Reklama
piątek, 25 kwietnia 2025 11:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od poniedziałku 22 marca szpital w Koźlu znów „covidowy”

Lecznica przy ul. Roosevelta w Kędzierzynie-Koźlu ponownie zostaje przekształcona w szpital „covidowy”. Takie wieści napłynęły z dzisiejszego posiedzenia zarządu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Od poniedziałku 22 marca szpital w Koźlu znów „covidowy”

- Szpital w Koźlu przy ul Roosevelta zostanie w całości przekształcony w „covidowy”. Około 260 łóżek będzie przygotowanych dla osób zakażonych koronawirusem. Podobnie jak na jesieni 2020 roku do dyspozycji pacjentów pozostanie ta część oddziałów, które funkcjonują przy ul. Judyma. W Kędzierzynie będzie też działać punkt urazowy oraz Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna. Natomiast od poniedziałku niestety nie będzie u nas Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - poinformował "Lokalną" członek zarządu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Paweł Masełko.

Normalnie działać będą kędzierzyńsko-kozielskie przychodnie zdrowia. 

To było do przewidzenia

Dziś (17 marca) w całym kraju odnotowano 25 052 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Choć najmniejsza ich ilość została odnotowana właśnie na Opolszczyźnie (357), to pogarszająca się sytuacja epidemiczna w całej Polsce, powoduje takie a nie inne reakcje decydentów. 

Wszystko przez brytyjską mutację koronawirusa, która zaczyna dominować nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Przykładowo prawie 90 proc. osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa z Wielkopolski było zakażonych w ostatnich dniach brytyjską odmianą.

Wirus brytyjski, oznaczony symbolem B.1.1.7, szybciej się rozprzestrzenia.

Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 roku. Występuje już w ponad 100 krajach na świecie i częściej atakuje również ludzi młodych.

- Prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia restrykcji na obszarze całego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych zaangażowanymi w walkę z pandemią.

Rok z życia szpitala

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu został po raz pierwszy przekształcony w placówkę służby zdrowia dedykowaną wyłącznie osobom zakażonym koronawirusem w poniedziałek 16 marca 2020 roku. Obsługiwał wówczas zarówno dzieci jak i dorosłych, u których stwierdzono tę chorobę.

Po przekształceniu szpitala powiatowego w wojewódzki szpital jednoimienny, ponad 100 tys. mieszkańców miasta i powiatu zostało pozbawionych wielospecjalistycznych usług zdrowotnych.

Przypomnijmy, przed wybuchem pandemii w kozielskim szpitalu do dyspozycji wszystkich pacjentów naszego powiatu były: dwa bloki (operacyjny i porodowy), jedenaście oddziałów (anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, dziecięcy, laryngologiczny, neonatologiczny z pododdziałem patologii noworodka, neurologiczny, okulistyczny, położniczo-ginekologiczny, urazowo-ortopedyczny, urologiczny), a także szpitalny oddział ratunkowy wraz z izbą przyjęć, dział higieny i żywienia, sterylizatornia, a także pielęgniarka epidemiologiczna. Nie można też zapomnieć o szpitalnym zakładzie diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii z usług którego każdego dnia korzystały całe rzesze pacjentów kierowanych na badania. Poza tym przy kozielskim szpitalu pacjenci mieli do dyspozycji dwie pracownie: tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. W wyniku pandemii, również sąsiadujący z lecznicą przy ul. Roosevelta oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca został oddelegowany do walki z koronawirusem. Natomiast w budynku przy ul. Judyma działały jedynie trzy oddziały: skórno-wenerologiczny, geriatrii oraz pulmonologiczny.

Huśtawka nastrojów

Na początku czerwca 2020 roku (05.06) wojewoda opolski Adrian Czubak wydał decyzję o przywróceniu szpitala jednoimiennego w Koźlu do stanu sprzed epidemii.

Blisko 2/3 łóżek jednoimiennej lecznicy, ponownie weszło w struktury szpitala wielospecjalistycznego. Data realizacji nakazu wojewody to 22 czerwca. W jednej trzeciej szpitala mieli być zabezpieczeni pacjenci z koronawirusem.

W związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Zdrowia szpitali wielospecjalistycznych, 4 września w trybie pilnym zebrał się zarząd powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który natychmiast zareagował na wydaną dzień wcześniej decyzję wojewody opolskiego. Na jej mocy szpital w Kędzierzynie-Koźlu przestawał być szpitalem jednoimiennym, a od połowy września zaczął pełnić rolę jednej z dziewięciu w kraju placówek wielospecjalistycznych.

Co to oznaczało dla mieszkańców? W zasadzie nie zmieniło się nic. Szpital działał tak jak dotychczas. Placówka funkcjonowała dwutorowo, lecząc osoby zakażone koronawirusem oraz z innymi chorobami. Do dyspozycji chorych pozostawało - tak jak do tej pory - 90 łóżek covidowych oraz około 200 dla osób z innymi schorzeniami.

Decyzją wojewody opolskiego z dnia 27 października 2020 roku SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu od dnia 2 listopada 2020 br. całkowicie realizował zabezpieczenie medyczne przewidziane dla II i III poziomu szpitali przeznaczonych do walki z epidemią koronawirusa. Decyzja oznaczała utworzenie 280 łóżek przeznaczonych tylko dla pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2.

SP ZOZ został zobligowany do rozszerzenia bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2 do liczby 280, co stanowiło prawie cały zasób szpitala w obiekcie w Koźlu. Inaczej mówiąc:

- 200 z tych łóżek przeznaczono dla pacjentów dla których główną przyczyną hospitalizacji jest koronawirus.
- 60 dla osób z innymi schorzeniami wymagającymi leczenia specjalistycznego oraz zainfekowanych koronawirusem.
- 20 przeznaczono na łóżka intensywnej terapii dla osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Iskierka nadziei

Początek 2021 roku napawał pewnym optymizmem.

Od 20 stycznia 2021 roku 156 miejsc w kozielskim szpitalu dedykowano pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2, natomiast 204 miejsca pozostały dla osób „niecovidowych”.

Oddziały: wewnętrzny, urazowo-ortopedyczny (część), neurologia oraz części oddziału dziecięcego oraz oddziału ginekologicznego-położniczego pozostały w dyspozycji dla pacjentów covidowych.

"Odmrożeniu" uległy oddziały: ginekologiczno-położniczy (część), urazowo-ortopedyczny (część) laryngologiczny, okulistyczny, urologiczny, chirurgiczny, pediatryczny (część) pracowały jako tzw. niecovidowe. Wrócił także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dziewięć miejsc na Oddziale Intensywnej Terapii było przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19, jedno - dla chorego niezarażonego koronawirusem mieszkańca naszego powiatu. Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna pozostawała w dotychczasowej formie w szpitalu przy ul. Judyma.

Niestety marzec (tym razem 2021 roku) znów okazał się przełomowy. Wzrost zakażeń spowodował podjęcie bardzo trudnych i bolesnych decyzji. Kozielski szpital ponownie przekształcono w "covidowy" i nic nie wskazuje na to, że ten stan szybko się zmieni.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PocztowiecTreść komentarza: Poruszam się owym odcinkiem bo muszę że względu na ulokowany punkt przeładunkowy w klodnicy i pomimo tak zapowiadanych ograniczeń po wyeliminowaniu ciężarówek choć jednostki się zdazaja jest duży zator aby znacznie ograniczyć ruch na tym wahadle trza kontroli policji albo straży miejskiej wszyscy wjeżdżają pod pretekstem załatwiania spraw a robią sobie normalny przejazd przez dzielnice tu potrzeba zdyscyplinowania kierowców co umożliwiło by płynny przejazd mzk po tym odcinku bo panowie z brygady remontowej stanowczo se z tym nie radzaData dodania komentarza: 24.04.2025, 19:46Źródło komentarza: Nowa organizacja ruchu w związku z remontem ulicy WyspiańskiegoAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Nie mogło zabraknąć celeberetki. Miasto upada a ta się wciąż bawi.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Wielkanocna atmosfera wciąż trwa! Seniorzy z „Magnolii” świętowali z gośćmi i przy muzyce. ZDJĘCIAAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: „Bezpieczny powiat kędzierzyńsko-kozielski” Czemu tak perfidnie kłamiecie ? Obok komisariatu w Koźlu wielu kierowców nie dostosowuje się do przepisów ruchu drogowego ale policjanci mają to w "d". Wolą schować się w krzakach i mandatować kierowców poza terenem zabudowanym. A tu dzieci i dorośli idący do parku są narażeni na potrącenie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Policjanci skontrolowali ponad 120 pojazdów i odnotowali 86 wykroczeńAutor komentarza: ®LLL®Treść komentarza: Sowy to ptaki o najpiękniejszych oczach!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu odwiedziły sowy. ZDJĘCIAAutor komentarza: jezusTreść komentarza: dobry tekst. stosowanie się do znaków powinno ograniczyć korki 🤣 się uśmiałem. jakich znaków byś nie ustawił korków na tym gównianym tworze jakim jest rondo milenijne nie ograniczysz!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 06:26Źródło komentarza: Nowa organizacja ruchu w związku z remontem ulicy WyspiańskiegoAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Cytuję : Stosowanie się do nakazów, powinno ograniczyć potencjalne zatory. Czy nie ma korków ? Następny cytat : Zakaz nie dotyczy także autobusów MZK. Trzeba jednak pamiętać, że zaplanowane roboty ziemne wymuszą utrudnienia. Autobusy MZK są opóźnione i co zarządca komunikacji z tym zrobi ? Jeszcze raz powtarzam że ludzie muszą dojechać na czas czy to do lekarza czy to do pracy. Więc może MZK zrobi tymczasową linię do Kędzierzyna i z powrotem przez obwodnicę ? Co skróci czas dojazdu pasażerów do punktu docelowego.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 23:48Źródło komentarza: Nowa organizacja ruchu w związku z remontem ulicy Wyspiańskiego
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna