Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:49
Reklama
Reklama
Reklama

Dla nich znak PCK ma wartość ponadczasową

Łącznie zrzesza 580 członków, w tym 125 honorowych dawców krwi. Do Oddziału Rejonowego PCK w Kędzierzynie-Koźlu dołączyć może każdy, komu na sercu leży chęć bycia i działania dla tych, którzy tego potrzebują. A można to robić na wiele sposobów. O idei bezinteresownego pomagania rozmawialiśmy z Małgorzatą Szczygieł-Pander, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Kędzierzynie-Koźlu.
Dla nich znak PCK ma wartość ponadczasową
"Świeżej krwi" w stowarzyszeniu nigdy za wiele

Autor: Oddział Rejonowy PCK w Kędzierzynie-Koźlu

Oddział Rejonowy PCK w Kędzierzynie-Koźlu stanowi: jedno koło zakładowo-środowiskowe (zrzeszające 32 członków, w tym jednego honorowego dawcę krwi), 13 klubów HDK PCK, wśród których jest 6 młodzieżowych klubów HDK PCK (wszystkie kluby zrzeszają 191 członków, z czego 124 to honorowi dawcy krwi), a także 22 szkolne koła PCK (liczące łącznie 357 członków).

 - Moja przygoda z PCK zaczęła się w dzieciństwie, kiedy moja mama zabrała mnie na spotkanie opiekunów szkolnych kół PCK - mówi wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Kędzierzynie-Koźlu Małgorzata Szczygieł-Pander. - Już wtedy wiedziałam, że kiedyś dołączę do tych ludzi, którzy pomagają. Zatem czymś naturalnym dla mnie było to, że w placówkach, w których pracowałam od 2003 r. jako nauczyciel, zakładałam szkolne koła PCK i wdrażałam idee czerwonokrzyskie. Z dumą patrzyłam na moich uczniów, którzy zarażeni tą ideą, działali w PCK od czasu szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, aż do szkoły średniej... A teraz jako dorośli ludzie wdrażają czerwonokrzyskie wartości w swoim codziennym życiu.

Każdy może dołączyć do Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizacja skupia ludzi, których łączy jedno: chęć bycia i działania dla innych, potrzeba pomagania tym, którzy tego potrzebują. A, jak przekonuje rozmówczyni, pomagać i działać w PCK da się na wiele sposobów.

- Można zostać wolontariuszem PCK i już od najmłodszych lat szkolnych uczyć się empatii, wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka poprzez propagowanie zasad i idei czerwonokrzyskich, angażowanie się w programy, projekty i akcje PCK, promujące bezpieczeństwo, zdrowy styl życia, szkolenie się z zasad udzielania pierwszej pomocy. Można również propagować idee honorowego krwiodawstwa, zostając honorowym krwiodawcą i dzieląc się z innymi najpiękniejszym darem, jakim jest krew - mówi Małgorzata Szczygieł-Pander.

Sukcesy i wyzwania

Największym sukcesem OR PCK w Kędzierzynie-Koźlu są wspólne dokonania, efekty działań i akcji, które podejmują wolontariusze i działacze czerwonokrzyscy.

Rozmówczynię cieszy ogromne zaangażowanie młodzieżowych honorowych krwiodawców, zrzeszonych w szkolnych klubach HDK na terenie naszego miasta, w coroczną akcję "Młoda Krew Ratuje Życie" (Młodzieżowy Klub HDK PCK przy: Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu), w której zajmują czołowe miejsca w województwie opolskim.

Inny sposób niesienia pomocy potrzebującym to organizacja za środki pozyskane w akcji "Gorączka Złota" wypoczynku letniego lub wyjazdów wakacyjnych dla dzieci o niskim statusie materialnym. Dla większości dzieci to jedyna możliwość zmiany otoczenia i wyjazdu poza miejsce zamieszkania podczas wakacji.

Dożywianie dzieci z rodzin wielodzietnych i o niskim statusie materialnym ze szkół powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w ramach akcji "Dni Walki z Głodem", organizowanie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, przy współpracy z Fundacją DKMS, realizacja projektu - wespół ze Starostwem Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu - mającego na celu organizację szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół średnich z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - o tych działaniach naszego PCK również nie sposób nie wspomnieć.

Podobnie jak o działalności Szkolnej Drużyny Ratowniczej PCK z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Drużyna zajmuje czołowe miejsca w eliminacjach do Krajowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, reprezentując rejon kędzierzyńsko-kozielski, jak również województwo opolskie. Ponadto osiągnięcia uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu, którzy reprezentując rejon kędzierzyńsko-kozielski, wielokrotnie w etapie okręgowym i centralnym Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK zdobywali czołowe miejsca.

Na przekór trudnościom

Sporym wyzwaniem dla Oddziału Rejonowego PCK w Kędzierzynie-Koźlu był czas pandemii.

- Nakładane obostrzenia znacznie utrudniły realizację zadań statutowych, zaplanowanych przedsięwzięć i zbiórek publicznych. Bo choć chcieliśmy działać, z powodu ograniczeń nie zawsze mogliśmy - przyznaje Małgorzata Szczygieł-Pander. - Najtrudniejsze momenty w naszej działalności to również te chwile, w których żegnaliśmy naszych czerwonokrzyskich przyjaciół, postacie, które z Oddziałem Rejonowym PCK w Kędzierzynie-Koźlu związane były od zawsze, a mianowicie panów Ryszarda Skorka i Włodzimierza Kominka. (...)

Cały artykuł w 11. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 22 marca



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna