Reklama
wtorek, 22 kwietnia 2025 21:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Siedmioosobowa grupa Kirgizów z ogarniętej wojną Ukrainy ani myślała wrócić do swojej ojczyzny

Reklama
Rodziny z dziećmi. Niespełna 60 osób. Obywatele Kirgistanu, którzy przez pięć lat mieszkali w Charkowie, lecz wojenna pożoga zmusiła ich do opuszczenia Ukrainy. Tymczasowe bezpieczne schronienie muzułmanie znaleźli w Chróstach w gminie Pawłowiczki. Większość z nich jest już w swojej ojczyźnie. Siedmiu osobom jednak nie śpieszno było do Kirgistanu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Siedmioosobowa grupa Kirgizów z ogarniętej wojną Ukrainy ani myślała wrócić do swojej ojczyzny
W Chróstach kirgiskie dzieci mogły zapomnieć o dramacie rozgrywającym się w mieście, w którym mieszkały przez pięć lat

Autor: archiwum prywatne

Do zarządzanego przez Polską Platformę Ekologiczną ośrodka agroturystycznego w Chróstach, który posiada własną stadninę koni, przybyło 56 Kirgizów, do niedawna mieszkańców ukraińskiego Charkowa. W większości były to matki z dziećmi. Towarzyszyło im około 10 młodych mężczyzn.

Reklama

W gościnnych murach ośrodka uchodźcy przebywali przez ponad dwa tygodnie. Poza wiktem i opierunkiem, zapewniono im m.in. hipoterapię pod nadzorem wykwalifikowanej instruktorki jeździectwa.

Koordynacją działań związanych z udzielaniem pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym - w tym grupie Kirgizów - zajmuje się wojewoda. Z zamiarem rozpoczęcia przygotowań do zorganizowania podróży grupy Kirgizów do ojczyzny, w Chróstach na początku marca przebywał konsul honorowy Janusz Krzywoszyński z Konsulatu Honorowego Republiki Kirgiskiej w Gliwicach.

Ostatecznie, kilkoma rejsami - samolotem zapewnionym przez rząd Republiki Kirgiskiej - wszyscy uciekinierzy z Charkowa mieli dostać się do ojczyzny. Jednak na dzień przed jednym z lotów siedmiu uchodźców, którzy dotarli do gminy Pawłowiczki w pierwszym tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę, rozpłynęło się we mgle.

- Najprawdopodobniej albo te osoby pozostały na terenie Polski, albo wyjechały za granicę. Podejrzewamy, że do Niemiec. Pozostali bodajże trzema transportami zostali przetransportowani do Kirgistanu - mówi Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki.

Dodaje, że deklarując gotowość przyjęcia uchodźców, gmina nie miała możliwości wyboru między rodowitymi Ukraińcami a przedstawicielami innych nacji, zamieszkującymi Ukrainę.

- Mimo to, nie żałujemy, że gościliśmy te osoby. Ci ludzie jednak opuścili Charków (przez nieco ponad miesiąc trwania inwazji armia rosyjska zniszczyła 15 proc. budynków mieszkalnych w tym mieście - red.). Z naszej strony ich przyjęcie było wyciągnięciem pomocnej ręki, a Polska Platforma Ekologiczna i dobrzy ludzie pokazali, że mają otwarte serca - mówi wójt Treffon. - Na dłuższą metę jednak nie udało by się nam współpracować - nawiązuje do różnic kulturowych dzielących Polaków i Kirgizów.

***

Na przełomie marca i kwietnia w gminie Pawłowiczki mieszkało około 150 osób narodowości ukraińskiej. Spośród nich 90 osób to uchodźcy, w głównej mierze matki z dziećmi, których wojna zmusiła do opuszczenia ojczyzny. Goszczą ich rodziny, które zadeklarowały chęć udzielenia im pomocy.

Uchodźcy mogą korzystać z działającego w gminie przez pięć dni w tygodniu punktu pomocy. Funkcjonuje on dzięki staraniom samorządu, a także pomocy druhów z OSP i wolontariuszy z Pawłowiczek. W punkcie wydawane są artykuły spożywcze oraz środki higieniczne i chemiczne. To miejsce dedykowane przede wszystkim osobom, które nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu pracy. Niewykluczone, że w przyszłości będzie musiała zostać wprowadzona reglamentacja wydawanych towarów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Trzeźwi byli ci funkcjonariusze ? Czy tak jak ich koledzy rozwalą radiowóz ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Funkcjonariusze policji z pięciu opolskich miast będą dziś „suszyć” na drogach naszego powiatuAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Jakich interwencji ? Że ktoś piwko wypił na siedząc grzecznie na ławce ? Albo zatrzymali poszukiwanych za nie zapłacenie mandatu 200 zł ? I doprowadzono ich do izby zatrzymań... Szczyt umiejętności naszych dzielnych funkcjonariuszy.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 17:14Źródło komentarza: Aż 116 policyjnych interwencji w świętaAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To jest najważniejsze - ścieżka rowerowa. A piesi niech sobie nogi połamią na tych chodnikach bo cudowne dzieci dwóch pedałów są ważniejsi.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 17:10Źródło komentarza: WAŻNE! W środę startuje budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. WyspiańskiegoAutor komentarza: Absolwent2002Treść komentarza: A ja wspominam miło tamte czasy :)Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:25Źródło komentarza: Przygotowania do VII Zjazdu Absolwentów i obchodów 80-lecia I LO nabrały rumieńców. ZDJĘCIAAutor komentarza: Szkoda słówTreść komentarza: Tutaj dodać komentarz to jak wygrać w Totolotka.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 19:45Źródło komentarza: Historia, która nie mogła zniknąć. Rozmowa z Wandą PietrzykAutor komentarza: John PorkTreść komentarza: zajebista imprezaData dodania komentarza: 21.04.2025, 17:11Źródło komentarza: Gigantyczny moik wspiął się ku niebu
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna