Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 07:52
Reklama
Reklama
Reklama

ICSO "Blachownia" w Sieci Badawczej Łukasiewicz

Pierwsze urodziny Sieci Badawczej Łukasiewicz obchodzono 1 kwietnia. Jest to trzecia największa sieć badawcza w Europie z kadrą blisko 8000 pracowników, z czego 70 proc, stanowią naukowcy. To 35 instytutów badawczych zlokalizowanych w jedenastu polskich miastach.
ICSO "Blachownia" w Sieci Badawczej Łukasiewicz

Nasz kędzierzyńsko-kozielski Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” znalazł się w gronie właśnie tych wybranych przez MNiSW najlepszych instytutów badawczych i dokładnie rok temu włączono go w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Misja Sieci Badawczej Łukasiewicz to kreatywni ludzie, którzy tworzą z pasją innowacyjne rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki. W Łukasiewiczu działają cztery grupy badawcze, których zadaniem jest z sukcesem realizować plan działalności Sieci w zakresie inteligentnej mobilności, transformacji cyfrowej, zdrowia oraz zrównoważonej gospodarki i energii.

Od niespełna 70 lat działając w obszarze nowatorskich technologii chemicznych dla przemysłu Łukasiewicz - ICSO :Blachownia” wszedł w skład Grupy Badawczej Zrównoważona Gospodarka i Energia oraz Zdrowie. Naszym celem jest dążenie do wykreowania polskiej gospodarki, która jest oparta na wiedzy, jest konkurencyjna i proponuje realny postęp technologiczny polskim przedsiębiorcom. Mamy swoich przedstawicieli w Platformach Kompetencji oraz Kolegiach Platform i Grup Badawczych. Przygotowaliśmy 17 fiszek na wyzwania Ł2B i B2Ł. Wraz z pozostałymi instytutami chemicznymi przygotowaliśmy wspólny wniosek na projekt badawczy.

Działamy w ramach Sieci już rok. Ten miniony rok był dla nas fascynującym czasem pełnym nowych doświadczeń i wyzwań. Wierzymy, że działalność w ramach Sieci przygotowała nas również do nieoczekiwanego wyzwania, jakie postawił przed nami rok 2020 i konieczności zmierzenia się, wraz z resztą świata, z pandemią COVID-19.

Naukowcy Łukasiewicza starają się odpowiadać na to wyzwanie np. włączając się w projekt Agencji Badań Medycznych i pracując nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, czy wraz z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN podejmując się wyprodukowania urządzenia Ventil, umożliwiającego niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Łukasiewicz - ICSO „Blachownia” również odpowiedzialnie podchodzi do zagrożenia, dlatego też w naszym Instytucie wprowadziliśmy szereg elementów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i osób, które przebywają na jego terenie. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia, by zapobiec lub znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2. Wprowadziliśmy możliwość pracy zdalnej i elastyczną organizację pracy dla części pracowników, a wyjazdy i odwiedziny gości zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Ponadto, nasi chemicy przygotowali płyn do dezynfekcji na potrzeby przeprowadzania codziennej dezynfekcji instytutu oraz na użytek własny pracowników Łukasiewicz - ICSO „Blachownia”.

Zachowując wzmożone środki ostrożności, w trosce o naszych kontrahentów i przyszłość instytutu realizujemy swoje zadania, szczególnie te które stanowią zobowiązania wobec naszych partnerów biznesowych w ramach zawartych umów.

Jako odpowiedzialna społecznie instytucja zaproponowaliśmy również cykl popularyzujący chemię pod tytułem „Zróbcie TO z Łukasiewicz - ICSO”. Jest to seria krótkich filmików dla dzieci, w których demonstrowane są proste, a jednocześnie fascynujące doświadczenia chemiczne, które można przeprowadzić bez trudu w każdym domu. Po więcej szczegółów zapraszamy na nasz profil na Facebooku (www.facebook.com/icsoblachownia).

Korzystając z tej jubileuszowej okazji, chcielibyśmy także poinformować, iż decyzją Prezesa Centrum Łukasiewicz Pana Piotra Dardzińskiego z dniem 1 kwietnia 2020 r. stanowisko Dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” obejmuje pani dr hab. Iwona Szwach, dotychczas pełniąca funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych.

Zapraszamy do współpracy!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlinaTreść komentarza: Ok. To wszystko wyjaśnia.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 00:33Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Małe państwo Izrael otoczone jest państwami islamskimi, które głośno wyrażają swą nienawiść do Żydów i obiecują, że doprowadzą do unicestwienia ich państwa. W tej walce nie liczą się ze swoimi cywilami i często traktują ich jak żywe tarcze, a prywatne domy, szkoły czy szpitale stanowią zakamuflowane zaplecze zbrojne terrorystów. Gdy Izrael reaguje, podnoszą larum na cały świat, że Żydzi dopuszczają się ludobójstwa.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 22:36Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: I Pan tu potwierdza !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:51Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Podziwiam ludzi walczących z antysemityzmem i przypominających o holokauście w sytuacji ludobójstwa Palestyńczyków przez dzisiejszych Żydów. Hm.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:26Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: ZedTreść komentarza: Mieszka ulicę dalej.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:38Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sztrucel w diesluTreść komentarza: Spokojnie, prawo w tej materii jest po stronie kierującego, dalej będzie mógł spokojnie wtopić się w ruch drogowy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Kierował autem z niesprawnym oświetleniem i bez prawa jazdy. Był też osobą poszukiwaną przez policję
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna