Przypomnijmy, gmina Kędzierzyn-Koźle jest organem prowadzącym dla 20 przedszkoli (w tym PP 20 w zespole szkolno-przedszkolnym) 12 szkół podstawowych i 1 zespołu szkolno-przedszkolnego.
Oświatową mapę Kędzierzyna-Koźla uzupełniają przedszkola, punkty wychowania przedszkolnego i szkoła (są to placówki niepubliczne i publiczne prowadzone przez inne organy niż gmina Kędzierzyn-Koźle).
Z przedstawionej radnym analizy wynika, iż z roku na rok dzieci w naszym mieście ubywa. Tymczasem wydatki przeznaczane na oświatę nieustannie rosną.
Liczbę dzieci urodzonych w latach 2004-2020 w Kędzierzynie-Koźlu obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
„Łączna liczba dzieci zameldowanych w Kędzierzynie-Koźlu w wieku 3-6 lat wynosi 1893, w wieku 7-15 lat - 4685. W kolejnych latach obserwuje się w tym zakresie tendencję spadkową” - czytamy w analizie.
Poniżej przedstawiany porównanie wysokości subwencji otrzymanej przez gminę Kędzierzyn-Koźle w 2019 r. na utrzymanie poszczególnych gminnych szkół z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie tych szkół z dochodów własnych gminy.
Zmniejszanie kosztów
W roku szkolnym 2019/2020 3890 uczniów szkół podstawowych pobierało naukę w 199 oddziałach. Średnia liczba uczniów w mieście wynosiła 19,54 ucznia na oddział.
W celu optymalizacji organizacji pracy szkół od 1 września 2020 roku połączono oddziały w niżej wymienionych szkołach:
PSP nr 5 - połączenie oddziałów na poziomie klasy VII – zmniejszenie liczby oddziałów z trzech do dwóch,
PSP nr 6 - połączenie oddziałów na poziomie klasy IV – zmniejszenie liczby oddziałów z dwóch do jednego,
PSP nr 10 - połączenie oddziałów na poziomie klasy VI – zmniejszenie liczby oddziałów z dwóch do jednego,
PSP nr 12 - połączenie oddziałów na poziomie klasy VI – zmniejszenie liczby oddziałów z czterech do trzech,
PSP nr 16 - połączenie oddziałów na poziomie klasy VI – zmniejszenie liczby oddziałów z dwóch do jednego.
Z tego tytułu szacowane zmniejszenie kosztów przekroczy rocznie ponad 600 tysięcy złotych.
Od września 2020 roku 3894 uczniów uczy się w 194 oddziałach, a średnia liczba uczniów w jednym oddziale to 20.
Co dalej z PSP nr 3?
Z analizy UM wynika, że redukcja kosztów przy jednoczesnym wzmocnieniu jakości w procesie edukacyjnym, nastąpi poprzez kontynuację łączenia klas.
Rozważane jest też zamknięcie PSP nr 3. Z tego tytułu oszczędności w skali roku miałyby wynieść około miliona złotych.
W analizie kosztów funkcjonowania szkół zawarte są też inne informacje. Na przykład, że w roku szkolnym 2020/2021 w PSP nr 3 uczy się 60 dzieci w następujących oddziałach:
klasa II- 10 uczniów
klasa IV- 15 uczniów
klasa VI- 20 uczniów
klasa VIII- 15 uczniów
Ewentualna likwidacja PSP nr 3 i przeniesienie wszystkich uczniów do PSP nr 9 spowodowałaby wzrost liczby oddziałów w tej szkole o trzy oddziały.
W PSP nr 3 zatrudnionych jest 19 nauczycieli na 8,81 etatu (stan na 01.09.2020r.), w tym:
2 nauczycieli na urlopie dla poratowania zdrowia,
2 nauczycieli na urlopie macierzyńskim do marca 2021 roku,
5 nauczycieli posiada podstawowe zatrudnienie w innych szkołach,
6 nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze etatu,
4 nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.
Wszyscy oni mogą liczyć na zatrudnienie w innych placówkach oświatowych w naszym mieście.
PSP nr 3 zatrudnia też ośmiu pracowników administracji i obsługi. Część z nich osiągnęła już wiek uprawniający do przejścia na emeryturę. Reszta również mogłaby liczyć na zatrudnienie w innych placówkach.
Zapewniony dowóz
Rodzicom uczniów klas 3 (10 uczniów), 5 (15 uczniów) i 7 (20 uczniów) mogłaby zostać złożona propozycja przejścia całymi klasami do PSP 9. To najbliższa placówka, która dla tych uczniów mogłaby się stać szkołą obwodową. Część rodziców może wyrazić wolę przeniesienia dzieci do innych szkół podstawowych.
Ponadto zgodnie z art. 39 ustawy Prawo oświatowe uczniom klas I-IV gmina musi zapewnić bezpłatny transport do szkoły, w sytuacji, w której droga ucznia z domu do szkoły obwodowej wynosi ponad 3 km. Roczny koszt dowozu sięga około 10 tys. zł.
Są to zatem pewne analizy i propozycje. Na razie w tej sprawie nie zapadały żadne konkretne decyzje.
- Przedłożyliśmy komisji edukacji materiał analityczny dotyczący szukania rozwiązań w zakresie oszczędności oświatowych. Z tego materiału, poza systemem łączenia klas, wynikała także propozycja likwidacji PSP nr 3, ale nie został przedłożony żaden akt normatywny, który by ten proces uruchamiał - wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Wojciech Jagiełło. - W tym roku nie przewidujemy likwidacji tej szkoły, ale będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać z radnymi, rodzicami oraz kadrą zatrudnioną w tej placówce, by pokazać różne strony tego zagadnienia i przeanalizować to wszystko w racjonalny sposób. Powtarzam raz jeszcze, ewentualna uchwała nie zostanie przedłożona w kontekście likwidacji PSP nr 3 z dniem 1 września 2021 - kończy Wojciech Jagiełło.
Napisz komentarz
Komentarze