W całym kraju liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych oszacowano na 833 tysięcy. To obywatele ponad 160 państw. Aż 609,3 tysięcy osób posiadało paszport ukraiński. Obywatele tego kraju stanowili aż 74 procent wszystkich cudzoziemców w rejestrze ZUS. Na tle pozostałych województw, na Opolszczyźnie odsetek osób deklarujących obywatelstwo ukraińskie w stosunku do reszty obcokrajowców jest jednym z najwyższych, bo sięga 86 procent.
- Pod koniec sierpnia w opolskich placówkach ZUS do ubezpieczeń społecznych było zgłoszonych aż 19 866 osób, które deklarowały obywatelstwo ukraińskie. Natomiast liczba wszystkich cudzoziemców pod koniec lata w naszym regionie wyniosła 23 090. Tym samym w regionie po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 23 tysięcy ubezpieczonych z innym obywatelstwem niż polskie - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Kto jeszcze zasila rynek pracy w województwie opolskim, a tym samym Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z tytułu legalnego zatrudnienia?
- Drugą siłę stanowią Białorusini – 524 osoby. Jest też 469 obywateli Gruzji i 443 przybyszów z Mołdawii. W sumie na koniec wakacji notowaliśmy przedstawicieli 64 państw, którzy przy zgłoszeniach do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podawali obywatelstwo inne niż polskie - dodaje Sebastian Szczurek.
Jak podaje opolski ZUS znaczący udział w gronie cudzoziemskich pracowników mają ponadto obywatele Rumunii – 172 osoby, Rosji – 166, Niemiec – 127, Turcji -119 oraz Filipin – 102. Jest też na przykład 12 osób z paszportem afgańskim, 8 z algierskim, 9 kenijskim, 6 obywateli Kuby, 3 z Mongolii, 4 z Pakistanu oraz trzech Syryjczyków.
Napisz komentarz
Komentarze