Reklama
środa, 15 stycznia 2025 02:55
Reklama
Reklama
Reklama

Ochrona przeciwpowodziowa to zadanie priorytetowe. WOPR przypomina o zbiorniku Kotlarnia

Po ostatniej powodzi ponownie rozpoczęła się dyskusja na temat budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Kotlarni. Jak już informowaliśmy wcześniej, nie będzie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia, który miał powstać na granicy województw śląskiego i opolskiego. Z szumnie zapowiadanej inwestycji pozostało jedynie porozumienie i analizy, z których - jak podają Wody Polskie - wynika, że budowa zbiornika pochłonęłaby 353 mln zł. Na szali było jeszcze bezpieczeństwo mieszkańców, ale przeważyły koszty i liczne problemy środowiskowe.
  • Źródło: WOPR

Do tematu powrócił ostatnio WOPR Kędzierzyn-Koźle, który na swoim facebookowym profilu w emocjonalny sposób nawiązał do zawartego przeszło 8 lat temu porozumienia.  

Przypominamy, iż w 2016 r. podpisaliśmy memorandum o budowie zbiornika. Dzisiaj wciąż dyskutujemy, a woda dalej zalewa. Panie i Panowie do roboty.

Poniżej nasza notatka ze spotkania.

„Teren kopalni piasku w Kotlarni był w dniu 26 sierpnia 2016 r. miejscem spotkania wszystkich stron zainteresowanych budową zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na rzece Bierawce, w celu retencji wody dla zrównoważenia poziomu wód gruntowych i alimentacji rzeki Odry w wodę. Okazją do tak szerokiego spotkania była 24 rocznica wielkiego pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej. Przybyli przedstawicieli gmin i samorządów województwa opolskiego i śląskiego oraz subregionu czeskiego, strażacy, przedstawiciele organów rządowych, żeglugi śródlądowej, organizacji pozarządowych. WOPR Kędzierzyn Koźle, który zainteresowany jest budową zbiornika wodnego o powierzchni około 900 hektarów reprezentowali prezes oddziału Stanisław Wolkiewicz i wiceprezesi Piotr Pietrzyk i Tadeusz Witko. W trakcie spotkania oddano hołd strażakom którzy zginęli podczas gaszenia pożaru w 1992 r, odbył się pokaz wozów bojowych straży pożarnej marki Tatra, podpisano memorandum do rządu w sprawie budowy zbiornika, przeprowadzono dyskusję jak zagospodarować kopalnię piasku do celów hydrologicznych i turystycznych.

Apelujemy do władz:

1. Zbiornik przywróci naturalne stosunki wodno-gruntowe, a tym samym funkcjonalność przyrodniczą terenu.

2. Zbiornik obniży falę powodziową na rzece Odrze i ochroni tereny gminy Bierawa.

3. Zbiornik może w przyszłości znacznie podnieś bezpieczeństwo terenów gminy Kuźnia Raciborska zalewanych przez rzekę Ruda.

4. Zbiornik poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zapobiegnie katastrofom ekologicznym na miarę pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej w 1992 r.

5. Zbiornik poprawi bioróżnorodność środowiska i powstrzyma erozję w obszarze Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

6. Zbiornik zapewni alimentowanie przepływów niskich na rzece Odrze.

Pojemność docelowa zbiornika około 42 mln m3 retencjonowanej wody.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cała Prawda 13.12.2024 22:24
W mediach informują iż po niedawnym spotkaniu / konsultacjach Polsko-Niemieckich Tusk i jego rząd przygotował ustawę dotycząca m.in. rzeki Odry. Czyli tzw. specustawy Odrzańskiej…. Ma ona na celu likwidację 71 z 76 zaplanowanych inwestycji na rzece Odrze. Co to oznacza? Że nie będzie pogłębiania koryta rzeki, wzmacniania brzegów, budowy nowych stopni wodnych, polderów / zbiorników, portu w Koźlu itp. Część będącej infrastruktury zamierzają zlikwidować… W zamian mają przywrócić mokradła i inne zielone fanaberie pod nazwą REnaturyzacja rzeki Odra jest to część tzw. zielonego ładu UE. Oczywiście z pominięcie zachodniego sąsiada który w dziedzinie rozbudowy swej sieci rzek wręcz kwitnie… 4,5 miliarda złotych z UE ma być wydane zamiast na w/w inwestycje które spowodowałyby rozkwit transportu rzecznego przeznaczą na tzw. likwidacje przeszkód powierzchniowych wynikających z działalności człowieka czyli jak już pisałem REnaturyzacja rzeki Odra.

Bart 13.12.2024 14:15
Wody polskie do likwidacji.

PIK 13.12.2024 01:53
Przecież to było do przewidzenia. Tniemy koszty bo nie mamy pieniędzy pomimo deficytu w budżecie państwa na niespotykaną skalę ( 289 mld zł). Gdyby z tego regionu pochodził jakiś wpływowy polityk Koalicji Obywatelskiej to pewnie inwestycja by się utrzymała, ale Kędzierzyn nie ma takich działaczy. No bo kto? Węgrzyn, Masełko

Reklama
opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna