Pierwszy olejomat stanął obok Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Piastowskiej 30, a drugi przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 na ul. 1 Maja. Symbolicznego otwarcia urządzenia w Koźlu dokonała przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego „Czysty Region”.
- Aby pobrać butelkę na zużyty olej jadalny, który będziemy w naszej kuchni zlewać do tej butelki, należy najpierw zarejestrować się w aplikacji „Olejomaty”. Aplikację pobieramy ze sklepu Google. Rejestrujemy się, wpisując swoje dane. Podchodząc do maszyny, zobaczymy komunikat „Pobierz pustą butelkę”. Pobieramy ją, przykładając do czytnika kod QR, który wygeneruje nam aplikacja. Olejomat wyda pustą butelkę, do której później w naszej kuchni wlewamy zużyty olej jadalny. Następnie skanujemy kod QR, który jest przypisany indywidualnie do każdego użytkownika, pozostawiamy pełną butelkę i pobieramy kolejną pustą. Zachęcam, korzystajcie! Nie olewaj – zlewaj! - mówiła Karina Kacperczyk.
Olejomaty to patent firmy EMKA SA, która podpisała umowę o współpracy z urzędem miasta i "Czystym Regionem". Na terenie Kędzierzyna-Koźla stanie pięć innowacyjnych urządzeń, które pomagają dbać o środowisko, umożliwiając zbiórkę zużytego oleju kuchennego. Zamiast wylewać go do zlewu, będzie można oddać go do olejomatu, pobierając wcześniej specjalną butelkę. Zostanie ona wydana po wygenerowaniu kodu w dedykowanej aplikacji mobilnej. W ten sposób zadbamy o naszą kanalizację i jakość surowców przekazywanych do recyklingu, a także pomożemy przetworzyć olej na biopaliwo lub inne produkty przyjazne środowisku. Co więcej, oddając olej w dedykowanych butelkach, zbieramy punkty, które będzie można wymienić na nagrody. Spróbujcie, to nic nie kosztuje!

Napisz komentarz
Komentarze