- Szpital w Koźlu przy ul Roosevelta zostanie w całości przekształcony w „covidowy”. Około 260 łóżek będzie przygotowanych dla osób zakażonych koronawirusem. Podobnie jak na jesieni 2020 roku do dyspozycji pacjentów pozostanie ta część oddziałów, które funkcjonują przy ul. Judyma. W Kędzierzynie będzie też działać punkt urazowy oraz Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna. Natomiast od poniedziałku niestety nie będzie u nas Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - poinformował "Lokalną" członek zarządu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Paweł Masełko.
Normalnie działać będą kędzierzyńsko-kozielskie przychodnie zdrowia.
To było do przewidzenia
Dziś (17 marca) w całym kraju odnotowano 25 052 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Choć najmniejsza ich ilość została odnotowana właśnie na Opolszczyźnie (357), to pogarszająca się sytuacja epidemiczna w całej Polsce, powoduje takie a nie inne reakcje decydentów.
Wszystko przez brytyjską mutację koronawirusa, która zaczyna dominować nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Przykładowo prawie 90 proc. osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa z Wielkopolski było zakażonych w ostatnich dniach brytyjską odmianą.
Wirus brytyjski, oznaczony symbolem B.1.1.7, szybciej się rozprzestrzenia.
Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 roku. Występuje już w ponad 100 krajach na świecie i częściej atakuje również ludzi młodych.
- Prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia restrykcji na obszarze całego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych zaangażowanymi w walkę z pandemią.
Rok z życia szpitala
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu został po raz pierwszy przekształcony w placówkę służby zdrowia dedykowaną wyłącznie osobom zakażonym koronawirusem w poniedziałek 16 marca 2020 roku. Obsługiwał wówczas zarówno dzieci jak i dorosłych, u których stwierdzono tę chorobę.
Po przekształceniu szpitala powiatowego w wojewódzki szpital jednoimienny, ponad 100 tys. mieszkańców miasta i powiatu zostało pozbawionych wielospecjalistycznych usług zdrowotnych.
Przypomnijmy, przed wybuchem pandemii w kozielskim szpitalu do dyspozycji wszystkich pacjentów naszego powiatu były: dwa bloki (operacyjny i porodowy), jedenaście oddziałów (anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, dziecięcy, laryngologiczny, neonatologiczny z pododdziałem patologii noworodka, neurologiczny, okulistyczny, położniczo-ginekologiczny, urazowo-ortopedyczny, urologiczny), a także szpitalny oddział ratunkowy wraz z izbą przyjęć, dział higieny i żywienia, sterylizatornia, a także pielęgniarka epidemiologiczna. Nie można też zapomnieć o szpitalnym zakładzie diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii z usług którego każdego dnia korzystały całe rzesze pacjentów kierowanych na badania. Poza tym przy kozielskim szpitalu pacjenci mieli do dyspozycji dwie pracownie: tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. W wyniku pandemii, również sąsiadujący z lecznicą przy ul. Roosevelta oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca został oddelegowany do walki z koronawirusem. Natomiast w budynku przy ul. Judyma działały jedynie trzy oddziały: skórno-wenerologiczny, geriatrii oraz pulmonologiczny.
Huśtawka nastrojów
Na początku czerwca 2020 roku (05.06) wojewoda opolski Adrian Czubak wydał decyzję o przywróceniu szpitala jednoimiennego w Koźlu do stanu sprzed epidemii.
Blisko 2/3 łóżek jednoimiennej lecznicy, ponownie weszło w struktury szpitala wielospecjalistycznego. Data realizacji nakazu wojewody to 22 czerwca. W jednej trzeciej szpitala mieli być zabezpieczeni pacjenci z koronawirusem.
W związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Zdrowia szpitali wielospecjalistycznych, 4 września w trybie pilnym zebrał się zarząd powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który natychmiast zareagował na wydaną dzień wcześniej decyzję wojewody opolskiego. Na jej mocy szpital w Kędzierzynie-Koźlu przestawał być szpitalem jednoimiennym, a od połowy września zaczął pełnić rolę jednej z dziewięciu w kraju placówek wielospecjalistycznych.
Co to oznaczało dla mieszkańców? W zasadzie nie zmieniło się nic. Szpital działał tak jak dotychczas. Placówka funkcjonowała dwutorowo, lecząc osoby zakażone koronawirusem oraz z innymi chorobami. Do dyspozycji chorych pozostawało - tak jak do tej pory - 90 łóżek covidowych oraz około 200 dla osób z innymi schorzeniami.
Decyzją wojewody opolskiego z dnia 27 października 2020 roku SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu od dnia 2 listopada 2020 br. całkowicie realizował zabezpieczenie medyczne przewidziane dla II i III poziomu szpitali przeznaczonych do walki z epidemią koronawirusa. Decyzja oznaczała utworzenie 280 łóżek przeznaczonych tylko dla pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2.
SP ZOZ został zobligowany do rozszerzenia bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2 do liczby 280, co stanowiło prawie cały zasób szpitala w obiekcie w Koźlu. Inaczej mówiąc:
- 200 z tych łóżek przeznaczono dla pacjentów dla których główną przyczyną hospitalizacji jest koronawirus.
- 60 dla osób z innymi schorzeniami wymagającymi leczenia specjalistycznego oraz zainfekowanych koronawirusem.
- 20 przeznaczono na łóżka intensywnej terapii dla osób zainfekowanych SARS-CoV-2.
Iskierka nadziei
Początek 2021 roku napawał pewnym optymizmem.
Od 20 stycznia 2021 roku 156 miejsc w kozielskim szpitalu dedykowano pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2, natomiast 204 miejsca pozostały dla osób „niecovidowych”.
Oddziały: wewnętrzny, urazowo-ortopedyczny (część), neurologia oraz części oddziału dziecięcego oraz oddziału ginekologicznego-położniczego pozostały w dyspozycji dla pacjentów covidowych.
"Odmrożeniu" uległy oddziały: ginekologiczno-położniczy (część), urazowo-ortopedyczny (część) laryngologiczny, okulistyczny, urologiczny, chirurgiczny, pediatryczny (część) pracowały jako tzw. niecovidowe. Wrócił także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dziewięć miejsc na Oddziale Intensywnej Terapii było przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19, jedno - dla chorego niezarażonego koronawirusem mieszkańca naszego powiatu. Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna pozostawała w dotychczasowej formie w szpitalu przy ul. Judyma.
Niestety marzec (tym razem 2021 roku) znów okazał się przełomowy. Wzrost zakażeń spowodował podjęcie bardzo trudnych i bolesnych decyzji. Kozielski szpital ponownie przekształcono w "covidowy" i nic nie wskazuje na to, że ten stan szybko się zmieni.
Napisz komentarz
Komentarze