Reklama
sobota, 23 listopada 2024 08:39
Reklama
Reklama
Reklama

Rozwód - czy można się do niego przygotować?

Zupełny rozkład pożycia, niezgodność charakteru, zdrada — przyczyny rozwodów są bardzo różne. Przejście przez proces ten bez wyjątku jest jednak zawsze trudne dla obu stron, niezależnie od przyczyny, która doprowadziła do rozpadu związku. Do orzeczenia rozwodu potrzebna jest bowiem rozprawa sądowa, do której warto się odpowiednio przygotować.
Rozwód - czy można się do niego przygotować?

Rozwód — przygotowanie emocjonalne

Sąd odmówić rozwodu może właściwie jedynie, gdy byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego (np. strona, która dopuściła się zdrady, jest jedyną, która chce rozwodu; rozwód odbyłby się ze szkodą dla małoletnich z tego związku itd.). W większości przypadków pary uzyskują jednak rozwód. Samo przejście przez niego, niezależnie od tego, czy odbywa się to na drodze polubownej, czy z walką o orzeczeniu winy i podziałem majątku, jest zawsze trudne. Warto więc składając pozew rozwodowy, zastanowić się nad możliwością skorzystania z profesjonalnego wsparcia psychologicznego — dla siebie, partnera, dzieci. Może się ono w wielu momentach okazać absolutnie bezcenne. 

Orzeczenie rozwodu — z adwokatem czy bez?

Na proces rozwodowy wpływają bardzo różne elementy. Sąd bierze pod uwagę, czy nastąpił trwały rozkład pożycia, czy narusza on zasady współżycia społecznego, kto ponosi winę, jaką opiekę jedna strona powinna zagwarantować drugiej, w końcu często konieczne jest ustanowienie władzy rodzicielskiej nad nieletnimi. Spotkania byłych małżonków nie zawsze przebiegają w spokojnej i życzliwej atmosferze, nie zawsze podział majątku czy opieka nad dziećmi ustanawiane są bezproblemowo. Często rozwód to przedłużenie trwającego od dłuższego czasu konfliktu. Szczególnie w takiej sytuacji warto zadbać nie tylko o opiekę psychologiczną, ale przede wszystkim prawną i wsparcie przy rozwodzie od adwokata w Poznaniu. Nawet jeśli w sprawie rozwodowej nie ma wątków dyskusyjnych, wszystko przebiega w miarę spokojnej atmosferze, wiele osób chce obok siebie mieć adwokata od rozwodu w Poznaniu, który upewni się, że wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Jak wyglądają procesy w sprawach rozwodowych?

Rozwód może przebiec w bardzo różnej atmosferze: od pełen spokoju i wzajemnego szacunku, po bezpardonową walkę na każdym możliwym polu. Punktem zapalnym jest bardzo często podział majątku wspólnego. Tutaj rozwód ze wsparciem adwokata w Poznaniu jest standardem. W takim przypadku, szczególnie jeśli druga strona korzysta z pomocy prawnej, warto zadbać o profesjonalne wsparcie specjalisty z zakresu prawa cywilnego. Drugą bardzo często wzbudzającą ogromne emocje na sali sądowej kwestię jest kwestia walki o opiekę nad dziećmi, ustanowienie form kontaktu rodziców z nimi, wysokość alimentów. Wszystkie te kwestie wymagają z reguły przedstawienia określonych dowodów, argumentacji swoich racji, właściwie przygotowanych wniosków i umiejętności przekonania sędziego do ich pozytywnego rozpatrzenia. Z tych wszystkim wyzwań, które mogą czekać na małżonków na sali rozprawy rozwodowej, warto sobie zdawać sprawę, zanim się do niej wejdzie. 

Czy od wyroku rozwodowego można się odwołać?

Zanim sąd nie orzeknie rozwodu, walka jest cały czas możliwa. Jest możliwa także po orzeczeniu. Jeśli masz poczucie krzywdy, nieracjonalnej decyzji sądu, jesteś gotowy/a wskazać błędy w postępowaniu, masz prawo do odwołania się od wyroku. Aby to zrobić, w ciągu 7 dni musisz złożyć jednak najpierw pisemny wniosek o przedstawienie pisemnego uzasadnienia wyroku, a w ciągu 14 dni od jego otrzymania — przygotować i złożyć apelację ze wskazaniem jej podstaw. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna