Reklama
czwartek, 24 kwietnia 2025 17:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zatrudniasz studentów? Sprawdź czy musisz płacić za nich składki

Reklama
Wakacje to dla wielu młodych ludzi okazja do zarobienia pieniędzy. Co to oznacza dla pracodawców i samych studentów? Czy zatrudnienie żaka w sezonie jest oskładkowane w ZUS?
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: ZUS
Zatrudniasz studentów? Sprawdź czy musisz płacić za nich składki

Umowa zlecenie, to najchętniej wybierana forma zatrudniania studentów. Równie popularna jest umowa o dzieło. W przypadku umowy zlecenia korzyści dla przedsiębiorcy są oczywiste, bo za studenta, który nie ukończył 26 lat, nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. To jednak skutkuje tym, że pracującemu studentowi nie przysługują świadczenia z ubezpieczeń społecznych, na przykład zasiłek chorobowy. Tak samo jest przy umowie o dzieło. Ani pracodawca, ani student nie płacą składek. 

Reklama dotacje unijne dla firm

- Student, który skończył 26 lat a podpisał umowę zlecenie, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne czyli każdy sam musi zdecydować czy opłacać składkę chorobową. Jeśli się na to zdecyduje, to powinien to zgłosić pracodawcy bądź zleceniodawcy i złożyć u niego stosowne oświadczenie. Jeśli student zgłosi taki wniosek, to będzie mógł na przykład korzystać z płatnych zwolnień chorobowych - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Zwolnienie ze składek dotyczy osób, które mają status studenta, a ten przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów (czyli immatrykulacji) do dnia złożenia egzaminu dyplomowego bądź skreślenia z listy studentów. Na zwolnienie z opłacania składek nie ma wpływu obywatelstwo, narodowość oraz kraj w którym student się uczy. Na przykład student z Ukrainy, który nie skończył 26 lat będzie zwolniony z opłacania składek od umowy zlecenia.

Z przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce wynika, że  osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do 31 października roku, w którym ukończyła te studia. Użyte w tym przepisie sformułowanie „zachowuje prawa studenta” nie jest tożsame z posiadaniem statusu studenta. Oznacza to, że w myśl ustawy o ubezpieczeniach społecznych za zleceniobiorcę, który nie skończył 26 lat - ale zakończył edukację na pierwszym stopniu studiów, a jest przed rozpoczęciem edukacji na drugim stopniu studiów - należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. 

Jeśli student - bez względu na wiek - podpisze z pracodawcą umowę o pracę, to wtedy obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zatrudniający,  w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy powinien zgłosić to w ZUS.
- Student zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako pracownik zyskuje to, że zasilane jest jego indywidualne konto w ZUS, a przez to buduje swoją historię emerytalną. Po prostu odkłada na emeryturę. Ponadto zgłoszenie do ubezpieczeń daje gwarancję, że w konkretnych okolicznościach będzie mu wypłacany zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy. Co ważne, umowa o pracę gwarantuje dodatkowe przywileje, jak prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych - tłumaczy Sebastian Szczurek. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ®LLL®Treść komentarza: Sowy to ptaki o najpiękniejszych oczach!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu odwiedziły sowy. ZDJĘCIAAutor komentarza: jezusTreść komentarza: dobry tekst. stosowanie się do znaków powinno ograniczyć korki 🤣 się uśmiałem. jakich znaków byś nie ustawił korków na tym gównianym tworze jakim jest rondo milenijne nie ograniczysz!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 06:26Źródło komentarza: Nowa organizacja ruchu w związku z remontem ulicy WyspiańskiegoAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Cytuję : Stosowanie się do nakazów, powinno ograniczyć potencjalne zatory. Czy nie ma korków ? Następny cytat : Zakaz nie dotyczy także autobusów MZK. Trzeba jednak pamiętać, że zaplanowane roboty ziemne wymuszą utrudnienia. Autobusy MZK są opóźnione i co zarządca komunikacji z tym zrobi ? Jeszcze raz powtarzam że ludzie muszą dojechać na czas czy to do lekarza czy to do pracy. Więc może MZK zrobi tymczasową linię do Kędzierzyna i z powrotem przez obwodnicę ? Co skróci czas dojazdu pasażerów do punktu docelowego.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 23:48Źródło komentarza: Nowa organizacja ruchu w związku z remontem ulicy WyspiańskiegoAutor komentarza: AntyNWOTreść komentarza: Super. Gratulacje. Oby tak dalej.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 20:53Źródło komentarza: Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla zagrali w Modenie. ZDJĘCIAAutor komentarza: Arkadiusz MisiarzTreść komentarza: Z powodu uwagi pewnego facebookowicza musiałem zaktualizować opis. Przed Sułkowem nie rozebrano mostu tylko przęsło wiaduktu, o który zahaczały ciężarówki i maszyny rolnicze. Dlatego proszę autora artykułu o zmianę tekstu we wspomnieniu, który okazał się w niniejszym artykule.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 18:41Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!Autor komentarza: Arkadiusz MisiarzTreść komentarza: Z powodu uwagi pewnego użytkownika facebooka musiałem zaktualizować swój opis. Przed Sułkowem nie rozebrano mostu, tylko przęsło wiaduktu, o który wielokrotnie zahaczały ciężarówki i maszyny rolnicze. W tym miejscu muszę podziękować temu użytkownikowi za uwagę.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 18:32Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna