Rzeka na przestrzeni wieków wielokrotnie wylewała, nanosząc tam kolejne warstwy mułu. Co się pod nimi kryje? To już pytanie do historyków i archeologów, którzy z pewnością powinni zainteresować się tym tematem.
Przemierzając pola położone między Koźlem a Kłodnicą w poszukiwaniu pierwszego założenia obronnego w Koźlu, trafiłem na kilka ciekawych rzeczy. Teren ten jeszcze niedawno był przedpolem twierdzy i w związku z tym w odległości około kilometra od twierdzy niczego tam nie budowano, a prawdopodobnie wycięto nawet drzewa które mogły przeszkadzać bateriom dział położonych na terenie twierdzy – wyjaśnia Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King.
O tym, że jest to miejsce wyjątkowe i skrywające wiele tajemnic, pisaliśmy jeszcze w maju 2020 roku.
Onomastyka a w szczególności jej dział zajmujący się nazwami miejscowymi czyli toponomastyka, to nauka która jest bardzo przydatna historykom i archeologom w ich badaniach. Pomaga rozwiązać wiele problemów związanych z umiejscowieniem osadnictwa w szczególności z okresu średniowiecza - tłumaczy historyk Robert Słota. - Często spotykamy się z taką sytuacją w przypadku badań nad osadnictwem w ziemi kozielskiej. W szczególności pomocne w tym względzie są mapy pochodzące z XIX wieku, kiedy to z pietyzmem odtwarzano wszystkie szczegóły topograficzne z uwzględnieniem nazw, często funkcjonujących tylko w przestrzeni ludowej, nadając im przez to charakter urzędowy. Będące w użytku przez ludność miejscową, oznaczały dawne osadnictwo, miejsca kultu, czy określonych funkcji lub własność. Pomiędzy dzielnicami Kłodnica i Koźle, na polach znajdujących się wzdłuż drogi odnajdujemy teren, który nazywany był przez mieszkańców „Wzgórzem Kapliczki”. Wysunąć śmiało można tezę, że znajdowało się tam średniowieczne miejsce kultu chrześcijańskiego. Jeżeli dodamy do tej układanki, że w miejscu tym znajduje się stanowisko archeologiczne kultury przeworskiej i fakt, że władcy średniowieczni budowali kościoły i kapliczki w pobliżu swoich siedzib, to otrzymamy obraz terenu, który z pewnością powinien zainteresować badaczy i odpowiednie instytucje.
Poniżej film kanału historycznego Bunker King poświęcony temu interesującemu miejscu.
Należy pamiętać, że początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Koźla sięgają bardzo odległych czasów. Wciąż trwają też dyskusje na temat lokalizacji pierwotnego grodu we wczesnośredniowiecznym Koźlu, którego korzenie mogą sięgać nawet IX czy X wieku.
Pisaliśmy o tym wielokrotnie i z pewnością powrócimy jeszcze do tego tematu.
Napisz komentarz
Komentarze