Reklama
sobota, 26 kwietnia 2025 15:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poszkodowani wpłacili pieniądze za zabawki, basen ogrodowy i skuter. Nie otrzymali towaru

Reklama
Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą również zagrożenia, które wykorzystają przestępcy. Do policjantów z Kędzierzyna-Koźla w ostatnich tygodniach zgłosiło się kilka osób które zostały oszukane podczas zakupów w sieci. Mundurowi radzą, co zrobić, aby nie paść ofiarą przestępców internetowych.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • Źródło: Policja
Poszkodowani wpłacili pieniądze za zabawki, basen ogrodowy i skuter. Nie otrzymali towaru

 

Reklama dotacje unijne dla firm

Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc zakupy przez internet, pamiętajmy o ostrożności. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

W ostatnich tygodniach do funkcjonariuszy z Kędzierzyna-Koźla zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów internetowych. Mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego kupili m.in. zabawki, basen ogrodowy czy też skuter wodny. We wszystkich przypadkach pokrzywdzeni wpłacili pieniądze na wskazane przez sprzedającego konto, jednak nie otrzymali zakupionego towaru.

Aby nie paść ofiarą przestępcy, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 

- Ważną kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za towar.

Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę warto wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

 

- W przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki bądźmy ostrożni.

Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji.

 

- Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

 

- Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

 

- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków.

Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

 

- Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xx 24.06.2020 08:16
Mikołaj w grudniu, "okazja cenowa" w bajkach.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: V.N.Treść komentarza: A kiedy podobna akcja będzie przeprowadzana w gminach powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego? Harmonogram "Czystego regionu" nie obejmuje żadnej z nich. W Pawłowiczkach, Cisku, Bierawie, Polskiej Cerekwi, Reńskiej Wsi inaczej się płaci? Równi i równiejsi.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Sadzonki za elektroodpady. Akcja "Czystego Regionu" ma wzięcieAutor komentarza: PodatnikTreść komentarza: Do tych wszystkich, którzy bagatelizują ten problem, albo udają że go nie ma. Skoro obecnie jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Dlaczego jeszcze do niedawna największy producent okien w Europie musi zastawiać swój majątek, żeby spłacić gigantyczne raty kredytu? W taki sposób można przejąć wszystko bez jednego wystrzału.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 13:50Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: gjTreść komentarza: Interes życia dla miasta Kędzierzyn Koźle miasto dostało może z 30-35 mln za hektary na Polu Południowym od inwestora a tu za 1000 mln nieruchomość z blaszakiem odsprzedane dla AmerykanówData dodania komentarza: 26.04.2025, 12:51Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: Pracownik ekoTreść komentarza: To jest początek końca tego moloch.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 12:25Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: HmmTreść komentarza: Zaraz będzie jak musi byćData dodania komentarza: 26.04.2025, 11:40Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: szefoTreść komentarza: 8k jest czy jak ? tu za nic nie robienie mają 6k xD także 8k nikogo nie wzrusza xD pracujcie dalejData dodania komentarza: 26.04.2025, 11:40Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna