Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cierpliwość ludzi została wystawiona na ciężką próbę

Chyba większość mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zadaje sobie pytanie, kiedy stworzony z myślą o nich nowoczesny szpital powiatowy przy ul. Roosevelta, znów będzie do ich dyspozycji. W tej chwili nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie sposób przewidzieć, jak długo jeszcze pandemia zbierać będzie śmiertelne żniwo.
Cierpliwość ludzi została wystawiona na ciężką próbę
Foto: Andrzej Kopacki

Autor: NFZ nie widzi możliwości zmiany profilu szpitala przy ul Judyma

Fundacja Wiedzieć Więcej, postanowiła nieco bliżej poznać kulisy utworzenia szpitala monoprofilowego w Koźlu, kierując w tej sprawie stosowne pismo do wojewody opolskiego.

Z odpowiedzi, której Fundacji Wiedzieć Więcej udzielił z up. wojewody Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, wynika, iż: „Przekształcenie szpitala SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w szpital jednoimienny nastąpiło w wyniku wspólnych decyzji Wojewody Opolskiego, dyrekcji Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w uzgodnieniu z organem założycielskim szpitala oraz dyrektorem ww. szpitala”.

Przypomnijmy, przed wybuchem pandemii w kozielskim szpitalu do dyspozycji wszystkich pacjentów naszego powiatu były: dwa bloki (operacyjny i porodowy), jedenaście oddziałów (anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, dziecięcy, laryngologiczny, neonatologiczny z pododdziałem patologii noworodka, neurologiczny, okulistyczny, położniczo-ginekologiczny, urazowo-ortopedyczny, urologiczny), a także szpitalny oddział ratunkowy wraz z izbą przyjęć, dział higieny i żywienia, sterylizatornia, a także pielęgniarka epidemiologiczna. Nie można też zapomnieć o szpitalnym zakładzie diagnostyki laboratoryjnej i mikrobiologii z usług którego każdego dnia korzystały całe rzesze pacjentów kierowanych na badania.

Poza tym przy kozielskim szpitalu pacjenci mieli do dyspozycji dwie pracownie: tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. W wyniku pandemii, również sąsiadujący z lecznicą przy ul. Roosevelta oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca został oddelegowany do walki z koronawirusem.

Natomiast w budynku przy ul. Judyma znajdują się jedynie trzy oddziały: skórno-wenerologiczny, geriatrii oraz pulmonologiczny.

Dyskusja na temat tego, czy szpital przy ul. Judyma może na jakiś czas zastąpić ten kozielski, rozgorzała w naszym mieście jeszcze w marcu. Propozycja, aby na terenie Kędzierzyna-Koźla utworzyć ośrodek tymczasowej doraźnej wielospecjalistycznej pomocy lekarskiej wydawała się bardzo racjonalna także w opinii niektórych lekarzy. Po przekształceniu szpitala powiatowego w wojewódzki szpital jednoimienny ponad 100 tys. mieszkańców miasta i powiatu zostało bowiem pozbawionych wielospecjalistycznych usług zdrowotnych na terenie obszaru swojego zamieszkania.

Pojawiły się nawet sygnały ze strony środowiska lekarskiego, z których wynikało, że możliwe byłoby tymczasowe odtworzenie w szpitalu przy ul. Judyma oddziałów chirurgicznego, internistycznego, ortopedycznego, pediatrycznego oraz ginekologicznego. Działania takie zostały wprowadzone chociażby podczas podobnego stanu kryzysowego tj. w czasie powodzi w 1997 roku, kiedy wyłączeniu uległ kozielski szpital. Działania te uznano za niezbędne dla zapewnienia opieki mieszkańcom powiatu.

W piśmie opolskiego NFZ kierowanym do władz naszego powiatu czytamy m.in. „…komórki organizacyjne (oddziały szpitalne) szpitala w Kędzierzynie-Koźlu zlokalizowane przy ul. 24 Kwietnia 5 i ul. Roosevelta 2 są przeznaczone na leczenie i obserwację pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych COVID-19 do momentu otrzymania wyników badania w kierunku SARS-CoV-2. Wszystkie inne podmioty lecznicze, zarówno znajdujące się w Kędzierzynie-Koźlu, jaki i w pozostałych powiatach województwa opolskiego zobowiązane są do udzielania świadczeń w ramach zawartych umów zgodnie z ich postanowieniami…”.

Z pisma tego wynika, że oczywiście chodzi tu również o leczenie szpitalne, co oznacza, że pacjenci mogą aktualnie korzystać z usług medycznych innych podmiotów leczniczych posiadających kontrakt z NFZ w Opolu.

„Wobec powyższego tutejszy Oddział NFZ na chwilę obecną nie widzi potrzeby zmiany profilu świadczonych usług zdrowotnych w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na ul. Judyma. Powyższe wiązałoby się z pozyskaniem dodatkowej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej. Jednocześnie pragniemy poinformować, że w obecnej trudnej sytuacji epidemiologicznej związanej z gwałtownym rozprzestrzenianiem się zakażenia COVID-19, a także mając na uwadze problemy kadrowe SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w zabezpieczeniu opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej nad pacjentem COVID-19, każdy wolny potencjał kadrowy należy zaangażować do walki z wirusem. Należy wspierać tych, którzy walczą z wirusem i wspierać wszystkich podejmujących działania mające na celu opanowanie sytuacji” - czytamy w piśmie  Beaty Cyganiuk, zastępcy dyrektora ds. medycznych opolskiego oddziału NFZ.

Sęk w tym, że z hospitalizacją pacjentów z naszego powiatu bywa niestety różnie. Docierają informacje, że niektórzy z nich mieli, bądź mają problem z uzyskaniem właściwej pomocy medycznej w innych szpitalach naszego regionu....

 

Więcej przeczytacie w 17. numerze Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 5 maja.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama