Nasz kędzierzyńsko-kozielski Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” znalazł się w gronie właśnie tych wybranych przez MNiSW najlepszych instytutów badawczych i dokładnie rok temu włączono go w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Misja Sieci Badawczej Łukasiewicz to kreatywni ludzie, którzy tworzą z pasją innowacyjne rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki. W Łukasiewiczu działają cztery grupy badawcze, których zadaniem jest z sukcesem realizować plan działalności Sieci w zakresie inteligentnej mobilności, transformacji cyfrowej, zdrowia oraz zrównoważonej gospodarki i energii.
Od niespełna 70 lat działając w obszarze nowatorskich technologii chemicznych dla przemysłu Łukasiewicz - ICSO :Blachownia” wszedł w skład Grupy Badawczej Zrównoważona Gospodarka i Energia oraz Zdrowie. Naszym celem jest dążenie do wykreowania polskiej gospodarki, która jest oparta na wiedzy, jest konkurencyjna i proponuje realny postęp technologiczny polskim przedsiębiorcom. Mamy swoich przedstawicieli w Platformach Kompetencji oraz Kolegiach Platform i Grup Badawczych. Przygotowaliśmy 17 fiszek na wyzwania Ł2B i B2Ł. Wraz z pozostałymi instytutami chemicznymi przygotowaliśmy wspólny wniosek na projekt badawczy.
Działamy w ramach Sieci już rok. Ten miniony rok był dla nas fascynującym czasem pełnym nowych doświadczeń i wyzwań. Wierzymy, że działalność w ramach Sieci przygotowała nas również do nieoczekiwanego wyzwania, jakie postawił przed nami rok 2020 i konieczności zmierzenia się, wraz z resztą świata, z pandemią COVID-19.
Naukowcy Łukasiewicza starają się odpowiadać na to wyzwanie np. włączając się w projekt Agencji Badań Medycznych i pracując nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, czy wraz z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN podejmując się wyprodukowania urządzenia Ventil, umożliwiającego niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.
Łukasiewicz - ICSO „Blachownia” również odpowiedzialnie podchodzi do zagrożenia, dlatego też w naszym Instytucie wprowadziliśmy szereg elementów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i osób, które przebywają na jego terenie. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia, by zapobiec lub znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2. Wprowadziliśmy możliwość pracy zdalnej i elastyczną organizację pracy dla części pracowników, a wyjazdy i odwiedziny gości zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Ponadto, nasi chemicy przygotowali płyn do dezynfekcji na potrzeby przeprowadzania codziennej dezynfekcji instytutu oraz na użytek własny pracowników Łukasiewicz - ICSO „Blachownia”.
Zachowując wzmożone środki ostrożności, w trosce o naszych kontrahentów i przyszłość instytutu realizujemy swoje zadania, szczególnie te które stanowią zobowiązania wobec naszych partnerów biznesowych w ramach zawartych umów.
Jako odpowiedzialna społecznie instytucja zaproponowaliśmy również cykl popularyzujący chemię pod tytułem „Zróbcie TO z Łukasiewicz - ICSO”. Jest to seria krótkich filmików dla dzieci, w których demonstrowane są proste, a jednocześnie fascynujące doświadczenia chemiczne, które można przeprowadzić bez trudu w każdym domu. Po więcej szczegółów zapraszamy na nasz profil na Facebooku (www.facebook.com/icsoblachownia).
Korzystając z tej jubileuszowej okazji, chcielibyśmy także poinformować, iż decyzją Prezesa Centrum Łukasiewicz Pana Piotra Dardzińskiego z dniem 1 kwietnia 2020 r. stanowisko Dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” obejmuje pani dr hab. Iwona Szwach, dotychczas pełniąca funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych.
Zapraszamy do współpracy!
Napisz komentarz
Komentarze