Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:53
Reklama
Reklama
Reklama

Klasy I-III wracają do szkół. Starsi uczniowie nadal na zdalnym nauczaniu

Podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ogłoszono oficjalnie decyzję o powrocie do szkół najmłodszych uczniów z klas I-III.
Klasy I-III wracają do szkół. Starsi uczniowie nadal na zdalnym nauczaniu

Autor: Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach już w poniedziałek, 18 stycznia. Ale tylko najmłodsi. Klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe na razie do końca stycznia pozostaną na zdalnym nauczaniu.

- Mam pełne przekonanie co do tego, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach I-III najbardziej, jest to jest tylko możliwe. Bardzo dziękuję wszystkim dyrektorom za konsultacje, dziękuję wszystkim, którzy wkładają wiele wysiłku w to, aby nauczanie stacjonarne było najbezpieczniejsze, jak to tylko możliwe. Żeby tak się stało, od dzisiaj uruchomiliśmy ogólnopolskie testowanie nauczycieli, badanie na obecność koronawirusa. Wiem, że to badanie przebiega zgodnie z planem i założonych harmonogramem i będzie trwało do piątku - powiedział Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Wspólnie z GIS i MZ przygotowano wytyczne dla szkół.

Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Testy przesiewowe dla nauczycieli

Już od poniedziałku, 11 stycznia trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. 

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.

Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama