Nowa kwatera będzie miała powierzchnię czterech hektarów i pomieści 500 tys. ton odpadów. Prace budowlane mają ruszyć już w przyszłym tygodniu, a zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku. Zadanie będzie realizować spółka Transpol Lider z Inowrocławia, która wygrała postępowanie przetargowe.
Potrzeba nowych kwater na odpady
– Powinniśmy już podpisać umowę co najmniej rok temu. Niestety długo trwały uzgodnienia i procedury, aby w odpowiednim miejscu uzyskać wszystkie niezbędne zgody środowiskowe. Jest to jednak konieczne, abyśmy mieli kolejne miejsca na gromadzenie odpadów członków związku międzygminnego, a takie działania są wymagane prawem – mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Etap końca eksploatacji drugiej kwatery
– W tej chwili jesteśmy na etapie końca eksploatacji drugiej kwatery i to jest czas, by wybudować trzecią kwaterę – powiedział Grzegorz Mankiewicz, prezes Czystego Regionu, podkreślając, że inwestycja to kolejny ważny krok w rozwoju spółki.
– W 2018 roku wybudowaliśmy instalację mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów. Później doposażyliśmy instalację fotooptyki i teraz przyszedł czas na budowę trzeciej kwatery. Dla porównania: druga kwatera została wybudowana w 2004 roku i oddana do eksploatacji w 2006 roku, a jej pojemność wynosi 305 tysięcy metrów sześciennych. My dzisiaj budujemy kwaterę o pojemności 325 tysięcy metrów sześciennych. Jeśli chodzi o eksploatację, planujemy, że ta kwatera będzie działać nie przez 18 lat jak poprzednia, lecz nawet przez 30 lat. Dodatkowo, w ramach tej inwestycji, zakupimy nowy kompaktor do zagęszczania odpadów – mówił Grzegorz Mankiewicz.
Nowoczesne technologie i recykling
– Nowoczesna technologia, którą dysponujemy, oraz wymagania prawne dotyczące poziomu recyklingu zmuszają nas do jak największego odzysku surowców wtórnych. Dzięki temu chcemy jak najbardziej zminimalizować składowanie odpadów, a przepisy unijne nakładają na nas obowiązek zmniejszania ilości składowanych odpadów rok do roku. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce, która dysponuje zarówno transportem do odbioru odpadów, instalacją do ich przetwarzania, jak i składowiskiem – dodał prezes Mankiewicz.
Bezpieczeństwo dla mieszkańców
– To nie oznacza, że odpadów będzie 5-10 razy więcej, a góra odpadów będzie rosła. Wręcz przeciwnie, dzięki zagęszczaniu odpady będą zajmować coraz mniej miejsca. Mieszkańcy nie muszą się obawiać, że odpadów będzie więcej – zapewniła prezydent Nowosielska.
Budowa z kredytu
– Nasza firma zajmuje się przede wszystkim budową dróg, ale mamy również duże doświadczenie w budowie składowisk. Potencjał ludzki i sprzętowy czeka, a po podpisaniu umowy, po przekazaniu placu budowy, przystępujemy do realizacji zadania. Mamy 12 miesięcy na wykonanie tego projektu, ale planujemy zakończenie w ciągu 6-8 miesięcy – powiedział Zanon Poliński, prezes spółki Transpol Lider.
– Wartość zadania wynosi 13,5 miliona złotych netto, ale całkowita wartość inwestycji to 21 milionów złotych. Obejmuje to zakup kompaktora – urządzenia do zagęszczania odpadów, którego koszt to 3 miliony złotych. Kompaktor ma za zadanie efektywnie ubijać odpady, aby zmieściło się ich jak najwięcej na składowisku. Drugim zadaniem inwestycyjnym jest zakup rozdrabniacza – wyjaśniał Grzegorz Mankiewicz, dodając, że rozdrabniacz pozwoli odzyskać więcej surowców wtórnych.
Brak wsparcia z Unii Europejskiej
– Mimo prób i chęci znalezienia finansowania z Unii Europejskiej, niestety nie ma żadnych programów pomocowych, z których moglibyśmy skorzystać. Unia odchodzi od wspierania budowy nowych składowisk, a raczej wspiera ich zamykanie. Dlatego inwestycję musimy zrealizować z własnych środków, wspomagając się kredytem – zakończył Grzegorz Mankiewicz.
Inwestycja w budowę trzeciej kwatery w Kędzierzynie-Koźlu to kolejny krok w rozwoju spółki Czysty Region i zapewni odpowiednią pojemność do dalszego przetwarzania odpadów w regionie.
Napisz komentarz
Komentarze