Reklama
sobota, 13 grudnia 2025 05:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Elektryczne autobusy pojawią się na ulicach Kędzierzyna-Koźla

Dwa nowoczesne, w pełni elektryczne autobusy firmy MAN od przyszłego roku będą wozić mieszkańców Kędzierzyna-Koźla po mieście. W poniedziałek, 1 marca MZK podpisało umowę za zakup ekologicznych i bezemisyjnych pojazdów.
Elektryczne autobusy pojawią się na ulicach Kędzierzyna-Koźla

Nowoczesne autobusy MAN Lion’s City E zabiorą na pokład 81 pasażerów (21 miejsc siedzących), a ich długość, to 12 metrów. Dla pełnego komfortu zamontowane będą w środku: klimatyzacja, monitoring, system informacji, porty USB do ładowania telefonów oraz sieć WiFi.

- Są to pierwsze autobusy, które w pełni napędzane są energią elektryczną w naszym mieście. Ten, który już posiadamy jest również ekologiczny, jednak ma on napęd hybrydowy - mówiła Joanna Koziarska, prezes MZK w Kędzierzynie-Koźlu.

Na autobusy jednak trzeba będzie zaczekać do pierwszego kwartału 2022 roku. Poza pojazdami na terenie zajezdni autobusowej powstanie także specjalna stacja ładująca. Na jednej baterii autobus będzie w stanie przejechać około 200 km - czyli jednodniową trasę. Elektryczne autobusy będą obsługiwać linię nr 3 kursującą pomiędzy osiedlami Pogorzelec, Śródmieście, Kuźniczka oraz Piastów.

- Przez 10 lat nie trzeba będzie wymieniać w tym autobusie żadnego podzespołu. Są to autobusy najnowszej generacji. Na rynku Europejskim nie mamy nic lepszego - powiedział Zdzisław Piekorz, MAN Truck & Bus Polska.

Zakup obu autobusów i stacji ładującej, to koszt bliski 5,6 mln zł. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie unijne, które pokryje aż 85 procent zakupu. 15 proc. wkładu własnego poniesie spółka MZK.

- Jesteśmy partnerem gminy jeżeli chodzi o montaż finansowy. Natomiast beneficjentem środków jest gmina Kędzierzyn-Koźle - dodała Joanna Koziarska, prezes MZK.

Autobusy nie generują spalin i nie wydają praktycznie żadnego dźwięku poruszając się po drogach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lolTreść komentarza: wystarczy trochę śniegu albo drobne problemy na torach i czas podróży potrafi się całkiem zmienić Papier wszystko przyjmie, torowisko niestety nie.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:57Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: Nowy rozkład jazdy, więcej połączeń i rozwój infrastruktury kolejowejAutor komentarza: PodróznyTreść komentarza: Samorządowcy znowu przechwalają się nowym rozkładem jazdy PKP, jakby to była ich własna zasługa. Tymczasem na decyzje PKP Intercity, Polregio czy PKP PLK nie mają żadnego wpływu, bo to wszystko ustala się na poziomie centralnym. Łatwo robić konferencje i opowiadać, jak to „załatwili więcej połączeń”, gdy w rzeczywistości nie mieli na to większego wpływu niż przeciętny pasażer. Może zamiast przypisywać sobie cudze decyzje, warto byłoby zająć się tym, na co faktycznie mają wpływ – choćby zgraniem rozkładu MZK z przyjeżdżającymi pociągami. Bo co z tego, że ktoś przyjedzie z Gliwic o 18:00, skoro autobus na Koźle odjechał o 18:02, a w niedzielę następny jest dopiero za 45 minut? Taki „komfort podróżowania” to żadna promocja miasta, tylko pokaz nieudolności w podstawowych sprawach.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:32Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: Nowy rozkład jazdy, więcej połączeń i rozwój infrastruktury kolejowejAutor komentarza: SmakoszTreść komentarza: A ceny na tym jarmarku...KOSMICZNE!!! Adekwatne do emerytu!?Data dodania komentarza: 12.12.2025, 16:48Źródło komentarza: Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla na świątecznym jarmarku w Kłodzku. ZDJĘCIAAutor komentarza: lolTreść komentarza: Proszę zapytać bab. To nie wojna płci.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 16:12Źródło komentarza: Męski Krąg Masculinum w Kędzierzynie-Koźlu – pierwsze spotkanie za namiAutor komentarza: TurystkaTreść komentarza: Brawo. To już będzie można wsiąść do pociągu i do Kołobrzegu dotrzeć.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 15:31Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: Nowy rozkład jazdy, więcej połączeń i rozwój infrastruktury kolejowejAutor komentarza: zuchTreść komentarza: Wagony DB należy odesłać na śmietnik - t.j. tam skąd przyjechały. Czy u nas jest złomowisko dla tego szmelcu? Skoro "robimy a nie gadamy", przydałoby się również więcej skutecznosci w sprawie modernizacji linii K-Koźle - Nysa.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 15:19Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: Nowy rozkład jazdy, więcej połączeń i rozwój infrastruktury kolejowej
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna