Kampania skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Taki pakiet powinien być przechowywany w lodówce, czyli w miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.
- Czasami przyjeżdżając do pacjentów, którzy mieszkają sami, musimy wyważyć drzwi i wejść siłowo. Nie ma czasu na to, żeby szukać informacji o stanie zdrowia poszkodowanego w jakichś dokumentach czy numerów telefonów do bliskich. Liczy się wtedy każda minuta - tłumaczy Robert Czochara z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Jednak taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek, a szczególne, gdy mieszkamy sami. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia „koperta życia”, a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny.
„Koperta życia” powinna zawierać zbiór najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych.
Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Następnie umieszcza się go w kopercie oraz w woreczku foliowym z zapięciem strunowym. Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki, a na niej umieścić informację, że koperta jest w środku.
- Niezwykle ważne jest to, aby maksymalnie skrócić czas interwencji ratowników medycznych i ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorym. Możemy w tym pomóc, m.in. właśnie przez koperty życia. Dlatego w ramach projektu „OPOLSKIE przeciw COVID-19” urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne - informuje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Kartę można wydrukować samemu i namówić dziadków, rodziców czy starszych sąsiadów, aby ją wypełnili i trzymali w lodówce.
Wzór karty informacyjnej do pobrania poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze