Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wkrótce dowiemy się jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół. Wciąż jest wiele znaków zapytania

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, ale w związku z nowymi ogniskami koronawirusa, nadal nie znamy szczegółów powrotu uczniów do placówek oświatowych w całym kraju.
  • Źródło: Internet
Wkrótce dowiemy się jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół. Wciąż jest wiele znaków zapytania

To jeden z najbardziej gorących tematów podejmowanych przez media. Dzisiejsza "Interia" pisze wręcz o trzech scenariuszach!

Pierwszy, mało prawdopodobny, to powrót do szkół wszystkich uczniów. Drugi scenariusz, również mało prawdopodobny, polega na rozpoczęciu pracy w formie zdalnej dla wszystkich, czyli tak jak miało to miejsce od kwietnia do czerwca.

Natomiast trzecia opcja zakłada, że w większości kraju zajęcia rozpoczną się normalnie, a punktowo - w niektórych regionach Polski - przebiegać będą zdalnie. Wydaje się, że właśnie taki scenariusz jest najbardziej realny.

Na chwilę obecną trudno jednoznacznie ocenić, które rejony kraju są w pełni bezpieczne, a które nie i jak w sierpniu rozwijać się będzie sytuacja epidemiczna. Dalszy przebieg pandemii jest dość nieprzewidywalny i nikt tak do końca nie wie z czym będziemy mieli do czynienia zaraz na początku września. 

Przedstawiciele rządu mówią o regionalizacji obostrzeń, co nieuchronnie objęłoby także placówki oświatowe znajdujące się na „niebezpiecznym” terenie.  

28 powiatów na czarnej liście?

W wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski proponuje regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Obecnie takie większe restrykcje objęłyby 28 powiatów w całym kraju (na 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu jakie mamy w Polsce).

Ponadto Łukasz Szumowski przyznał w kontekście nowego roku szkolnego, że szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć.

- Ich zamknięcie powoduje, że de facto dwa mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju - przekonywał minister Szumowski i zapowiedział, że przedstawi rekomendacje w sprawie edukacji od września, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.

- Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem - ocenił szef resortu zdrowia.

Nowe wytyczne

W ostatnich tygodniach resort edukacji wspólnie z głównym inspektoratem sanitarnym pracował nad nowymi wytycznymi, które miałyby minimalizować ryzyko zakażenia w szkołach.

Czego mogą dotyczyć? "Kurier Poranny" informuje, iż sale lekcyjne mają być wietrzone po każdych zajęciach, dzieci mają częściej myć ręce, a część lekcji ma odbywać się na świeżym powietrzu. Zgodnie z nowymi wytycznymi dzieci nie będą miały też obowiązku noszenia maseczek. Wiadomo też, że nauczyciele nie zostaną masowo przetestowani na obecność koronawirusa przed powrotem do szkół. W placówkach nie będzie też obowiązkowego mierzenia temperatury.

Prawdopodobnie opracowywane przez MEN oraz GIS szczegóły poznamy jeszcze w tym tygodniu.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama