Reklama
środa, 8 stycznia 2025 15:05
Reklama
Reklama
Reklama

Wyciskowi z Przewozu ciągle grozi postęp. Zdjęcia

Wycisk robi progres. Tym razem nastolatek z Przewozu świetnie podrzucał. W 40. Barbórkowym Turnieju w Podrzucie, który przeprowadzono 8 grudnia w Polkowicach w woj. dolnośląskim, wystąpiło 26 zawodniczek i zawodników z sześciu klubów. Wśród nich zawodnik Spot-Light Cisek, Michał Wycisk. Nasz zawodnik miał okazję rywalizować z rówieśnikami z KPC Górnik Polkowice i WKS Śląsk Wrocław. Wywalczył pudło!
Już w 2017 r. Michał Wycisk z Przewozu rokował duże nadzieje

Autor: W

– Trzeba spokojnie trenować, by nie nabawić się jakiejś kontuzji, urazów. Na razie Michał jest bardzo zdrowy. Fajny chłopak. Cierpliwie ćwiczy – mówił o swoim wychowanku, który w zeszłym roku rozpoczął naukę w ostatniej klasie gimnazjum w Cisku, trener Wiesław Włodarski, przyznając, że w wychowanku drzemie niesamowity potencjał – w przyszłości Michała może czekać „duże dźwiganie”.

 

Zawodnik jedynej w naszym powiecie sekcji atletycznej – Spot-Light Cisek przy Towarzystwie Promocji i Rozwoju Wsi Cisek podczas ostatnich w minionym roku zawodów o randze mistrzowskiej, które przeprowadzono w dniach 5-7 października 2017 r. w Ciechanowie, wywalczył wysoką szóstą lokatę. O medale mistrzostw Polski rywalizowało tam ponad 200 młodziczek i młodzików (U15). W dwuboju młodzików w kat. + 85 kg startowało wówczas 20 zawodników.

 

Będzie z niego wojownik

Już w 2016 r. rwał 65 kg i podrzucał 80 kg. – To dobry prognostyk. Czternastolatek przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Polski – mówił trener Wiesław Włodarski.

– Kiedy przyszedłem do szkoły w Cisku, wiedziałem, że działa tu sekcja podnoszenia ciężarów. Bardzo chciałem się zapisać – mówił nastolatek. Na treningi przywoziła go mama. W ciepłe dni docierał na zajęcia na rowerze. – Dużo jeżdżę. Te dwadzieścia kilometrów w dwie strony to żadna przeszkoda – mówił Michał.

Szóste miejsce Wyciska w Ciechanowie – w najmocniej obsadzonej kategorii – było nie lada sukcesem zawodnika i jego trenera. Gratulowali sędziowie. Od dłuższego czasu obserwują Michała, widząc, jakie czyni postępy.

W ostatnich w 2018 r. zawodach, Michał Wycisk startował z wagą 98,2 kg. Przyrost masy mięśniowej przekłada się na większą siłę.

 

Michał w przyszłym roku wystartuje już w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w wieku 16-17 lat. Założeniem trenera i zawodnika jest, by zaatakować wyższe pozycje i awansować z szóstego miejsca.

Podczas turnieju w Polkowicach – konkurowali zawodnicy z klubów: LKS Polwica Wierzbno, WKS Śląsk Wrocław, UKS Talent Wrocław, KPC Górnik Polkowice, Spot-Light Cisek, KS Budowlani Opole – mieszkaniec Przewozu zaliczył wszystkie podrzuty. Wziął sobie do serca radę szkoleniowca, by zaczynać nisko i pierwsze podejście zaliczyć dla trenera: podrzucił 95 kg.

 

Pomalutku, aż do skutku

– Zawsze mu mówię, że jak zaczynamy nisko, to wysoko kończymy. I to nam się sprawdza – mówi Wiesław Włodarski.

Drugi podrzut: 105 kg. Trzeci: 110 kg. Mimo, że Michał Wycisk zaliczył wszystkie podrzuty, a zdobywcy miejsc I i II spalili po jednym podejściu, nasz zawodnik był trzeci. Skąd taka rozbieżność? Punkty naliczano w oparciu o tabelę Sinclaira.

Przeciwnicy Michała byli lżejsi. Zadecydowały proporcje. Podium i tak udało się zdobyć. Puchar i nagrody rzeczowe też. Trener i zawodnik po cichu liczyli na pudło.

Michał do końca nie miał pewności. Kiedy jego trener podszedł do sędziów i zobaczył punktację końcową, a następnie oznajmił wychowankowi, że zajął miejsce na podium, nasz zawodnik nie posiadał się z radości. Pełna hala wzmacniała emocje.

 

Niezły progres. Rok temu Michał w Polkowicach podrzucił 90 kg, bijąc rekord życiowy. W tym roku zaliczył aż 110 kg. To jest 20 kg postępu na tych samych zawodach. Progres cieszy wszystkich. Cisecka sekcja podnoszenia ciężarów znana jest już w całej Polsce.

Jak długo trwały przygotowania do turnieju w Polkowicach? Nie sposób odpowiedzieć. Wszystko idzie z marszu. Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu. Trener i zawodnik nie atakują dużych ciężarów. Pracują nad doskonaleniem techniki i wszechstronnym przygotowaniem fizycznym. Rozwój jest bowiem niezbędny, by uniknąć urazów.

 

Lider grupy

Michał Wycisk jest liderem w pięcioosobowej grupie ćwiczącej obecnie w Cisku. Czasami trener sekcji – prowadzonej od dziesięciu lat w salce hali sportowej przy PSP w Cisku – doradza swojej byłej wychowance Karolinie Michałek. Nastolatka nie zapomina o swoim pierwszym trenerze, prosząc go o rady.

Karolina Michałek jest pierwszą wychowanką trenera Włodarskiego, która zaszła aż tak daleko. W 2016 r. udało jej się dostać do klubu UKS Talent Wrocław.

– Karolina bardzo ładnie tam dźwiga. Na poziomie mistrzostw Polski – mówił trener Włodarski.

Przekazał swoją wychowankę do Wrocławia, gdyż tamtejsi szkoleniowcy są gwarancją dobrej pracy z młodymi zawodniczkami. – U nas była jedyną dziewczyną. Czasami deprymowała chłopaków, bo była od nich silniejsza – mówił trener. Wówczas z własnej inicjatywy zadzwonił do prezesów okręgu dolnośląskiego. Wspólnie doszli do wniosku, że warto, by Karolina zaczęła naukę we Wrocławiu. – Tam chodzi do szkoły, trenuje, mieszka w internacie. Nie musi się przemieszczać, tak jak u nas, gdy z poświęceniem – swoim i rodziców – przez trzy lata dojeżdżała z osiedla Azoty do Ciska. Kiedy ma przerwę, odwiedza nas i trenuje z chłopakami. W końcu to u nas zaczynała dźwigać sztangę – podkreślał Wiesław Włodarski – z podnoszeniem ciężarów związany od ponad 50 lat.

 

Foto: PZPC, W



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uchwałą i pałąTreść komentarza: Brawo! W końcu nastają czasy, w których jest taniej, społeczeństwo staje się bardziej zamożne, a spółki skarbu państwa przestają szorować po dnie! Uśmiechajmy się!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 11:04Źródło komentarza: Ruch na Odrze się wzmaga. Barki płyną do portu w spółce Grupa Azoty Kędzierzyn. ZDJĘCIAAutor komentarza: X-man-YTreść komentarza: A już witaliśmy się z gąską i sądziłem, że limit użycia sygnalizacji został wyczerpany. A tu taka niespodzianka. Wiadomo chociaż na jak długo znów te światła zainstalowali ?Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:47Źródło komentarza: Wróciła sygnalizacja świetlna na rondzie w Blachowni. ZDJĘCIAAutor komentarza: nenTreść komentarza: I jeszcze tramwaj pewnie. Chcesz mieć sklep, to idź do pośredniaka, weź pożyczkę na działalność i otwórz go.Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:18Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: Mądry i oczytanyTreść komentarza: Był ale się nie opłacał. A teraz miasto ma taki za sponsorować? Jak zaparkował mobilny sklep to zaraz miasto zarzadalo opłaty, gość co też stoi w Licheni od razu zrezygnował.Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:22Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: GalAnonimTreść komentarza: Patrząc po jednostce jaka tam jeździ, pozostaje tylko współczuć pasażeromData dodania komentarza: 8.01.2025, 08:09Źródło komentarza: Historyczne zapoznanie szlaku dla połączenia REGIO „Malinka”Autor komentarza: JsTreść komentarza: Piszą w innym artykule że Toto przypłynęło z portu Szczecin. To raczej Odrą k. Gliwickim i k. Kędzierzyńskim do Azot. Prawda?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 22:19Źródło komentarza: Ruch na Odrze się wzmaga. Barki płyną do portu w spółce Grupa Azoty Kędzierzyn. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna