Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:15
Reklama
Reklama
Reklama

Na razie nie ma po co składać wniosków. Dalsza gazyfikacja gmin stoi pod znakiem zapytania

Braki w kasie Polskiej Spółki Gazownictwa, jeśli chodzi o budowę nowych przyłączy? Tak przynajmniej wynika z korespondencji, jaką otrzymują od operatora rozważający budowę domu czy wymianę nieekologicznego źródła ciepła na gazowe. Jak długo może nie być możliwości podłączania się nowych klientów do sieci? Dziś mówi się, że taka sytuacja może potrwać aż dwa lata. Problem występuje również na naszym lokalnym podwórku. Choćby w gminie Bierawa.
Na razie nie ma po co składać wniosków. Dalsza gazyfikacja gmin stoi pod znakiem zapytania
Ulica Mickiewicza w Bierawie. Pierwsze prace przy budowie nowej nitki gazociągu - 2019 r.

Autor: W

To pokłosie informacji z początku 2022 r. Budżet wynoszący 2 mld zł, przeznaczony przez PSG na przyłączenie do sieci nowych odbiorców w latach 2022-2023, wyczerpał się. Stąd decyzja, by nie podpisywać już z nowymi klientami umów o przyłączenie budynku do krajowej sieci gazowej. Pomimo że chętnych do korzystania z ciepła z gazu ziemnego wciąż nie brakuje.

Sytuacja może się zmienić, jeśli PSG zdoła znaleźć dodatkowe fundusze. Tymczasem ceny gazu na Starym Kontynencie nadal są na bardzo wysokim poziomie. 

- Wszystko stanęło. Tranzyt gazowy, nitka z gazem biegnie przez sporą część naszej gminy, ale z informacji medialnych wiemy, że przez dwa lata nie będą rozpatrywane wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej nawet od klientów indywidualnych - mówi wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. - To się potwierdziło. Chciałem złożyć wniosek w sprawie naszej jednostki OSP. Mogłem to zrobić, ale tego nie zrobiłem. Dlaczego? Powiedziano mi, że i tak dostanę odmowę. Zgodnie z obecnym stanem, przez dwa lata nie będą podpisywane umowy na przyłącza, mimo że tranzyt, nitka z gazem już biegnie w naszej gminie - wyjaśnia. Dodaje, że również w przypadku kościoła i plebanii w Bierawie nie ma dziś możliwości podłączenia do sieci.

Gazyfikacja samorządu kierowanego przez rozmówcę rozpoczęła się już dobre kilka lat temu. Dziś nitka z gazem biegnie przez Brzeźce, Stare Koźle, Bierawę, Grabówkę, Goszyce i Kotlarnię.

- Ci, którzy zdążyli podpisać umowy, mają wyznaczone daty, nawet na 2023 r., mogą czuć się bezpiecznie - zaznacza Krzysztof Ficoń. Z ogrzewania gazem korzystają już m.in. Urząd Gminy w Bierawie, tamtejsze przedszkole i szkoła, "Lewiatan", szkoła w Starym Koźlu czy firma Spot-Light.

Już we wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy, że o ile zakończono formalnie budowę gazociągu w Goszycach i Kotlarni, a mieszkańcy tych sołectw mogą występować o warunki techniczne przyłączy, to rozbudowa sieci o kolejne miejscowości nie jest tak pewna.

Wciąż brak zielonego światła na dalszą rozbudowę sieci gazowniczej w największych miejscowościach gminy Bierawa: Dziergowicach i Starej Kuźni. Argumentem za takim stanem ma być za mała opłacalność dla operatora.  

- Jednak jeżeli będziemy w ten sposób myśleć, to albo nigdy nie zgazyfikujemy całej gminy, albo będzie to trwało latami - mówił w rozmowie z "Lokalną" we wrześniu 2021 r. wójt Ficoń. - Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mieszkańcy dopiero się przekonują do gazu jako ekologicznego źródła ciepła. Widać to w naszych sołectwach już zgazyfikowanych - jest boom na przełączenia na gaz w Bierawie, Starym Koźlu i Brzeźcach. Ale na zmianę myślenia potrzeba było kilku lat - dodawał.

"Do 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa chce przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę gazowniczą w całej Polsce ponad 11 miliardów złotych" - informowano w 2017 r. na stronie internetowej psgaz.pl.

Dziś trudno wyrokować, jak będzie się kształtowała sytuacja w najbliższych miesiącach. Napięcia geopolityczne są na niezwykle wysokim poziomie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: A mnie 50 lat uczyli, że wcześniej na tej ziemi nic nie było i dopiero my zza Buga i centralnej Polski przynieśliśmy tu kulturę wyższą, teatry, operę, literaturę piękną i muzykę. Dziwne to i podejrzane. Nie zasnę przez kilka nocy, chyba że, zwyczajem polskich ojców zakosztuję wyroby własne na recepcie pochodzącej z Grunwaldu.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:36Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Julio!!! Przykro mi że odpadlaś z programu ale powiedzmy sobie szczerze że musisz pozbyć się tego ślasko-romskiego akcentu jeśli chcesz zaistnieć na polskiej scenie muzycznej.Mi się to podoba ale jestem Ślązakiem i o ile romskie festiwale będą dla ciebie nagrodą to szpaki czy mozile będą kręcić nosami.Szkoda😭😭😭Data dodania komentarza: 25.11.2024, 07:59Źródło komentarza: Julia po emocjonującym występie odpadła z The Voice of Poland. Łzy i piękny list do mamyAutor komentarza: marekTreść komentarza: Co tu dużo mówić, ochrona w tym sklepie inteligencją nie grzeszy a kasjerki są bardzo niemiłe dla klientów i wynoszą towar dla znajomych - ten, który w promocyjnych cenach ma trafić do klientów. Ponowie poczuli, że mają władzę. Powinni stracić robotę po tym co zrobili. Personel też do wymiany, tylko kilka Pań tam jest miłychData dodania komentarza: 25.11.2024, 00:17Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: gibaTreść komentarza: Co tam musztarda, kiełbasa jest ważniejsza. A jak nasi słabo skaczą, to i tak nic nie smakuje.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 23:42Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: 0,038 jeśli już, a ważniejsza to ekipa wykonująca ocieplenie, po termowizji nie było żadnych uwag do wykonawcyData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:08Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: tyTreść komentarza: Nie wolno zostawiać. Zabrać do pomieszczenia, dać pić, jeść, a potem grabie czy miotłę do ręki, liści sporo, śnieg jest. A może straż miejska czy policja pochodzą, popatrzą?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem. Gdzie po pomoc?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna