Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sejmik za likwidacją Zespołu Szkół Medycznych w Koźlu. Opozycja protestuje

Zgodnie z przewidywaniami, na wtorkowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego podjęto intencyjną uchwałę o zamiarze likwidacji z dniem 31 sierpnia 2020 r. Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu wraz z wchodzącymi w jego skład: Wojewódzką Szkołą Policealną dzienną im. Marii Minczewskiej oraz Wojewódzką Szkołą Policealną stacjonarną i zaoczną. Przeciwko likwidacji opowiada się Prawo i Sprawiedliwość oraz nauczycielska Solidarność, które zwołały konferencję prasową 26 lutego.
foto: ANKO

Autor: Dzisiejsza konferencja Prawa i Sprawiedliwości

Po dyskusji radni wojewódzcy podjęli uchwałę w tej sprawie stosunkiem głosów 13 za, przeciwko 9, przy 4 wstrzymujących się.

O sytuacji szkoły mówiła na wtorkowym posiedzeniu Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. Podkreślała fakt, że od 15 lat w tej szkole - w związku ze zmianą przepisów – nie kształci się już pielęgniarek. Od kilu lat, mimo podejmowanych działań promocyjnych, systematycznie zmniejsza się liczba uczniów tej szkoły.
 
Jednocześnie, pomimo zmniejszania się liczby słuchaczy, rosną nakłady Samorządu Województwa Opolskiego na potrzeby jej funkcjonowania. W tym roku szkolnym w placówce kształci się zaledwie 29 osób: 17 w II klasie i 12 na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Wszyscy oni zakończą naukę do czerwca br. Natomiast budżet szkoły na rok 2020 określony został na poziomie 636 tys. zł. – Aby poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły i zachęcić młodzież do podejmowania w niej  nauki, przed dwoma laty uruchomiono kształcenie w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Te działania były też próbą zaspokojenia dopływu kadr medycznych na rynek pracy - informowała Monika Jurek.

Mało chętnych

W bieżącym roku szkolnym, pomimo prowadzenia różnorodnych działań promocyjnych, nie udało się przeprowadzić skutecznego naboru ani jesienią 2019 r., ani w semestrze zimowym 2020 r. , kiedy to zgłosiło się zaledwie 5 kandydatów. Nie można wykluczyć, że również w przyszłym roku szkolnym sytuacja związana z nieskutecznym naborem może się powtórzyć i zajdzie potrzeba likwidacji szkoły, w związku z brakiem zainteresowania kształceniem.

Radni Prawa i Sprawiedliwości z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wystosowali w tej sprawie protest do Zarządu Województwa Opolskiego, w którym czytamy m.in. „Z niepokojem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o chęci zlikwidowania Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka ta działająca nieprzerwanie od 1974 roku należy od początku swojego istnienia do najskuteczniejszych w regionie w dziedzinie nauczania pielęgniarskiego, później higienistki stomatologicznej i innych specjalności medycznych. Szkoła ta jest kompleksowa infrastrukturalnie, posiadając własne sale wykładowe, laboratoryjne, salę gimnastyczną, boisko sportowe, pracownię komputerową oraz specjalistyczną bibliotekę. Obecnie wszyscy wykładowcy legitymują się wyższym wykształceniem zawodowym z przygotowaniem pedagogicznym. Od roku 1992 szkoła zyskała miano Liceum Medycznego. W sumie wykształcono przeszło 1000 absolwentów”. 
 
Mocne słowa na konferencji

W dzisiejszej konferencji prasowej PiS uczestniczyła poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, a także powiatowi i miejscy radni tego ugrupowania.

- Sprawa jest ważna i bulwersująca, szczególnie, że jesteśmy drugim pod względem wielkości miastem w województwie opolskim z potężnym szpitalem. Nasza służba zdrowia boryka się z poważnymi brakami w kadrze nie tylko w przypadku personelu średniego, ale i pomocniczego - tłumaczył radny powiatowy PiS Andrzej Lachowicz, ubolewając, że Zespołowi Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu nie daje się szansy na rozwój, tylko uzależnia losy tej placówki oświatowej od naboru. - Nie ma żadnych pomysłów, poza jednym, a mianowicie likwidacją ZSM. Czy Sejmik Województwa Opolskiego jest tylko dla Opola i szpitala wojewódzkiego? Czy jest to sejmik całego regionu, który powinien brać pod uwagę wszystkie placówki i ich problemy na Opolszczyźnie. To świadczy o braku odpowiedzialności tych organów, które podejmują takie decyzje. Skandal, skandal i jeszcze raz skandal - nie krył irytacji Andrzej Lachowicz, który rozmawiał z dyrekcją szkoły.

Jak przekonywał, dyrektor ZSM ma pomysł nie tylko na uratowanie placówki, ale także na jej rozwój.

- Pani dyrektor widzi nawet możliwość reaktywowania kierunku pielęgniarskiego dzięki uruchomieniu w tym miejscu filii szkoły wyższej, która kształciłaby pielęgniarki m.in. na potrzeby tutejszego szpitala. Wskazane byłoby też otwarcie kierunków kształcących higienistki szkolne oraz sekretarki medyczne, będące asystentkami lekarzy. Są więc pomysły i chęci, a przede wszystkim jest taka potrzeba tutejszego środowiska - podsumował Andrzej Lachowicz.
    
Oburzenie mieszkańców

Poseł Katarzyna Czochara przyznała, że od mieszkańców Kędzierzyna-Koźla usłyszała mnóstwo negatywnych komentarzy na temat planów likwidacji tej szkoły.

- Zarząd Województwa Opolskiego nie ma konkretnego pomysłu, ani wizji w jaki sposób wspierać szkolnictwo, które kształci przyszłą kadrę medyczną. I to w sytuacji, kiedy mamy potworne braki jeśli chodzi o lekarzy i pielęgniarki. Tu powinny być wdrożone konkretne działania, włącznie z dodatkowym  wsparciem finansowym. Apeluję do pana marszałka, aby nie szedł tą drogą - mówiła podczas konferencji prasowej poseł Katarzyna Czochara, podkreślając, że taka polityka nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem całego regionu.

- Kędzierzyn-Koźle jest po Opolu drugim co do wielkości miastem w naszym województwie i jeśli dopuszcza się do takich decyzji, to jest to skandal. Trzeba wdrożyć działania, które poprawią sytuację i utrzymają na odpowiednim poziomie funkcjonowanie tej jakże ważnej placówki w Kędzierzynie-Koźlu. Tu naprawdę można wiele zdziałać, tylko, że trzeba się wykazać dobrą wolą. Jeśli można było - i słusznie - zabezpieczyć w budżecie województwa środki na stypendia dla słuchaczy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Opolskiego, to czy nie należy pomyśleć o podobnych rozwiązaniach także w przypadku Kędzierzyna-Koźla? Niewątpliwie stanowiłoby to zachętę dla wielu osób zainteresowanych podjęciem nauki w tym mieście. Tu jest potężny szpital, całe zaplecze, gdzie można odbywać zajęcia praktyczne. Tu jest duże pole manewru, ale nie widać dobrej woli, aby wspierać działania szkoły i wzmacniać jej pozycję - argumentowała posłanka Ziemi Opolskiej.

Z kolei Andrzej Krebs, radny powiatowy z ramienia PiS, przekonywał, że nie można dyrektora szkoły zostawić samego z tym problemem: - Szkołę bardzo łatwo jest zlikwidować. Można to uczynić w ciągu pięciu minut. Nie możemy pozwolić na tego typu kroki. Brońmy tej szkoły, bo ona jest nam potrzebna i musi trwać. Tym bardziej, że pracowników służby zdrowia brakuje. Nie ma higienistek, nie ma sekretarzy medycznych i wielu innych zawodów, które są teraz bardzo potrzebne - tłumaczył Andrzej Krebs.

Co dalej?

Wczorajsza uchwała Sejmiku Województwa Opolskiego nie musi prowadzić do faktycznej likwidacji tej placówki. Wszystko zależy od tego, czy uda się tegoroczny nabór.

- To nie radni podejmą w przyszłości decyzję o likwidacji tej szkoły. To będzie decyzja mieszkańców, którzy zechcą - bądź nie - kształcić się w tej szkole - podkreślała na posiedzeniu sejmiku Monika Jurek.

Marszałek Andrzej Buła mówił wczoraj, że jeżeli uda się przeprowadzić skuteczny nabór na rok szkolny 2020/2021, to sejmik województwa może w sierpniu 2020 r. unieważnić uchwałę o likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu. - Jeśli się ten nabór nie uda, to dla stworzenia możliwości wykorzystania obiektu i zaplecza obecnej szkoły, wystąpimy do rektora Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z propozycją utworzenia filii tej uczelni w Kędzierzynie-Koźlu. Wczoraj podpisaliśmy z rektorem porozumienie o współpracy, mając także i to działanie na względzie - mówił marszałek Andrzej Buła.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

olla 18.03.2020 20:09
Chodziłam do tej szkoły-opiekun medyczny ,dużo dziewczyn tam chodziło,miałyśmy nadzieje na dobra prace,a tu się okazało że szital potrzebuje taniej sily roboczej za 1800 zł,teraz a wcześniej 1600,oni wiecznie maja mało ,a opiekunka najcięższa praca za takie grosze,nik teraz nie idzie bo po co

Beata 02.03.2020 13:18
A co radni Sejmiku zrobili dla tej szkoły przez poprzednie lata? Zniszczyć teraz łatwo, a co zniszczone tego się już nie odtworzy. Dawno mogli zwiększyć ofertę. Wszyscy wiedzą, że pielęgniarek brakuje. Wszyscy, tylko nie oni.

Też Polak do Polaka 29.02.2020 18:43
Mam pytania, zasadnicze pytania czy dyrektor ZSM, starosta i radni byli w kwietniu, maju 2019 r. we wszystkich szkołach na terenie miasta K-K i powiatu K-K agitując abiturientów aby zasilili szeregi Zespołu Szkół Medycznych? Jeżeli nie to dlaczego i czy nie przewidzieli tego co nastąpiło, czyli likwidacji szkoły? Co do nowego pomyślunku aby kształcić higienistki szkolne oraz sekretarki medyczne, będące asystentkami lekarzy rozumiem, że państwo zrobili rzetelne rozeznanie w środowisku wszystkich lekarzy potrzebujących nowej asystentki i wśród dyrektorów wszystkich szkół zgłaszających chęć zatrudnienia higienistek szkolnych. "Polka" z godziny 10:41 -wczoraj- Uczniowie i ich rodzice chcą konkretów. Ile osób po ukończeniu tych kierunków miałoby pracę " z pocałowaniem ręki- od ręki"?

rozgoryczona 29.02.2020 13:56
Brawo Panowie. Dobra robota. Ktoś wreszcie upomniał się o tę placówkę. Opole dyma nas jak i gdzie tylko może. Czy pani Porowska tego nie widzi, udaje że nie widzi, czy nie chce widzieć? Tak nas kochała przed wyborami. Teraz gdzieś cicho siedzi.

Polka 28.02.2020 10:41
Do osoby cierpiącej na bezsenność: Trafione w punkt, ale powiedz to swojemu guru, czyli posłance V.P. Zastanawiać może fakt, że przeciwko tej szkodliwej uchwale radnych Sejmiku nie protestują radni wybrani przez społeczność naszego miasta i powiatu. Czyżby służalczość partyjna zwyciężyła lokalny patriotyzm?

do@ ha, ha, ha 28.02.2020 05:37
zapominasz, że nie w rozbiciu a tylko w jedności siła! Rozbija ten kto chce pieniążków, intratnych stanowisk w radach nadzorczych i...no własnie,chce tego najważniejszego władzy nawet małej ale absolutnej. Po trupach do celu, gdzie donosy, anonimy i patologia zachowań bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i zwykłą ludzką przyzwoitością.Zatem zastanów się czy warto to robić, czy takie sposoby patologicznego działania nie poprowadzą na dno towarzycha kołnierzyków, nie zawsze bielusieńkich kołnierzyczków?

rozczochrana 27.02.2020 23:52
Brońmy szkół mówi gostek z pisu, który akceptuje likwidacje gimnazjów i inne pomysły Zalewskiej. Hipokryzjum level master mr. Krebs

ha, ha, ha 27.02.2020 20:58
A gdzie radni miejscy i towarzystwo związane z panią Porowską, której (podobno) sprawy służby zdrowia tak głęboko i mocno leżą na sercu? Wykrzykiwanie haseł "precz z komuną" i zbieranie składek, to chyba stanowczo za mało.

GT 27.02.2020 19:42
Może i o tym mówili, ale media napiszą tylko to na co pozwolą mocodawcy. Szkołę zamknąć jest łatwo. Może jest już chętny na ten budynek?

Jeszcze nie SENIOR 27.02.2020 15:03
Konferencja powiatowych struktur partii odbyła się, w środę popielcową- pierwszy dzień 40 dniowego POSTU, a radni zapomnieli na śmierć podać ile w ostatnich latach wyuczyło się w Zespole Szkół Medycznych PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH. Politycy na tej konferencji powinni nas mieszkańców uświadomić ile osób, dzięki ukończeniu tej szkoły będzie pracowało w zawodzie pielęgniarki i położnej w naszym szpitalu, przychodniach zdrowia i jako pielęgniarki środowiskowe, które opiekują się naszymi schorowanymi Seniorami. Na tej konferencji pani poseł oraz radni powinni zadeklarować powstanie ZOL-u(Zakładu Opiekuńczo Leczniczego), który owszem był.... ale został przez Starostwo ZLIKWIDOWANY! Społeczeństwo w naszym powiecie się starzeje, a ani starosta, ani zarząd ani radni wszystkich opcji politycznych nie myślą o SENIORACH, jakby ich w życiu publicznym nie było! Kiedy radni powiatowi to zmienią?Oby nie "na świętego Dygdy co go nie ma nigdy"!

kolo 27.02.2020 11:31
To było do przewidzenia. Kocham K-Koźle, tylko zapomniała dodać, że "przed i w czasie wyborów", bo potem, to już różnie z tym kochaniem. Może na coś innego się przerzuciła?

cacy-cay 27.02.2020 06:45
Za to pani poseł Porowska swoje "sukcesy"i ohy -ahy produkuje taśmowo na fejsie.eksponując i promując przy okazji swoją personę.

KaMol 26.02.2020 19:22
A gdzie jest pani poseł Porowska? Czyżby zakończenie kampanii wyborczej do parlamentu wzięła sobie dosłownie do serca?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kaczaTreść komentarza: Ale że Amerykany odchodzą, to już musi być źle.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:40Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: TTTreść komentarza: Ogrodowa już chyba passé🥴.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:33Źródło komentarza: Pracownicy MZK Kędzierzyn-Koźle na spotkaniu opłatkowym świętowali 55-lecie działalności spółkiAutor komentarza: wajTreść komentarza: Ty to raczej bez anty. Lepiej Ci po tym co napisałeś?Data dodania komentarza: 23.12.2024, 07:10Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Taki seTreść komentarza: Nikt go nie zmuszał sam chciał przyjść żeby to odbudować ale widocznie się nie da nie ma starań z góry no to woli odejśćData dodania komentarza: 23.12.2024, 03:13Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Jeszcze trochę rządów pani prezes i nikt tu nie przyjdzie z normalnych zawodników grono się zaciśnieData dodania komentarza: 23.12.2024, 03:09Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Nie wiesz o co chodzi ryba gnije od głowyData dodania komentarza: 23.12.2024, 03:01Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna