Dzieci dowiadują się m.in., że woda jest niezbędna do życia, stanowi 2/3 naszego organizmu, ale czystej wody jest niestety coraz mniej.
- W tym roku Światowe Dni Wody obchodzone są pod hasłem "Wody podziemne - Uczynić widocznym to, co niewidoczne". Kładziemy nacisk na to, aby dzieci wiedziały czym są wody podziemne i że trzeba je oszczędzać, bo jest ich bardzo mało. A obecnie mamy suszę w Polsce - opowiada Dorota Wawryńczuk, starszy specjalista ds. ochrony środowiska w Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o.
Choć wody podziemne są niewidoczne, to ich wpływ już widoczny jest wszędzie. Pod naszymi stopami, woda podziemna jest ukrytym skarbem, który wzbogaca nasze życie. Prawie cała płynna słodka woda na świecie, to właśnie wody podziemne. Wszyscy ludzie muszą współpracować, aby dbać o ten cenny zasób. Wody podziemne mogą być poza zasięgiem wzroku, ale nie mogą być poza zasięgiem naszych umysłów.
- Okazuje się, że dzieci mają sporą wiedzę na temat wody i jej oszczędzania. A jak czegoś nie wiedzą, to chętnie zadają pytania - dodaje Dorota Wawryńczuk.
Na zdjęciach dzieci z Publicznego Przedszkola nr 21, które zwiedzały zakład. Mogły zobaczyć filtry i rurociągi oraz urządzenia do monitorowania ciśnienia.
- Padły też pytania, czy można pić wodę z kranu. Oczywiście, że można. W całym mieście. Ja natomiast nie jestem od namawiania. Dzieci powinny zapytać rodziców. Woda jest na bieżąco badana, jest zdrowa, więc bez problemu mogą pić w domach, czy szkołach i przedszkolach, jeśli tylko są spragnieni - powiedziała specjalistka ds. ochrony środowiska.
Czym są wody podziemne?
Wody podziemna, to woda znajdująca się pod ziemią w warstwach wodonośnych, które złożone są ze skał, piasków i żwirów. Zasilają one źródła, rzeki, jeziora i tereny podmokłe, a także oceany. Wody podziemne są zasilane głównie przez deszcz i opady śniegu, które przenikają do gruntu. Mogą być wydobywane na powierzchnię za pomocą pomp i studni. Życie nie byłoby możliwe bez tych wód. Znaczną część wykorzystujemy do picia i celów sanitarnych oraz produkcji żywności. Są one również ważne dla zdrowego funkcjonowania ekosystemów.
Dlaczego powinniśmy o nie dbać?
Na wielu obszarach wody te są nadmiernie wykorzystywane, ponieważ z warstw wodonośnych pobiera się więcej wody, niż jest uzupełniane przez deszcz i śnieg. Ciągłe nadmierne korzystanie z zasobów prowadzi w końcu do ich wyczerpania. Na wielu obszarach wody podziemne są zanieczyszczone, a ich rekultywacja jest często długim i trudnym procesem.
Czy Polska może zostać pustynią?
Eksperci ostrzegają: mimo, że daleko nam do rozwoju w Polsce prawdziwych obszarów pustynnych, to sytuacja jest poważna i niektóre obszary mogą ulec stepowieniu.
Jaką rolę mają drzewa w mieście?
Każde większe miasto boryka się ze skutkami rozwoju gęstej zabudowy mieszkaniowej, przemysłowej i usługowej, której skutkiem jest zmniejszenie powierzchni zielonej. Zieleń w polskich miastach rzadko priorytetowa dla ich rozwoju, to zupełne przeciwieństwo, czyli trend zabetonowania miast błędnie uważane jest za równe z nowoczesnością.
Napisz komentarz
Komentarze