Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z narażeniem zdrowia i życia nie tylko kierującego pojazdem, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Za taki czyn ponosi się odpowiedzialność karną. Jej wymiar uzależniony jest jednak od kilku czynników.
Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Co ważne każda osoba przeciw której prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony.

  1. Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu alkoholu?
  2. Na jakiej podstawie ustala się karę dla osoby w stanie po spożyciu alkoholu?
  3. Stan nietrzeźwości- czynniki wpływające na karę
  4. Dobry adwokat, a zmniejszenie kary za jazdę po spożyciu alkoholu

Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu alkoholu?

Należy rozróżnić dwa rodzaje stanów związanych z konsumpcją alkoholu. Pierwszy z nich, nazywany jest stanem po spożyciu alkoholu. Odnosi się on do sytuacji, w której stężenie alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi od 0,2- 0,5 promila. Wówczas ponosi on odpowiedzialność na podstawie kodeksu wykroczeń, ponieważ taki stan nazywany jest właśnie wykroczeniem. Jeżeli, jednak kierowca zostanie zatrzymany, a alkomat wykaże więcej niż 0,5 promila, wtedy taką sytuację traktuje się jako przestępstwo. Odpowiedzialność karna wymierzona będzie więc zgodnie z przepisami kodeksu karnego.

Na jakiej podstawie ustala się karę dla osoby w stanie po spożyciu alkoholu?

Zgodnie z kodeksem wykroczeń osoba będąca w stanie po spożyciu alkoholu i prowadząca pojazd może zostać ukarana aresztem lub grzywną. Karę aresztu stosuje się, jednak gdy kierujący umyślnie popełnił czyn karalny, waga czynu była duża, a sprawca oraz jego działania zasługują na szczególne potępienie. Zdecydowanie częściej w takich sytuacjach wymierzona zostaje kara grzywny, której wartość zaczyna się od 50zł. Co ważne zawsze w takich sytuacjach sąd bierze pod uwagę czynniki, które mogą załagodzić karę. Bardzo często są to okoliczności czynu lub warunki osobiste sprawcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kara może nawet zostać umorzona. Bardzo wiele zależy od tego, jaką drogę obrony obierze adwokat. Zawsze, jednak w takich przypadkach sąd orzeka o zabraniu prawa jazdy.

Stan nietrzeźwości- czynniki wpływające na karę

Jeżeli kierujący pojazdem był w stanie nietrzeźwości, odpowiada na zarzuty ustalone na podstawie kodeksu karnego. Artykuł 178a jasno określa, że taka osoba podlega karze, bez względu na to, czy poruszała się drogą publiczną, niepubliczną, czy w strefie zamieszkania. W takich przypadkach również nie bez znaczenia są czynniki zewnętrzne wpływające na kierującego. W postępowaniu dochodowym sąd wyjaśnia, czy oskarżony miał świadomość tego, w jakim stanie się znajduje. Dodatkowo analizuje się jego wyjaśnienia, które mogą zawierać informacje na temat: jego stanu rozwoju umysłowego, ilości i jakości spożytego alkoholu, a także jego motywów. Co ważne sąd bezwzględnie orzeka o zastosowaniu środka karnego, jakim jest odebranie prawa jazdy. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc adwokata, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystkie informacje zostały właściwie przeanalizowane.

Dobry adwokat, a zmniejszenie kary za jazdę po spożyciu alkoholu

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu jest nieunikniona. Wiele osób decyduje się na dobrowolne poddanie się takiej sankcji. Taką procedurę można zastosować, tylko jeżeli wina kierującego oraz okoliczności przestępstwa są jednoznaczne. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim proces sądowy jest szybszy i nie ciągnie się za oskarżonym za długo. Zawiłości prawne dla zwykłego obywatela są, jednak dość skomplikowane. Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy prawnej, możesz skontaktować się ze sprawdzoną Kancelarią Adwokacką. Adwokat pomoże Ci uporządkować wszystkie sprawy i doprowadzić proces do jak najkorzystniejszego dla Ciebie rozwiązania. Więcej informacji n atemat skutecznej pommocy adwokata znaleźć możesz na stronie https://kancelariaea.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna