Pomoc prawna potrzebna jest seniorom, szczególnie tu w województwie opolskim, gdzie ze względu na emigrację zarobkową są oni często pozbawieni pomocy najbliższej rodziny. Niestety wciąż na rynku działa sporo podmiotów gospodarczych, które w znakomity sposób wykorzystują sytuację seniorów, oferując osobom starszym towary i usługi na bardzo niekorzystnych warunkach. Innym problemem dotykającym osoby starsze jest bagatelizowanie przez nie swoich problemów prawnych, wynikające często ze strachu przed prawnikiem, urzędem czy policją.
- Dlatego tak ważna jest edukacja i rzetelna informacja. Postanowiliśmy wejść we współpracę ze stowarzyszeniem i realizować ten program, w który włączyły się jeszcze cztery inne samorządy na Opolszczyźnie – mówiła Małgorzata Tudaj, starosta powiatu.
Zajęcia prowadził adwokat dr Mariusz Hassa. Wykład skierowany był dla seniorów. Jego celem było podniesienie świadomości prawnej, w tym przybliżenie specyfiki nieodpłatnych porad prawnych udzielanych na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
- Przez kilka lat, kiedy jeszcze nie było punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, my taką pomoc świadczyliśmy i tworzyliśmy edukację prawną. Prowadziliśmy m.in. wykłady na uniwersytecie trzeciego wieku w Opolu, mieliśmy styczność z seniorami, widzieliśmy jakie są ich problemy - mówił dr Mariusz Hassa.
Zajęcia składały się z dwóch części. W części pierwszej omówione zostały kwestie związane z kodeksem postępowania administracyjnego, w tym załatwiania spraw w urzędach. W części drugiej wykładu wskazane zostały punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez powiat oraz wyszczególnione zostały podmioty uprawnione do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Przedstawiony został też wykaz wymaganych dokumentów oraz zakres świadczonych usług.
Zainteresowani mogą uzyskać informacje w zakresie dziedzin prawa takich jak: prawo rodzinne, prawo pracy, sprawa z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, prawo ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej, prawo administracyjne z wyjątkiem prawa podatkowego, prawo podatkowe, prawo karne i inne,
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia działalności.
Udzielanie porad odbywa się według kolejności zgłoszeń telefonicznych:
- Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, ul Damrota 30 - punkt prowadzony jest przez adwokatów od poniedziałku do piątku w godzinach od 13 do 17 pod nr telefonu 77 472 31 77.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Skarbowa 4 - punkt prowadzony jest przez Stowarzyszenie OPPEN, porad udzielają adwokaci od poniedziałku do piątku w godzinach od 15 do 19 pod nr telefonu 77 483 33 23.
- Urząd Gminy Bierawa, ul. Wojska Polskiego 12 - punkt prowadzony jest przez Adwokatów od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 18 pod nr telefonu 77 487 21 81 wew. 144.
- Urząd Gminy Pawłowiczki, Plac Jedności Narodu 1 - punkt prowadzony jest przez Radców Prawnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.30 do 16.30 pod nr telefonu 77 403 64 77.
- lub pod ogólnym nr telefonu 77 405 27 50 czynny w robocze poniedziałki i wtorki każdego tygodnia w godzinach od 8 do 12.
Napisz komentarz
Komentarze