W nazwie pierwszego projektu zawiera się cała przyświecająca mu myśl. "Budowę wiaty rekreacyjnej wraz z zagospodarowaniem terenu przy zbiorniku wodnym w Zakrzowie" zakrzowskie stowarzyszenie realizuje razem z gminą Polska Cerekiew.
- Kiedy Stowarzyszenie Euro-Country wykona już swój projekt, my jako Stowarzyszenie Odnowy Wsi Zakrzów do końca kwietnia postawimy wiatę, ławki i wykonamy chodniki. Miejsce odzyska swój dawny blask - mówi Agnieszka Wieczorek-Griner, prezes zakrzowskiego stowarzyszenia.
Nawiązuje do realizowanego przez Euro-Country zadania, które polega na renaturalizacji otoczenia stawu w Zakrzowie, podobnie jak i zbiorników wodnych w Dziergowicach czy Grodzisku, a także budowy infrastruktury turystycznej wokół akwenu w Dębowej. Lokalna grupa działania z Polskiej Cerekwi wykonuje je w ramach projektu "Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego", będąc jego partnerem. Na swój projekt zakrzowskie stowarzyszenie pozyskało z PROW 2014-2020 - za pośrednictwem Euro-Country - nieco ponad 47 tys. zł.
Drugi projekt kierowanego przez Agnieszkę Wieczorek-Griner stowarzyszenia, nazwany "Euro-Country łączy pokolenia", obejmuje nagranie piosenki i teledysku ukazującego walory terenu Euro-Country (zrzesza ono wszystkie gminy wiejskie naszego powiatu), a także zorganizowanie konkursu "Perełki Opolszczyzny".
Trwa komponowanie piosenki. Wykonają ją osoby, które zgłoszą się do castingu. Chętni - z obszaru działania Euro-Country - staną przed okazją wzięcia udziału w nagraniu piosenki w studio i teledysku w terenie. Najpóźniej do 5 lutego powinni oni przesłać filmik z nagraniem wybranej przez siebie piosenki poprzez aplikację WhatsApp - nr. tel. 601 238 266. Dodatkowo na adres [email protected] powinni wysłać kartę zgłoszenia i deklarację RODO. Będą one dostępne na profilu facebookowym Stowarzyszenia Odnowy Wsi Zakrzów.
- Chcemy pokazać różne talenty i, jak wskazuje nazwa projektu, włączyć do niego różne grupy wiekowe - podkreśla prezes stowarzyszenia z Zakrzowa. - W pierwotnym zamyśle chcieliśmy promować piosenkę na różnego rodzaju spotkaniach i imprezach w naszych gminach. Jeśli nie pozwoli na to sytuacja związana z epidemią, teledysk będziemy rozpowszechniać lokalnie za pomocą internetu - dodaje.
Na projekt w ramach małych grantów pozyskano z Euro-Country 15 tys. zł. Drugi jego etap przewiduje zorganizowanie w sieci na przełomie marca i kwietnia konkursu "Perełki Opolszczyzny". W tym przypadku również zamysłem jest, by łączyć pokolenia - w jednej z kategorii będą mogły się zaprezentować duety dziecko-dorosły, prezentując ułożoną przez siebie do którejś ze znanych melodii piosenkę o miejscu bliskim ich sercom.
Projekt pn. „Euro-Country łączy pokolenia” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze