Reklama
piątek, 8 listopada 2024 08:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzy burzliwe i pracowite dekady

Samorząd terytorialny, który reaktywowano w Polsce po wielkich przemianach społeczno-politycznych w 1989 roku, obchodzi właśnie swoje 30-lecie. Przypomnijmy, pierwsze wybory samorządowe przeprowadzono 27 maja 1990 roku. Warto czasami przywołać niektóre istotne fakty z przeszłości, które z upływem czasu zacierają się w naszej pamięci. Jak zatem wyglądały początki samorządu i pierwsze kadencje Rady Miasta w Kędzierzynie-Koźlu?
Trzy burzliwe i pracowite dekady
foto: ANKO

Autor: Niewątpliwie jednym z symboli tutejszego samorządu jest dr Ryszard Pacułt

Samorząd terytorialny na szczeblu gminy jest najbliższą nam formą demokracji lokalnej, a jego decyzje bezpośrednio wpływają na codzienne życie mieszkańców. Otóż co istotne, mieszkańcy gminy również mogą wpływać na działanie organów samorządu poprzez uczestnictwo w zebraniach rad osiedli, aktywny udział w sesjach rady gminy lub poprzez formy demokracji bezpośredniej czyli konsultacje i referenda lokalne.

Przemiany ustrojowe roku 1989 przyniosły w Polsce wiele zmian systemowych oraz prawnych. Jedną z pierwszych i najważniejszych inicjatyw ustawodawczych rządu Tadeusza Mazowieckiego było wprowadzenie samorządu gminnego, na podstawie serii ustaw, w tym Ustawy o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 roku.

Wielki przełom

Od 1 stycznia 1999 roku na mocy reformy administracyjnej przyjęto Ustawę o samorządzie gminnym. Przywracając samorząd terytorialny nawiązano do tradycji II Rzeczypospolitej. Kolejnym etapem tworzenia rozwiązań prawnych regulujących istnienie samorządu w Polsce było wprowadzenie tak zwanej Małej Konstytucji na mocy Ustawy konstytucyjnej z 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym. Ustawa ta wyraża ideę i normuje pozycję samorządu terytorialnego uznając, iż jest on „podstawową funkcją organizacji lokalnego życia publicznego”.

Wielkim przełomem, jeśli chodzi o regulację prawną dotyczącą samorządu w Polsce było uchwalenie Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku, gdzie zasada samorządu terytorialnego i decentralizacji władzy publicznej uzyskała rangę naczelnej zasady ustrojowej.

Podstawowym problemem i zadaniem Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle, by mogła ona sprawnie funkcjonować, był wybór przewodniczącego rady i jego zastępców, a także powołanie i ustalenie składu komisji problemowych. Przez pierwsze trzy kadencje rada zajmowała się również wyborem prezydenta miasta oraz pozostałych członków miejskiego zarządu, będącego organem wykonawczym gminy. Od kadencji czwartej wybór tego ostatniego organu (jednoosobowego), na mocy ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i  prezydenta miasta, został powierzony mieszkańcom. Z reguły wybór prezydium rady i członków zarządu miasta, jak również ustalanie składu poszczególnych komisji, odbywał się podczas pierwszych sesji każdej kadencji. Było jednak kilka znaczących odstępstw od tego, o czym decydowały zdarzenia losowe oraz zmiany układów koalicyjnych w radzie.

Jak to się zaczęło?

W pierwszej historycznej kadencji przypadającej na lata 1990-1994 w radzie miasta zasiadało 36 radnych. Wybory przeprowadzono 27 maja 1990 roku, a frekwencja wyniosła niespełna 33 % (przy średniej w województwie i kraju przekraczającej 40 %).

Podczas pierwszej kadencji doszło zarówno do zmian na stanowisku przewodniczącego rady, jak i prezydenta miasta. W grudniu 1992 roku, wobec zarzutów o stronnicze prowadzenie obrad, do dymisji został zmuszony pierwszy ówczesny przewodniczący rady miasta - Antoni Szota. Jego następcą wybrano Emila Matuszyka, który pełnił tę funkcję do końca kadencji.

Na stanowisko prezydenta miasta zgłoszono natomiast trzech kandydatów. Byli to: Jerzy Bobrowski, Gerard Kurzaj oraz Józef Lewczak. Dopiero po trzecim głosowaniu udało się wybrać włodarza miasta. Został nim 20 czerwca 1990 roku Jerzy Bobrowski, który otrzymał 17 spośród 33 głosów radnych. Ponadto rada dokonała wyboru wiceprezydentów oraz członków zarządu miasta. Wiceprezydentami zostali: Mirosław Borzym i Tadeusz Kucharski.

Jednak Jerzy Bobrowski z uwagi na słabnącą pozycję na lokalnej scenie politycznej zrezygnował z funkcji prezydenta 6 listopada 1990 roku. Po kilkugodzinnej dyskusji radni przyjęli jego dymisję. Z wydarzeniem tym wiązała się konieczność wyboru nowego włodarza miasta, co nastąpiło kilkanaście dni później. Radni na to stanowisko wybrali dotychczasowego wiceprezydenta miasta Mirosława Borzyma, który zyskał wśród rajców większe zaufanie niż jego konkurent, Marek Galantowicz. Pod koniec maja 1992 roku rada dokonała wyboru drugiego wiceprezydenta. Na stanowisko to wybrany został Wiesław Masztalerz.

Naznaczona powodzią tysiąclecia

Niezwykle burzliwa była II kadencja w latach 1994-1998. Frekwencja wyborcza w 1994 r. wyniosła tylko 25,5 % uprawnionych do głosowania. Spośród 259 kandydatów mieszkańcy wybrali 36 radnych. Ponownie przewodniczącym rady miasta został Emil Matuszyk.

Na stanowisko prezydenta, rada miasta wybrała Mirosława Borzyma. Radni dokonali również wyboru jego zastępców, którymi zostali Hanna Adamowicz i Dariusza Jorg, jednak 2 lipca 1996 roku doszło do ostrej polemiki między prezydentem Mirosławem Borzymem, a wiceprezydentem Dariuszem Jorgiem. Tematem sporu była gospodarka nieruchomościami oraz polityka planowania przestrzennego w mieście. Doprowadziło to do odwołania ze stanowisk wiceprezydentów: Hanny Adamowicz i Dariusza Jorga.

Na ich miejsce rada powołała Antoniego Bajera. Natomiast 27 lutego 1997 r. powołano na wakujące stanowisko drugiego wiceprezydenta miasta - radnego Piotra Pietrzyka.

Przedwczesna zmiana przewodniczącego rady miasta nastąpiła z przyczyn losowych wiosną 1998 roku. Krótko przed końcem kadencji, 8 marca, zmarł bowiem dotychczasowy przewodniczący Emil Matuszyk. Nowego przewodniczącego radni wybrali 21 kwietnia 1998 r. Po pięciu rundach głosowań został nim Bolesław Marszewski.

Należy przypomnieć, że kadencja ta naznaczona została tragicznymi zdarzeniami związanymi z katastrofalną powodzią w lipcu 1997 roku.

Kolejna kadencja przypadła na lata 1998-2002. Frekwencja wyborcza w 1998 roku wyniosła ponad 42 %. O 36 mandatów w Radzie Miasta Kędzierzyna-Koźla walczyły 403 osoby z 12 ugrupowań. Po ukonstytuowaniu się rady miasta na jej przewodniczącego wybrano radnego Ryszarda Pacułta. Następnie, również spośród dwóch kandydatów radni wybrali prezydenta miasta. O stanowisko to ubiegali się: radny Dariusz Jorg oraz Jerzy Majchrzak, nie będący radnym. Na prezydenta wybrano Jerzego Majchrzaka, którego zgłosiło ugrupowanie Praca i Rozwój. Jednak pod koniec kadencji - 31 grudnia 2001 roku złożył on rezygnację z uwagi na fakt objęcia stanowiska prezesa Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Rajcy przyjęli tę rezygnację 1 marca 2002 roku.

Jubileuszowa 50 sesja Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle zwołana została 21 marca 2002 roku. Jej najważniejszym punktem był wybór nowego prezydenta. Na stanowisko to wybrano jedynego wówczas kandydata Wiesława Fąfarę. Za wyborem głosowało 21 radnych, przeciw było 13, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Miało to miejsce 24 kwietnia 2002 r. Tego samego dnia rada wybrała nowy zarząd miasta. Wiceprezydentami zostali: Brygida Kolenda-Łabuś oraz Piotr Gabrysz, nie będący radnymi.

Inwestycyjny boom

Do całkiem spokojnych należała kadencja przypadająca na lata 2002-2006. W 2002 roku o 23 miejsca w nowej radzie ubiegało się 288 osób. Frekwencja wyborcza w wyborach do rady miasta wyniosła prawie 37 % i była dużo niższa niż w skali kraju oraz województwa (odpowiednio niecałe 44 % i 41 %). W Radzie Miasta Kędzierzyn-Koźle czwartej kadencji znalazło się 14 dotychczasowych oraz 9 nowych radnych. Po złożeniu ślubowania radni wybrali nowego przewodniczącego. Został nim ponownie Ryszard Pacułt, uzyskując 22 głosy poparcia. Na jego zastępców wybrano Huberta Majnusza oraz Grzegorza Chudomięta. Dwa dni później na następnej sesji wybrany w bezpośrednich wyborach prezydent miasta Wiesław Fąfara przedstawił radnym swoich zastępców. Podobnie jak wcześniej byli to: Brygida Kolenda-Łabuś i Piotr Gabrysz.

Podczas wyborów samorządowych w listopadzie 2006 roku frekwencja wyniosła 36 %. W nowej 23-osobowej radzie miasta znaleźli się przedstawiciele sześciu ugrupowań. Wybory na prezydenta miasta podobnie jak cztery lata wcześniej zdecydowanie wygrał Wiesław Fąfara, który już po raz trzeci na stanowiska swoich zastępców powołał: Brygidę Kolendę-Łabuś oraz Piotra Gabrysza.

Od samego początku dochodziło do zmian na stanowisku przewodniczącego rady miasta. Najpierw funkcję tę sprawował radny Dariusz Jorg, następnie radny Robert Węgrzyn, którego po tym jak został on posłem na Sejm RP zastąpił Grzegorz Chudomięt.

Obie kadencje przypadające na lata 2002-2006 oraz 2006-2010 - mimo częstych tarć i nieporozumień - były dość udane, gdyż w ich trakcie zdołano zrealizować wiele istotnych zadań inwestycyjnych. Wśród nich należy wymienić m.in. budowę hali widowisko-sportowej „Azoty”, hali targowej „Manhatan”, powstanie kilku bloków mieszkalnych, czy też remont i nadbudowę urzędu miasta. Realizowano też potężne inwestycje związane z budową kanalizacji na terenie niemal całego Kędzierzyna-Koźla, a także rozbudową i modernizacją miejskiej oczyszczalni ścieków.

Końcówka tego okresu kojarzy się wielu mieszkańcom z tragiczną powodzią z maja 2010 roku, która wyrządziła ogromne straty w infrastrukturze komunalnej. 

Kolejne kadencje przypadły na lata: 2010-2014 oraz 2014-2018, a obecna (po raz pierwszy 5-letnia) rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończy w 2023.

Ciężki kawałek chleba

Niewątpliwie jednym z symboli tutejszego samorządu jest dr Ryszard Pacułt. Ten bardzo ceniony pedagog, samorządowiec i społecznik, powiększył w grudniu 2019 roku grono Honorowych Obywateli Kędzierzyna-Koźla. Najdłużej z grona wszystkich radnych pełnił funkcję przewodniczącego RM Kędzierzyn-Koźle. W wywiadzie, którego udzielił „Lokalnej” pod koniec zeszłego roku, przyznał, że działalność w samorządzie nie należała do łatwych.

- Za czasów mojej pierwszej kadencji w radzie miasta, funkcję prezydenta Kędzierzyna-Koźla sprawował Mirosław Borzym. To był otwarty człowiek, który też dążył do kompromisu, do zgody. Postępował rozsądnie. Wiele mu zawdzięczam m.in. w kontekście moich starań dotyczących kozielskiego muzeum. Kolejna kadencja, gdy już zostałem przewodniczącym rady miasta, była bardzo trudna. Chciano nas odwoływać, trzeba było podejmować odpowiednie kroki w odpowiedzi na nieuczciwe ataki w naszą stronę. Poza tym to gremium było dość mocno skonfliktowane, ale realizowaliśmy najważniejsze cele i zadania. Rola przewodniczącego rady miasta była wówczas niezwykle istotna. Dobrze pamiętam kadencje, kiedy prezydentami byli Jerzy Majchrzak i Wiesław Fąfara. Wtedy również bywało niespokojnie, ale z ówczesnymi włodarzami współpracowało mi się bardzo dobrze - dodaje dr Ryszard Pacułt, który uważa, iż dobrym ruchem ze strony prezydenta Fąfary była decyzja o remoncie i nadbudowie budynku magistratu, choć napotykała ona na opór niektórych środowisk.

Kolejnym znaczącym przedsięwzięciem w jego opinii była - zrealizowana już za kadencji Sabiny Nowosielskiej - bardzo udana inwestycja na wzgórzu zamkowym. Stworzenie Muzeum Ziemi Kozielskiej z prawdziwego zdarzenia było bowiem odwiecznym marzeniem Ryszarda Pacułta, który dobrze zna praktycznie wszystkich prezydentów od początku istnienia Kędzierzyna-Koźla. Prezydent Tomasz Wantuła był z kolei jego wychowankiem z I LO. Koniec kadencji Tomasza Wantuły, był zarazem finałem bogatej samorządowej przygody dra Pacułta.  

Do grona największych porażek miasta nasz rozmówca zaliczył brak wyższej uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, mimo podjęcia szeregu mniej lub bardziej udanych prób jej powołania. Żadna z nich nie zakończyła się bowiem sukcesem na miarę naszych oczekiwań.

- Zawsze interesowałem się pracą samorządu i także teraz z uwagą śledzę jego poczynania. Obecnym samorządowcom życzę owocnego współdziałania, tym bardziej, że miasto stoi przed wieloma ważkimi wyzwaniami. Trzymam więc kciuki za tę zgodę - kończy dr Ryszard Pacułt.

Z perspektywy czasu można zatem stwierdzić, że współpraca organów władzy samorządowej - pomimo konfliktów i potyczek słownych - układała się pozytywnie. Zdarzały się sytuacje, w których koalicja i opozycja - z racji różnic programowych - nie były w stanie się porozumieć, jednak można zauważyć, iż w sprawach strategicznych dla rozwoju gminy oraz niecierpiących zwłoki, partyjne animozje schodziły na dalszy plan. Przyczyniło się to do istotnych przeobrażeń miasta w trakcie ostatnich 30 lat.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Bogdan Darco24Pucia powiat Kędzierzyn-KoźleTreść komentarza: Czekamy na poprawienie tego jako mieszkańcy tu pełni zgoda jest jak chodzi o sytuacje Tedim, oby tylko tego samego problemu niech nie robią albowiem to będzie problemem w opinii chyba że miejsce dla ludzi starszych ale i wjazd dla osób na wózku by sprawnie mogli wjechać tak samo Tedi. Fajnie gdyby tam jeszcze więcej sklepów z Niemiec by było Mieście tak samo Aldi i Lidl co jest dla regionów Południowych Europy, by tym sposobem większy asortyment do kupna miasto miało wielu by poparło taką idee gospodarczą by kupować w takim Lidlu czy Aldiku miejsce na Pogorzelcu jeszcze jest chociażby obok MC teren jest lub druga strona od DEALZ. Tak samo wielu by chciało SKLEPY STACJONARNE IKEA leroy merlin, miejsce jest chociażby przy obwodnicy a Kozielskiej ta prosta co przystanek przed krzyżem Milenijnym, coś rodzaju w jednym budynku mogły by być Galeria o nazwie Kędzierzynie lub Kędzierzyn wielkość większa niż galeria przy obwodnicy tam mogła by być a w tle 3koziołki w zamkniętej koronie dla każdego koziołka oraz logo jak tarcza zamyka jedna większa korona jak z flagi powstań Styczniowych co łączyła Koronę Księstwo Litewskie i dzisiejsze ziemie Ukrainy tak zwana Święta Ruś nie mylić z Rosją bo to inny twór był bliźniaczy lecz idei nie tej.A do tego można by dodać 12gwiazd Unijnych wokół Tarczy herbowej Koziołków, tarcza herbu logo mogła by być błękitna i Srebrzysty kolor połysku metaliczne kozły Koronne zwrócone tym samym kierunku do nas taka odmiana. Symbol Powiatu Miasta i Legendy Symboliki historycznej Braci Kozłów trzymające czarne widły -że czarny charakter 3Bracia byli. Można by dać muszle św. Jakuba prawym górnym roku w tej jednej tarczy i województwa SLONSKA DOLNEGO GÓRNEGO I OPOLSKIEGO i tym sposobem logo te mogło by być w miarę na dużej tarczy i kolor flagi miasta zatem biel u góry i żółć (cytrynowy) na dole kolory te w poziomie jest. Wielu co do miasta skoro większość miast mówi o tramwajach warto by zastanowić się nad wprowadzeniem i miasto Eko by pasowało tak samo obok też EKO Miasto a więc Trolejbusy-Tramwaje Powiatowe mogły by być i Miejskie jak kto nie wyrobi na bus ma Trolejbus albo Tramwaj, skoro taka wielka wojna jest o linie Autobusów jest wyjście z tego albo pierw miejskie i prywatne linie czy od razu prywatne linie tramwajów i trolejbusów, skoro miastu brakuje i wielu jest niezadowolonych warto by pomyśleć jak luki wypełnić skoro tyle dziur jest co jest nadzieją dla miasta że jednak tyle wyjechało do mimo to demografia nie jest zła, do tego można by dodać nowe autobusy ale jakie ,skoro te większe z dwuczłonowe do muzeum daliśmy jako miasto to warto zatem pomyśleć też już więcej i razem taniej wyjdzie jak kupiło by miasto Mercedes dwu lub 3członowy co ma Lublin co czasie Pandemii mocno by pomogło, do tego nikt by nie był spóźnionym do tego mamy pełne autobusy więc kupmy jako miasto niech będzie komplet 20 nowych elektryków lub hybryd na początek, chyba że jako miasto to będzie potrzebne dopisać jak wielu to widzi tak to będzie to ramach budżetu obywatelskiego, TAK SAMO KAŻDE OSIEDLE Z TABLICĄ O KTÓREJ MA PRZYJECHAĆ ORAZ PRZYSTANKI Z KLIMĄ A ZIME OCIEPLANE Z SZYBĄ KTÓRA BYŁA LEKKO PRZYCIEMNIONA BY NIE RAZIŁO CZASIE UPAŁÓW LATEM, która władza dokona tych wielkich reform pro społecznych mieście nie wiem może dzięki temu będzie ktoś miał program wyborczy lecz będzie miał pomysł jakby na prawdę chciał logistykę dobrą mieć oraz zakupić 20tramwajów nowoczesnych EKO 20MERCEDESÓW I 20TROLEJBUSÓW I TROLEJBUSY 3CZŁONOWE TAK JAK LUBLIN MA DO TEGO TAKIE SAME MZK TO DOBRA IDEA DLA DOBREGO GOSPODARZA BĘDZIE DOCENIONE REFORM SIĘ NIE BOIMY A JAK DOBRZE PÓJDZIE TO NAWET MOŻNA BY ZROBIĆ SPECJALNE POŁACZENIA TRAMWAJ TROLEJBUS CO BY KURSOWAŁO I DO KRAKOWA PRZEZ GLIWICE BYTOM KATOWICE KRAKÓW ORAZ DO GDAŃSKA PRZEZ POZNAŃ I ZIELONOGÓRĘ JAKO NOWOCZESNE POŁĄCZENIE MIAST POLSKI ZACHODNICH INNA FORMA NIE PISOWA DO PENDOLINO I CPK TYLKO ŻE EKO TROLEJBUS ORAZ TRAMWAJE NACISK NA CICHE I EKO WIĘC HYBRYDA LUB ELEKTRYKI ,MOŻE TYM SPOSOBEM CHOCIAŻ MŁODYCH SIĘ POZYSKA SKORO DO RODZICÓW CZĘSTRZEJ KOMUNIKACJĄ TAKĄ CO WIELU UZNA PONAD KRAJOWĄ JAKIM JEST PKP,TYM SPOSOBEM NIEZALEŻNOŚĆ GDYBY PIS ZNÓW WRÓCIŁ TO STABILIZACJA BY BYŁA I PEWNOŚĆ.CO DO MIASTA DOBRĄ IDEĄ WIĘCEJ CIĄGU ROKU FLAG MIEJSKICH POWIATOWYCH ORAZ UNIJNYCH TO BY BYŁO SUPER DO TEGO BY OSIEDLE MIAŁY ELEGANCKIE TABLICE GDZIE ZACZYNA SIĘ OSIEDLE I GDZIE KOŃCZY BY PRZYPOMINAŁY COŚ RODZAJU TABLICE JAK PRZECHODZI SIĘ OD PAŃSTWA DO PAŃSTWA W SCHENGEN DO TEGO GDYBY DZIELNICE MIELI TEŻ WŁĄCZONE UCHWAŁĄ LOGO-HERBY ORAZ FLAGI MOCNIEJ INTEGRACJA BY BYŁA SKORO DZIELNICA JEST TO CZEMU NIE MIAŁA BY RAMACH SAMORZĄDU NIE POSIADAĆ HERBU ORAZ FLAGI,GDYBY TO POWSTAŁO I WTLE 12 GWIAZD NAZWA OSIEDLA MOŻNA BY POCZUĆ BLISKOŚĆ MIASTO Z UE,TAK SAMO PRZY PKP MOŻNA BY POSTAWIĆ POMNIK OJCU EUROPY KAROLOWI WIELKIEMU I KAROLOWI MŁOTOWI ORAZ KONRADOWI ADENAUEROWI JAKO OJCÓW EUROPY KTÓRZY JEDNOCZYLI EUROPĘ DBALI O EDUKACJE JUŻ OD POCZĄTKU SWEJ WŁADZY TAK SAMO DZIŚ TYM SPOSOBEM ŁAWKA Z KAROLEM MŁOTEM A DRUGA STRONA ŁAWKI KAROL WIELKI ORAZ BLISKO SCHODÓW ŁAWECZKA Z KONRADEM ADENAUEREM UŚMIECHNIĘTYM TAK SAMO UŚMIECHNIĘTY KAROL WIELKI I KAROL MŁOT JAKO OJCOWIE EUROPY PRE KURSORZY UNII EUROPEJSKIEJ TAK SAMO KAROL V HABSBURG PO DRUGIEJ STRONIE ADENAUERA KONRADA I MIĘDZY ŁAWKAMI FLAGI UE ŁAWECZKI Z HERBEM MIASTA W ŚRODKU WOKÓŁ 12GWIAZD JAKO ŁAWECZKI EUROPEJSKO-MIEJSKIE ORAZ OŚWIETLONE ŁAWECZKI TE DAWAŁY BY ŻE WIECZÓR TEŻ GAZETY MOŻNA BY POCZYTAĆ BY NAWET WIECZÓR FOTKI ROBIĆ CHOCIAŻBY Z RANDKI WRACAJĄC IDĄC PRZY PKP DWORCU BY BYŁO ELEGANCKO,WIELU TEŻ BY CHCIAŁO WIĘCEJ KWIATÓW PO DRUGIEJ STRONIE WIADUKTU BY RÓWNIEŻ TAK JAK ALEJA JANA PAWŁA II TAK SAMO KOZIELSKA ULICA BEMA SOBIESKIEGO ORAZ PIOTRA SKARGI I MICKIEWICZA TAK SAMO Z WIĘKSZYMI CHODNIKAMI OZDOBNYMI TAM I DROGĄ DLA ROWERZYSTÓW I HULAJNOGI CZY WROTKI ŁĄCZĄC KOZIELSKA BEMA PIOTRA SKARGI TAK SAMO WIAZD DO LIDLA I DOKOŃCZENIE CHODNIKA PRZY PARKINGU DLA PIESZYCH PROSTĄ DROGĄ DLA PIESZEGO,TAK SAMO ZE STRONY KOSZYKOWEJ A KOZIELSKIEJ LEPSZY CHODNIK DO LIDLA ,FAJNIE GDYBY MIASTO ZROBIŁO CHODNIK OD ALDIKA MIĘDZY PARKINGAMI DLA PIESZYCH ORAZ PASY MIĘDZY DZIAŁKAMI TYM SPOSOBEM DZIECI IDĄCE Z DZIAŁEK BEZPIECZNIEJ BĘDĄ PRZY ULICY KOZIELSKIEJ KOŁO BIEDRONKI,CHODNIK BY BYŁ BLISKO SZKOŁY Z DRUGIEJ STRONY WIĘKSZY I TAK MIĘDZY WEJŚCIEM DO PARKINGU BY BYŁ Z DRUGIEJ STRONY CHODNIK DLA PIESZYCH ORAZ DO DZIAŁKI DOBRE OŚWIETLENIE ORAZ MIĘDZY BIEDRONKĄ A ALDIKIEM BY POSTAWIĆ KAMERY I PRZY CAUFUR I KAUFLAND PO DRUGI STRONIE ORAZ PRZY KRZYŻU MILENIJNYM JAK JEST ALE ZE STRONY GLIWICKIEJ MOŻNA BY CHODNIK DAĆ DO POŁACZENIA Z OBWODNICĄ A DZIAŁKAMI ORAZ OŚWIETLIĆ I TE MIEJSCE TYM SPOSOBEM ROWERZYŚCI MIELI BY TEŻ SKRÓT SKORO I TAK BĘDZIE KASKADA BUDOWANA PRZY KRZYŻU TO SKRÓT MOŻNA BY ZROBIĆ DLA ROWERZYSTÓW DO TEGO DOKOŃCZYĆ BARIERKI PRZY WIADUKCIE ZE STRONY OBWODNICY DO MOSTU NA ŻABIENIEC I DRUGA STRONA TAK SAMO BARIERKI DRUGA STRONA I DO DZIAŁEK PRZY MŁYNIE DLA ROWERZYSTÓW BY BEZPIECZNIEŃ BY BYŁO ORAZ BY ŚWIATŁA POSTAWIĆ NA WYSPIE MIĘDZY MOSTEM NA ŻABIENIEC ORAZ ODNOWIĆ MOST NA ŻABIEŃCU BY WIĘKSZY ROWER POZIOMY MÓGŁ TEŻ WEJŚĆ.DLA MŁODYCH ZAŚ CENTRUM JAK KOŹLE TAK SAMO CAŁO DOBOWE JAKO DOBRY TEŻ OŚRODEK DO POGADANIA I ZABAW DLA NASTOLATKÓW MIEJSCE KULTURY MŁODYCH GDYBY MIASTO KUPIŁO PLAC PRZY LIDLU KOSZYKOWĄ A KOZIELSKĄ ORAZ ARCHITEKTURA STYLU FORTECY Z WIERZAMI I TWIERDZĄ Z BASZTAMI DLA MŁODYCH CI CO KOCHAJĄ SZTUKĘ ALE O DOBRĄ ZABAWĘ NASTO DWUDZIESTO MIELI BY SWÓJ OŚRODEK I TEŻ KULTUROWY ALE I POLITYCZNY OŚRODEK JAKO 2 MIEJSCE SIEDZIBA RADY MŁODZIEŻY MIEŚCIE OBOK TEGO MIEJSCA FLAGA MIASTA POWIATU I UE Z ŁAWKAMI ORAZ DRZEWKAMI ORZECHA I KASZTANA I DĘBU NA PRZECIWKO LIDLU NA POGORZELCU,DO TEGO SYNODALNA RADA MŁODYCH I EKUMENICZNA ZARAZEM I ORGANIZACJI TEZE KAPLICA I SALE KONFERENCYJNE W TYM DLA MŁODYCH I MIEJSCE NA FORUM WYMIANY MYŚLI CO NIE BYŁY BY OKREŚLONE PRZEZ JAKĄ PARTIĘ ALE TAK BY KAŻDY MŁODY MÓGŁ FIZYCZNIE OMÓWIĆ PROBLEMY PEWNE MIEJSKIE CO WARTO I JAK BY ZROBIĆ MIASTO ODMŁODZONE NA NOWO I WERSJI JAK MŁODZI BY WIDZIELI I PRO EKO I HISTORYCZNIE Z ELEMENTAMI NOWOCZESNYMI ŁĄCZĄC STYLE,BUDYNEK DOBRZE OŚWIETLONY WOKÓŁ ŁAWECZKI JAKBY PARK TO BY BYŁO CIEKAWA ATRAKCJA I WIERZA Z FLAGĄ UE I ZARAZEM TEŻ DOBRYM WIDOKIEM WIĘC WYSOKA MOGŁA BY BYĆ JAKO CENTRUM MŁODYCH A WIĘC WIDOK DOBRY NA OSIEDLA WOKÓŁ POGORZELCA BY CHOCIAŻ ŻABIENIEC BYŁO WIDAĆ KŁODNICA CZEŚĆ KOŹLA BLACHOWNI PIASTY KUŻNICZKI LEŚNA WIEŻA I WOKÓŁ KOLOR BIELI Z DZIEDZIŃCEM ORAZ NA DOLE DYSKOTEKA ORAZ NA ZEWNĄTRZ DOBRE JASNE OŚWIETLENIE TERENU,KTO WIE MOŻE TO WZÓR TAKIEGO PENTAGONU ALE OSÓB MŁODYCH GDYBY TEŻ BYŁO ALE Z WIEŻAMI TO NAWET POMOGŁO BY ZATRZYMAĆ MŁODYCH PO LICEUM I KOCHAJĄCYCH HISTORIE REGIONALNE CESARSKIE EUROREGIONU NASZEGO MIASTA DO TEGO MUZEUM MŁODYCH MIESZKAŃCÓW MIASTA MOGŁO TAM ZNAJDOWAĆ SIĘ I ELEKTRONIKI CIEKAWE BY TO BYŁO ,CHYBA ŻE TAKI OŚRODEK ZROBIĆ PRZY DAWNYM TARTAKU GDYBY MIASTO KUPIŁO WIELKI OŚRODEK DLA MŁODYCH I SEKTOREM DOBREJ ZABAWY DLA MŁODSZEGO BLISKO RODZEŃSTWA A NA PRZECIW DOBRY SEKTOR DLA RODZICÓW CO PILNOWALI BY MŁODEGO POTOMSTWA NA ZEWNĄTRZ TEREN Z KAMERAMI,DO TEGO HALA DO GRY KRENGLE RESTAURACJA KAWIARNIA LODZIARNIA I GOFRY I FRYTY I CIASTKARNIA W TYM ORAZ DLA OSIEDLA DODATKOWO NOWOCZESNE SCHRONY I PIWNICE OD KOSZYKOWEJ POŁĄCZONE Z TYM KOMPLEKSEM,SKORO UE MÓWI O BEZPIECZEŃSTWIE I PREMIER I MINISTER ORAZ TRUMP WYGRAŁ TO JEDNAK IDEA AKTUALNA JAK WIDAĆ.WOKÓŁ CENTRUM TEGO MIEJSCE DLA WOT-u I PRZECIWLOTNICZE PUNKTY OBRONY JAKBY PIERŚCIENIU DO TEGO POŁĄCZENIE TUNELI Z KAŻDYM OSIEDLEM MIEŚCIE ,OŚRODEK JAK STARE BUDOWNICTWO PRL MIAŁO BY MIEĆ DOBRE ŚCIANY DO TEGO STYLU SOLIDNOŚCI JAKBY PENTAGONU W USA OŚRODKU TYM BY DO ZWIĘKSZONEJ OCHRONY STACJONOWAŁA STRAŻ MIEJSKA ROBIĄC PATROL DO ULICY KOZIELSKIEJ DODAĆ JAK WYSPY SĄ DO TEGO GUZIK NA ZIELONE TAK SAMO PRZY PIOTRA SKARGI ORAZ ULICA BEMA NA WYSPACH KOZIELSKICH ORAZ RONDO PRZY SOBIESKIEGO A LIGONIA I LEPIEJ OŚWIETLONA BY BYŁA SOBIESKIEGO ORAZ KAMERA PRZY PRZECZKOLU DOBRZE BY BYŁO PRZENIEŚĆ DRZEWA Z SOBIESKIEGO NA PIOTRA SKARGI PRZY BLOKU BLIŻEJ CO JEST PRZY PRZYSTANKU NA DRUGĄ STRONĘ BLIŻEJ PRZYSTANKU JAK Z KOŹLA SIĘ JEDZIE NA POGORZELEC DO TEGO NIE BĘDZIE OBAW PRZED BURZĄ TAKIM PRZYPADKU ŻE DRZEWO PIORUN UDERZY BO WIELU RODZICÓW MA TE OBAWY.Data dodania komentarza: 8.11.2024, 03:12Źródło komentarza: Sklep Dealz w Kędzierzynie-Koźlu jest już prawie gotowy. Wkrótce zostanie otwarty. ZDJĘCIEAutor komentarza: Ob. SerwatorTreść komentarza: Ludzie to nie zasoby. Ogarnijcie się trochę. Nowomowa jak w korporacji.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 16:58Źródło komentarza: Szeregi armii zasilają nowe osoby. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Ciekawe czy patrioci wiedzą że politycy szykują Nas na wojnę , nie Naszą wojnę…? Proponuje zapoznać się z umową podpisaną przez rząd PIS Monitor Polski z 2019 poz. 50 oraz tegoroczne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa miedzy Polską a krajem na U…. Podpisane przez Tuska. Do tego ciągła narracja o rzekomym zagrożeniu ze strony rusków. Tyle że to dwie osoby zginęły w Przewodowie przez rakietę z kraju U… . Politycy zamiast pilnować Polskich interesów nadal wykonują instrukcje z USA i Niemiec…. A także kraju U…. Narażają Nas Polaków i Polskę która może przestać istnieć m.in. Radosław Sikorki który chce byśmy strącali rakiety nad niebem U…. Tym samym bezczelne władowanie Nas w wojnę.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 15:19Źródło komentarza: Ciekawe wydarzenia z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę NiepodległościAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Ciekawe czy patrioci wiedzą że politycy szykują Nas na wojnę , nie Naszą wojnę…? Proponuje zapoznać się z umową podpisaną przez rząd PIS Monitor Polski z 2019 poz. 50 oraz tegoroczne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa miedzy Polską a krajem na U…. Podpisane przez Tuska. Do tego ciągła narracja o rzekomym zagrożeniu ze strony rusków. Tyle że to dwie osoby zginęły w Przewodowie przez rakietę z kraju U… . Politycy zamiast pilnować Polskich interesów nadal wykonują instrukcje z USA i Niemiec…. A także kraju U…. Narażają Nas Polaków i Polskę która może przestać istnieć m.in. Radosław Sikorki który chce byśmy strącali rakiety nad niebem U…. Tym samym bezczelne władowanie Nas w wojnę.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 15:18Źródło komentarza: Ciekawe wydarzenia z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę NiepodległościAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: No cóż jaki kandydat tacy wyborcy.... Ręka, rękę myje....Data dodania komentarza: 7.11.2024, 15:16Źródło komentarza: Sabina Nowosielska po raz trzeci pokieruje kędzierzyńsko-strzeleckim subregionem. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: W internecie aż huczy od informacji jak wojsko szkoli... Zwłaszcza rezerwistów nawet tych którzy nie byli nigdy w wojsku. Totalna kpina. Chodzi tylko o tzw. mięso armatnie. Brak amunicji, umundurowania bo wszystko oddali za darmochę do kraju "U". No cóż Zdradek Sikorski już apeluje gotowość do konfliktu z ruskimi. Chce by Polacy za wszelką cenę bronili kraju "U" tym samym ładuje Nas w wojnę tyle że to nie Nasza wojna. Otwórzcie ludzie oczy !Data dodania komentarza: 7.11.2024, 15:08Źródło komentarza: Szeregi armii zasilają nowe osoby. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama