Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 08:14
Reklama
Reklama
Reklama

Przed utratą wzroku w cukrzycy ratują w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu

Od 4 października br. SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w wyniku wygranego postępowania konkursowego przed Opolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ będzie świadczył leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME).
  • Źródło: SP ZOZ
Przed utratą wzroku w cukrzycy ratują w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu

Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem NFZ wprowadza powszechny program lekowy leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME ang. Diabetic Macular Edema). Schorzenie to jest powszechnie występującym problemem ze wzrokiem u osób chorujących na cukrzycę  typu I i II. Przy skali ok. 3 mln osób z cukrzycą w kraju na DME choruje ok. 420 tys. osób (z czego ok. 168 tys. osób jest poniżej 40 r. życia).Choroba uszkadza maleńkie naczynia krwionośne w siatkówce oka i prowadzi do utraty widzenia centralnego, które jest niezbędne by czytać lub prowadzić samochód. Uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności i bez interwencji okulistycznej może doprowadzić do bezpowrotnej utraty wzroku. Leczenie polega m.in. na wstrzykiwaniu leku (anty-VEGF) bezpośrednio do struktur oka. Dotąd realizowały to specjalistyczne ośrodki okulistyczne w trybie hospitalizacji, ogłoszony program lekowy jest więc bardzo potrzebnym i jednym z najważniejszych programów leczniczych z uwagi na skalę społeczną problemu.

Ogłoszone w sierpniu br. przez Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia postępowanie konkursowe wygrały dwa ośrodki w woj. opolskim. SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu będzie realizował istotną część kontraktu. Jak podkreślał omawiając warunki wprowadzenia tego programu - krajowy konsultant ds. okulistyki prof. Marek Rękas do realizacji programu rekomendowano wyspecjalizowane jednostki, które mają najlepsze zaplecze techniczne, kadrowe i sprzętowe. Cieszymy się więc, że możemy począwszy od 4 października br. podjąć się leczenia DME w naszym regionie.

O znaczeniu programu mówił dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Rober Bryk - Szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest w tej chwili wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o leczenie cukrzycowego obrzęku plamki i tego programu lekowego. Program ten poprawi komfort przebywania i komfort leczenia przede wszystkim w takim zakresie, że nie będzie trzeba wyjeżdżać poza nasz region. …Będziemy obserwować jak ten program jest realizowany i z dużym prawdopodobieństwem wartość tego programu będzie rosła w kolejnych miesiącach. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców woj. opolskiego.

Starosta Paweł Masełko powiedział m.in.: Cieszy nas to bardzo, że jesteśmy jednym z dwóch szpitali na terenie województwa (realizujących ten kontrakt), co pokazuje poziom i zaufanie do naszej jednostki medycznej w realizacji procedur w zakresie okulistyki. Cały czas rozwijamy procedury skierowane na poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców. Reasumując, pokazuje to, że jesteśmy jednym z głównych ośrodków medycyny specjalistycznej na terenie woj. opolskiego. Mieszkańcy całego regionu znajdą tutaj fachowców w zakresie tego leczenia.

Dyrektor naczelny SP ZOZ Jarosław Kończyło podkreślił: Od 4 października powiat kędzierzyńsko-kozielski, Opolszczyzna będzie posiadać dostęp do nowoczesnego leczenia pacjentów z cukrzycowym leczeniem plamki (osoby chorujące na cukrzycę, aktywne zawodowo, nierzadko pacjenci w wieku do 40 lat). Program lekowy DME będzie realizowany w trybie ambulatoryjnym w Poradni Okulistycznej wielospecjalistycznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Jacek Mazur - zastępca dyrektora ds. medycznych omówił przygotowanie do świadczenia tej procedury leczniczej w znacznie większej skali niż dotychczas. Powiedział m.in.: Formalnie program rusza od 4 października - jesteśmy przygotowani do jego realizacji - na wstępnym etapie będą to 2 dni tygodnia, później w miarę rozwoju wszystkie dni tygodnia. Chodzi o to by optymalizować wykorzystanie personelu. Pod nr tel. 77 40 62 540 można zaczerpnąć informacji na temat możliwości leczenia w programie i wymaganych badań do podjęcia leczenia. Zapraszamy Pacjentów mających problem z retinopatią cukrzycową, a co za tym idzie z DME.

Techniczne aspekty leczenia i jego bezpieczeństwo dla Pacjenta omówiła Kierownik Oddziału Okulistyki SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Anna Banaś-Cebula. Pani Ordynator powiedziała: Jak wiemy, jest to bardzo duża ilość osób młodych wymagających leczenia. Nie leczenie powikłań ocznych w cukrzycy prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Jeśli choruje plamka - obszar wielkości szpilki - nie możemy normalnie funkcjonować. Schorzenie to bardzo szybko kradnie nam wzrok… Ważne są regularne badania dna oka u specjalisty. Jeśli okulista zauważy konieczność, wykonywane są bardziej specjalistyczne badania i czy zmiany wymagają leczenia. Ten program lekowy będzie gwarantował leczenie za pomocą najnowocześniejszych leków. Samo leczenie nie jest bolesne. Ten lek - anty VEGF - jest podawany za pomocą super cienkiej igły, leczenie nie wymaga absencji i można podjąć pracę zawodową prawie natychmiast. Leki będą hamowały tworzenie się ognisk choroby. Program został tak stworzony by reagować w miarę rozwoju choroby – adekwatnie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna