Reklama
sobota, 2 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama
Reklama

Pokarm dla zmysłów. Kinga Dębska o teatrze w Kędzierzynie-Koźlu

Od dzieciństwa marzyła o prowadzeniu teatru. Pierwszy spektakl wyreżyserowała w domu babci, kiedy miała zaledwie dziewięć lat. Od tamtej pory teatr całkowicie zawładnął jej życiem. Kinga Dębska to reżyserka, scenografka i autorka scenariuszy. Stworzyła i współtworzyła kilkanaście spektakli. Udziela się w zespole pieśni i tańca.
Pokarm dla zmysłów. Kinga Dębska o teatrze w Kędzierzynie-Koźlu

Jest pomysłodawczynią i koordynatorem projektów:  „KKoFFeina – offowa scena teatralna w Kędzierzynie Koźlu” i „Zafolkujmy nasz świat”, realizowanego w ramach Bardzo Młodej Kultury oraz wpółorganizatorem projektu „Opolskie Gwiazdy Europy - synteza sztuk” i wielu innych przedsięwzięć. Jej zespoły zdobywają nagrody na ogólnopolskich festiwalach teatralnych. W teatrze ceni plastykę, ruch i muzykę.

- To są moje ulubione środki przekazu. Obecnie pracuję nad autorskim tekstem i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku pokażemy go na scenie - mówi Kinga Dębska, jedna z założycielek Teatru Ludzi Pracujących, teatru 534, teatru Na Krawędzi i teatru Flug.

Pomysł założenia teatru amatorskiego dla dorosłych - Teatru Ludzi Pracujących - był spontaniczną decyzją, wynikającą z wcześniejszej działalności teatralnej.

- Uważam, że teatr jest potrzebny wszędzie. W naszym mieście brakuje teatru zawodowego. Aby obejrzeć spektakl, musimy pojechać do Gliwic, Opola czy Chorzowa. Kiedy teatr zawodowy przyjeżdża na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury, bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki - przyznaje.

Choć urodziła się w Będzinie, to w Kędzierzynie-Koźlu mieszka „od zawsze”.

- Teatr to pokarm dla zmysłów. Jednak teatr to nie jest tylko spektakl. Ważny jest sam proces tworzenia, praca nad całością, również nad sobą - podkreśla.

Kinga Dębska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Kształciła się również w polskim ośrodku Assistej w Warszawie, w Małopolskim Instytucie Kultury, w teatrze Chorea w Łodzi. Teatrem na poważnie zajęła się 15 lat temu.

- Moje ostatnie projekty to spektakl „Szafa” w wykonaniu Teatru Ludzi Pracujących – lekka molierowska komedia, mająca na celu poprawę nastroju w trudnym dla nas czasie – opowiada.

Kolejny projekt to „Pokolenie Zet” z pięknymi wierszami Przemka Żabskiego w wykonaniu teatru Na Krawędzi, który działa przy II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie obecnie pracuje pani Kinga.

Aby zobaczyć spektakle Teatru Ludzi Pracujących i teatru Na Krawędzi, warto śledzić fanpage na Facebooku oraz stronę www.tlpkk.pl. Grupy występują najczęściej w Domu Kultury „Lech” w Blachowni, ale bardzo chętnie grają na zaproszenie innych ośrodków kultury, np. w Prudniku, Rybniku, Zdzieszowicach, Popielowie czy Katowicach.

- W teatrze nie ma miejsca na udawanie emocji. Tu można brzydko chodzić i głupio wyglądać, tarzać się ze śmiechu i płakać ze złości. Tu można być sobą albo kim się zechce - kończy Kinga Dębska, której życzymy kolejnych fenomenalnych przedsięwzięć!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama