Zanieczyszczenie środowiska to istotny globalny problem. O jego negatywnym wpływie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Degradacja gleb, zanieczyszczenie powietrza i wód - za wszystkim stoi... człowiek.
Nieczystości ciekłych dotyczy raport opublikowany 20 stycznia przez Najwyższą Izbę Kontroli. Odnosi się on do realizacji zadań dotyczących odbioru nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych przez wybrane gminy województwa opolskiego. Znajdujemy w raporcie niepokojące informacje i dane.
"Według danych GUS w 2018 r. ponad 60 proc. nieruchomości w Polsce nie było podłączonych do kanalizacji" - czytamy we wstępie. Z dalszej części dalej dowiadujemy się, że we wszystkich objętych kontrolą ośmiu urzędach miast i gmin na Opolszczyźnie, stwierdzono, że "znaczna część ścieków bytowych pochodzących z terenów nieskanalizowanych nie była odbierana taborem asenizacyjnym lub poddawana oczyszczaniu w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Powyższe wskazuje na istotne ryzyko nieuprawnionego wprowadzania nieczystości ciekłych do środowiska".
W kolejnym fragmencie opracowania zawarto tabelę z procentowym ujęciem nieoczyszczonych nieczystości ciekłych w latach 2018-2020 w gminach objętych kontrolą. W gminie Cisek wytworzonych ścieków bytowych wytworzono wówczas 336,8 tys. m3, z czego aż 250 tys. m3, co stanowi 74 proc., to nieoczyszczone ścieki bytowe.
We wnioskach zwrócono uwagę, że "w aktualnym stanie prawnym brak jest możliwości przymuszenia przedsiębiorców zajmujących się wywozem nieczystości do składania merytorycznych sprawozdań. Obecnie przedsiębiorca, który nie złoży sprawozdania pozostaje bezkarny. Natomiast przedsiębiorca, który przekaże wymagane sprawozdania po terminie lub przedstawi w nich nierzetelne dane, otrzyma karę administracyjną. Dlatego Najwyższa Izba Kontroli złożyła w tej sprawie wniosek de lege ferenda do Ministra Infrastruktury".
O analizę obowiązujących w gminach regulaminów utrzymania porządku i czystości pod kątem określenia terminów opróżniania szamb wniosła NIK do wojewody opolskiego. Natomiast do burmistrzów i wójtów NIK wnioskuje o "systematyczne kontrolowanie posiadania umów dotyczących korzystania z usług asenizacyjnych oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi. W przypadku stwierdzenia, że takich umów nie zawarto - o zorganizowanie zastępczego opróżniania zbiorników bezodpływowych".
Warto zapoznać się z całym raportem. Można to zrobić, odwiedzając stronę internetową NIK - TU
Napisz komentarz
Komentarze