołówki artystów rzeźbiarzy wymienianych z takimi nazwiskami jak Abakanowicz i Mitoraj. Uczestniczy w wielu wystawach, jego rzeźba jest między innymi w Pałacu Prezydenckim oraz w wielu galeriach europejskich - prezentował artystę podczas wernisażu właściciel Pałacu Rozkochów Grzegorz Wnęk.

- Zakochałyśmy się w tym pałacu. Kiedy zastanawialiśmy się nad tytułem wystawy, to chcieliśmy połączyć coś, co jest starego, ale ma szansę na zmianę w przyszłości, a więc coś, co jest zawieszone i będzie dopełnione w przyszłości. Stąd tytuł „Zawieszenie – Dopełnienie” - mówiła Joanna Rapicka, dyrektor Fundacji Art&Balance, współorganizator wystawy.

- Rzeźby są z kilku okresów, różniących się na przykład sposobem modelowania. Ta wystawa wpisuje się w pewien zestaw działań tworząc jubileuszu 75-lecia (we wrześniu artysta obchodzi 75. urodziny – przyp. red.) i przez to jest drobna retrospektywa działalności w przestrzeni rzeźb balansujących - tłumaczył Jerzy Kędziora.

Czym są rzeźby balansujące? To figury ludzi i zwierząt zawieszonych na linach. Dzięki odpowiedniej umiejętności rozłożenia ciężaru rzeźby zachowują oczekiwaną pozycję i w przypadku wiatru lekko balansują. Dzięki temu, że prezentowane są w przestrzeniach otwartych, to kontekst ich odbioru zmienia się. Na terenie Pałacu Rozkochów widać to nadspodziewanie dobrze. Dzieła Jerzego Kędziory tworzą tutaj niecodzienne kompozycje. Akrobaci, zwierzęta, w tle budowli i drzew, budują zaskakujące, nierzadko abstrakcyjne obrazy, jak delfiny pływające w morzu parkowej zieleni, czy potężny Falkon z perłą lecący pod drzewami w stronę pałacu.

Jednak nie tylko o przestrzeń tu chodzi, ale i czas, bo kontekst dzieł zmienia się wraz z porą dnia i padającego światła. Po zmroku zdaje się zwyciężać kolejny aktor tego artystycznego spektaklu - cień.

Wystawę uzupełniają fotografie Bartłomieja Kędziory, przedstawiające rzeźby balansujące (w większości nie prezentowane w Rozkochowie) w różnych miejscach świata.

Zdjęcia: Joanna Cebula i Andrzej Dereń

W środkowej części pałacowego dziedzińca Jerzy Kędziora zaprezentował rzeźbę linoskoczka. Postać jest prawdziwa i przedstawia francuskiego artystę sceny cyrkowej Philippe Petit (ur. 1949). To niezwykły człowiek. Nauczył się jazdy konnej, szermierki, stolarstwa, wspinaczki i rysowania. Poznał języki: hiszpański, niemiecki, rosyjski i angielski. Dał się poznać jako znawca architektury i budownictwa. Sławę przyniosło mu przejście po linie rozpiętej między budynkami Word Trade Center (1974). Jest bohaterem kilku filmów dokumentalnych m.in. w reżyserii Roberta Zemeckisa. Sam napisał sześć książek. Jak wspomina Joanna Rapicka, Petit chętnie się zgodził, by jego rzeźbę wykonał Jerzy Kędziora. Teraz można ją oglądać w Rozkochowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: Jestem z KoźlaTreść komentarza: MOPS to instytucja z klapkami na oczach. Patusom takim jak kryminaliści, menele czy cyganie dają wszystko. A uczciwe osoby które są biedne i potrzebują pomocy nie pomogą i wynajdują różne przepisy....Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:46Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Od dłuższego czasu próbuję i składam e-mailowo swą ofertę do zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna. Brak odpowiedzi z ich strony - totalna ignorancja.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:43Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Od edukacji są nauczyciele i za to biorą kasę nie małą kasę. A policja na ulice i pilnować porządku bo są od tego. Ciągle migają się od pracy za którą teraz żądają więcej kasy.... Kpina !Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:41Źródło komentarza: Policjantka spotkała się z uczniami klas maturalnych kozielskiej "Żeglugi"
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna