Reklama
sobota, 19 kwietnia 2025 09:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świat oczami reporterek. Spotkanie z Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską

Reklama
Miejska Bibioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na na spotkanie autorskie z Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską pt. "Świat oczami reporterek". Znane dziennikarki zagoszczą w oddziale młodzieżowym "Studnia" przy ul. Poniatowskiego 22 lutego o godz. 16.30.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Świat oczami reporterek. Spotkanie z Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską

O autorkach i ich książkach:

Reklama dotacje unijne dla firm

Karolina Sulej - dziennikarka, reporterka, redaktorka „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Ekstra”, gdzie zajmuje się modą i stylem życia. Zaczynała jako dziewiętnastolatka w "A4", potem pracowała m.in jako wicenaczelna magazynu "Exklusiv", redaktorka kultury w "Natemat", dziennikarka "Przekroju", redaktorka mody w magazynie "Pulp", redaktorka prowadząca w magazynie "Podróże". Przez dwa lata była współprowadzącą program "Cappucino z ksiażką" dla TVP KULTURA. Dzisiaj, razem z Sylwią Chutnik i Mateuszem Kubikiem tworzy program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie na kanale YouTube. Jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie pisze doktorat, zajmuje się studiami na Zagładą w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie i działa w Zespole Badań nad Modą. W 2015 roku wydała debiutancką książkę reportażową o polskiej modzie po 89 roku "Modni. Od Arkadiusa do Zienia" (Świat Książki). W 2017 roku wydała razem z zespołem naukowym Badań nad Zagładą książkę „Ślady holokaustu w imaginarium kultury polskiej” Wyd. Krytyka Polityczna. W lutym 2018 roku wydała drugą książkę reportażową „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (Dowody na Istnienie).

 

„Szybko, podejdźcie, zaraz zobaczycie coś, czego nie widzieliście na oczy – połykacz ognia, zaklinaczka węży, teraz, na żywo!“ – tak do freak showu naganiał widzów konferansjer na Coney Island. To dzielnica Nowego Jorku, gdzie miasto łączy się z oceanem, niegdyś stolica światowej rozrywki, cyrków, wesołych miasteczek – to wciąż rezerwuar estetyki, idei, marzeń i lęków, z których jest zbudowana popkultura i nasze człowieczeństwo. Jeśli Manhattan to marzenie o doskonale funkcjonującym społeczeństwie, eleganckim w swoich potrzebach, Coney Island to wszystko to, co wulgarne, kiczowate i podniecające. „Thrills!” (Dreszcze!) – obiecuje neon.

To wyspa, która przypomina nam, że życie – płeć, seksualność, konsumpcja – to tylko i aż widowisko. Opowieść o Coney – tym realnym i tym wyobrażonym - snują jej mieszkańcy i bywalcy w tym burleskowa tancerka i zawodowa syrena – Bambi the Mermaid, Eduardo Arrocha – poeta z twarzą wytatuowaną w gwiazdy i planety, Oleg Roitman czyli Człowiek-Komputer, Pat Muko – nigeryjska księżniczka, która zaklina węże i inni.

„Wszyscy jesteśmy dziwni” to reporterska opowieść o Coney Island od początku XX wieku, kiedy powstały parki rozrywki, przez upadek w latach 60., gdy dzielnica opustoszała, aż po ponowne odrodzenie pod koniec lat 2000. Tak jak Ellis Island było "wyspą klucz" dla emigrantów, tak Coney Island stało się "wyspą rajem" - i kluczem do szczęścia dla tych, którzy chcieli odetchnąć od norm codzienności. Coney – miejsce pełne iluzji – pokazuje, że największą iluzją jest pozorna prawda tego, co poza lunaparkiem. Normalność zaś nie istnieje.

 

Urszula Jabłońska - absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Obecnie pracuje jako reporterka, publikuje m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach Walka jest kobietą (2014), Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie (2015) i Obrażenia. Pobici z Polską (2016). Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, finalistka Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego 2013 oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej 2017. Współzałożycielka stowarzyszenia reporterów Rekolektyw. Autorka książki reporterskiej Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii (Dowody na Istnienie 2017).

Jest tutaj duch Złotego Chłopca, który lubi czerwoną fantę.
Jest miasto Pattaya, które wyrosło na wojnie i seksie ("Pięć dni miłości po pół roku śmierci!"). Jest Voramai, która pierwszy raz ogoliła głowę, kiedy jej córka Chatsumarn miała jedenaście lat. I inne szafranowe mniszki, których oficjalnie nie ma, chociaż przecież są.
Jest Poo, którą w jej kuchni w slumsie w Bangkoku odwiedził Jamie Oliver.
Są i inne tajskie kobiety, które powinny być "jak porządnie złożony materiał".
Są też mężczyźni, którzy zaczęli znikać po tym, jak najpierw zniknęły ryby.
Są kapitanowie, którzy smagają rybaków biczem z ogona jadowitej płaszczki.
Jest Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, która już nie walczy.
I są inni ladyboys, którzy taśmują sobie genitalia.
Jest duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i są duchy wdowie, przez które mężczyźni malują paznokcie na czerwono.
Są drobne białe kwiaty jaśminu nawleczone na sznurki (jedna kosztuje od dziesięciu do dwudziestu bahtów; ile trzeba sprzedać, żeby zarobić na curry dla całej rodziny?).

Nie ma już J. Jej piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii, który nazwała Open Heart, stoi pusty i podupada. Tylko czasem odwiedza go wojsko, żeby sprawdzić, czy J. przypadkiem nie wróciła.
Jest Urszula Jabłońska, która te wszystkie historie dla nas opisała, żebyśmy otworzyli szerzej oczy i zobaczyli coś więcej niż tylko Kraj Uśmiechu z folderów turystycznych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JerzyTreść komentarza: Nie wchodzi się i nie kupuje..Zwijać się ..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:24Źródło komentarza: Dlaczego nie skontrolowano wszystkich kebabowni w Kędzierzynie-Koźlu? WIJHARS wyjaśniaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A kiedy remont odcinka drogi do Azot?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 18:44Źródło komentarza: Utrudnienia w ruchu na ulicy Wyspiańskiego będą dopiero po świętachAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A kiedy remont odcinka drogi do Azot?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 18:43Źródło komentarza: Utrudnienia w ruchu na ulicy Wyspiańskiego będą dopiero po świętachAutor komentarza: AnetkaTreść komentarza: Może jeszcze Urząd Skarbowy zainteresuje się tymi lokalami. Jeszcze nigdy nie widziałam żeby towar był nabijany na kasę fiskalną np na Piotra Skargi. Wstyd że tak bezkarnie sobie hula pod nosem US.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Dlaczego nie skontrolowano wszystkich kebabowni w Kędzierzynie-Koźlu? WIJHARS wyjaśniaAutor komentarza: FakeTreść komentarza: Oszustwo- InBox zakupuony za 70 InCoinów nie otwiera się!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:41Źródło komentarza: InBoxy – czym są? Otwórz niespodziankę i zgarnij wyjątkowe nagrody w loterii InPost!Autor komentarza: MirosławTreść komentarza: A dlaczego mają być opóźnione, jak ma być mniejszy ruch?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:57Źródło komentarza: Utrudnienia w ruchu na ulicy Wyspiańskiego będą dopiero po świętach
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna