Jest to olbrzymi problem w leczeniu niepłodności. Rozwiązania w tej chorobie nie są proste. Leczenie planowane jest często na wiele lat. W standardach leczenia są ujęte m.in. standardy operacyjne, w tym małoinwazyjne tzw. laparoskopowe. Ten rodzaj operacji w dużym stopniu oszczędza pooperacyjną płodność i pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę tej choroby. Często występuje także problem endometriozy ujawniający się po cesarskim cięciu - w powłokach brzusznych. Należy także pamiętać, że endometrioza jest stanem przednowotworowym. Może poprzedzić raka jajnika. Ten podtyp jest jednym z groźniejszych nowotworów jajnika.
W kozielskim szpitalu przyjęto ponad 2000 pacjentek w 2021 roku i to tylko w ciągu 6 miesięcy pracy "niecovidowej". Przeprowadzono prawie 950 zabiegów z zakresu ginekologii, ponad 80% laparoskopowo, skracając czas pobytu pacjentki do niespełna 4 dni. Wiele z nich dotyczyło leczenia endometriozy.
„Mamy w swoim zespole specjalistów ginekologów, położników i endokrynologa ginekologicznego - dr Martę Kochanowicz. Pomagamy pacjentkom głównie z województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego” - czytamy na stronie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze