Do tematu powrócił ostatnio WOPR Kędzierzyn-Koźle, który na swoim facebookowym profilu w emocjonalny sposób nawiązał do zawartego przeszło 8 lat temu porozumienia.
Przypominamy, iż w 2016 r. podpisaliśmy memorandum o budowie zbiornika. Dzisiaj wciąż dyskutujemy, a woda dalej zalewa. Panie i Panowie do roboty.
Poniżej nasza notatka ze spotkania.
„Teren kopalni piasku w Kotlarni był w dniu 26 sierpnia 2016 r. miejscem spotkania wszystkich stron zainteresowanych budową zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na rzece Bierawce, w celu retencji wody dla zrównoważenia poziomu wód gruntowych i alimentacji rzeki Odry w wodę. Okazją do tak szerokiego spotkania była 24 rocznica wielkiego pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej. Przybyli przedstawicieli gmin i samorządów województwa opolskiego i śląskiego oraz subregionu czeskiego, strażacy, przedstawiciele organów rządowych, żeglugi śródlądowej, organizacji pozarządowych. WOPR Kędzierzyn Koźle, który zainteresowany jest budową zbiornika wodnego o powierzchni około 900 hektarów reprezentowali prezes oddziału Stanisław Wolkiewicz i wiceprezesi Piotr Pietrzyk i Tadeusz Witko. W trakcie spotkania oddano hołd strażakom którzy zginęli podczas gaszenia pożaru w 1992 r, odbył się pokaz wozów bojowych straży pożarnej marki Tatra, podpisano memorandum do rządu w sprawie budowy zbiornika, przeprowadzono dyskusję jak zagospodarować kopalnię piasku do celów hydrologicznych i turystycznych.
Apelujemy do władz:
1. Zbiornik przywróci naturalne stosunki wodno-gruntowe, a tym samym funkcjonalność przyrodniczą terenu.
2. Zbiornik obniży falę powodziową na rzece Odrze i ochroni tereny gminy Bierawa.
3. Zbiornik może w przyszłości znacznie podnieś bezpieczeństwo terenów gminy Kuźnia Raciborska zalewanych przez rzekę Ruda.
4. Zbiornik poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zapobiegnie katastrofom ekologicznym na miarę pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej w 1992 r.
5. Zbiornik poprawi bioróżnorodność środowiska i powstrzyma erozję w obszarze Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.
6. Zbiornik zapewni alimentowanie przepływów niskich na rzece Odrze.Pojemność docelowa zbiornika około 42 mln m3 retencjonowanej wody.
Napisz komentarz
Komentarze