W eliminacjach udział bierze dziesięciu funkcjonariuszy - ośmiu policjantów oraz dwóch strażników więziennych. Komendę Powiatową Policji w Kędzierzynie-Koźlu reprezentuje starszy aspirant Andrzej Francuz wraz ze swoim partnerem o imieniu Hura.
- Dzięki uprzejmości i wieloletniej pracy z MZK zostały nam udostępnione dwa autobusy. W jednym zostały ukryte narkotyki, w drugim materiały wybuchowe. Mamy dwie oddzielne kategorie psów. Chcemy odwzorować warunki zbliżone do tych realnych. Dlatego robimy to w autobusie, w którym jest mnóstwo zapachów pozostawionych przez wielu ludzi, co sprawia, że psy mają utrudnione zadanie. Ale przez to też przyzwyczajamy psy do pracy w terenie. To świetna okazja, aby zobaczyć, czy jest komunikacja między zwierzęciem a policjantem - mówił nadkomisarz Hubert Adamek, naczelnik wydziału prezencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Pierwszy etap polegał na szukaniu narkotyków i materiałów wybuchowych w samochodach osobowych oraz w pomieszczeniach. Miało to miejsce w środę, 26 czerwca w Strzelcach Opolskich.
Dzień później podobne zadania czekały w Kędzierzynie-Koźlu - tym razem w autobusach na placu MZK przy ulicy Kozielskiej. Następnie na terenie komendy policji psy pokonywały tor przeszkód. Liczył się czas i dokładność. Zdecydowaną przewagę nad psami służb więziennych miały psy policyjne. Ostatni etap z zakresu posłuszeństwa odbędzie się w piątek, 27 czerwca w Opolu.
- Psy nie są przygotowywane stricte pod zawody. Są szkolone każdego dnia, bo to pomaga w naszej pracy co dziennej. Pies może rozpocząć szkolenie po ukończeniu 12 miesięcy. Takie szkolenie trwa pół roku i po tym czasie staje się psem policyjnym - jeśli oczywiście spełni wszystkie warunki. - mówił starszy aspirant Janusz Kochanowski, zespół przewodników psów służbowych wydziału prewencji w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu.
Napisz komentarz
Komentarze