Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 12:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na razie nie ma po co składać wniosków. Dalsza gazyfikacja gmin stoi pod znakiem zapytania

Braki w kasie Polskiej Spółki Gazownictwa, jeśli chodzi o budowę nowych przyłączy? Tak przynajmniej wynika z korespondencji, jaką otrzymują od operatora rozważający budowę domu czy wymianę nieekologicznego źródła ciepła na gazowe. Jak długo może nie być możliwości podłączania się nowych klientów do sieci? Dziś mówi się, że taka sytuacja może potrwać aż dwa lata. Problem występuje również na naszym lokalnym podwórku. Choćby w gminie Bierawa.
Na razie nie ma po co składać wniosków. Dalsza gazyfikacja gmin stoi pod znakiem zapytania
Ulica Mickiewicza w Bierawie. Pierwsze prace przy budowie nowej nitki gazociągu - 2019 r.

Autor: W

To pokłosie informacji z początku 2022 r. Budżet wynoszący 2 mld zł, przeznaczony przez PSG na przyłączenie do sieci nowych odbiorców w latach 2022-2023, wyczerpał się. Stąd decyzja, by nie podpisywać już z nowymi klientami umów o przyłączenie budynku do krajowej sieci gazowej. Pomimo że chętnych do korzystania z ciepła z gazu ziemnego wciąż nie brakuje.

Sytuacja może się zmienić, jeśli PSG zdoła znaleźć dodatkowe fundusze. Tymczasem ceny gazu na Starym Kontynencie nadal są na bardzo wysokim poziomie. 

- Wszystko stanęło. Tranzyt gazowy, nitka z gazem biegnie przez sporą część naszej gminy, ale z informacji medialnych wiemy, że przez dwa lata nie będą rozpatrywane wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej nawet od klientów indywidualnych - mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. - To się potwierdziło. Chciałem złożyć wniosek w sprawie naszej jednostki OSP. Mogłem to zrobić, ale tego nie zrobiłem. Dlaczego? Powiedziano mi, że i tak dostanę odmowę. Zgodnie z obecnym stanem, przez dwa lata nie będą podpisywane umowy na przyłącza, mimo że tranzyt, nitka z gazem już biegnie w naszej gminie - wyjaśnia. Dodaje, że również w przypadku kościoła i plebanii w Bierawie nie ma dziś możliwości podłączenia do sieci.

Gazyfikacja samorządu kierowanego przez rozmówcę rozpoczęła się już dobre kilka lat temu. Dziś nitka z gazem biegnie przez Brzeźce, Stare Koźle, Bierawę, Grabówkę, Goszyce i Kotlarnię.

- Ci, którzy zdążyli podpisać umowy, mają wyznaczone daty, nawet na 2023 r., mogą czuć się bezpiecznie - zaznacza Krzysztof Ficoń. Z ogrzewania gazem korzystają już m.in. Urząd Gminy w Bierawie, tamtejsze przedszkole i szkoła, "Lewiatan", szkoła w Starym Koźlu czy firma Spot-Light.

Już we wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy, że o ile zakończono formalnie budowę gazociągu w Goszycach i Kotlarni, a mieszkańcy tych sołectw mogą występować o warunki techniczne przyłączy, to rozbudowa sieci o kolejne miejscowości nie jest tak pewna.

Wciąż brak zielonego światła na dalszą rozbudowę sieci gazowniczej w największych miejscowościach gminy Bierawa: Dziergowicach i Starej Kuźni. Argumentem za takim stanem ma być za mała opłacalność dla operatora.  

- Jednak jeżeli będziemy w ten sposób myśleć, to albo nigdy nie zgazyfikujemy całej gminy, albo będzie to trwało latami - mówił w rozmowie z "Lokalną" we wrześniu 2021 r. wójt Ficoń. - Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mieszkańcy dopiero się przekonują do gazu jako ekologicznego źródła ciepła. Widać to w naszych sołectwach już zgazyfikowanych - jest boom na przełączenia na gaz w Bierawie, Starym Koźlu i Brzeźcach. Ale na zmianę myślenia potrzeba było kilku lat - dodawał.

"Do 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa chce przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę gazowniczą w całej Polsce ponad 11 miliardów złotych" - informowano w 2017 r. na stronie internetowej psgaz.pl.

Dziś trudno wyrokować, jak będzie się kształtowała sytuacja w najbliższych miesiącach. Napięcia geopolityczne są na niezwykle wysokim poziomie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: ;-)Treść komentarza: Konkurs był na Facebooku, a nie tutaj.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 09:03Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: ciekawa jestem czy ktos wygral zaproszenie na festiwal dmuchancow nic o tym nie pisza zadnej informacji jakis pic na wode fotomontazData dodania komentarza: 22.02.2025, 08:46Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: BronTreść komentarza: Czyli jest kasa do wydania i się robi takie "szkolenia"Data dodania komentarza: 21.02.2025, 23:04Źródło komentarza: Cenne wskazówki dla seniorów od strażaków. ZDJĘCIAAutor komentarza: zusTreść komentarza: Na jak długo te zmiany? Pan już też ma wiek emerytalny.Data dodania komentarza: 21.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Zmiany kadrowe w kędzierzyńsko-kozielskiej policji
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna