Reklama
sobota, 14 grudnia 2024 22:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gazociąg Koźle - Racibórz będzie miał długość 37 kilometrów. Prace zostaną zakończone w 2026 roku

W połowie listopada br. spółka zawarła z krakowskim Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym, który jest instytucją wdrażającą dla Programu FEniKS umowę o dofinansowanie projektu: „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle - Racibórz - Rybnik”. Wartość zadania została oszacowana na 595,5 mln PLN, natomiast przyznane dofinansowanie wyniesie 199,2 mln PLN, co stanowi ponad 30 proc. wartości inwestycji.
  • Źródło: GAZ-SYSTEM
Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle - Racibórz - Rybnik

- Wsparcie finansowe dla inwestycji prowadzonych przez GAZ-SYSTEM, uzyskane w ramach funduszy europejskich, podkreśla ich znaczenie dla procesu transformacji polskiego systemu energetycznego. Nowy gazociąg Kędzierzyn-Koźle - Racibórz - Rybnik jest przedsięwzięciem kluczowym dla przesyłu gazu w województwach opolskim i śląskim. Jego budowa umożliwi także dostawy gazu do powstającego w Rybniku bloku gazowo-parowego - zauważył Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.

Projekt składa się z dwóch zadań inwestycyjnych: 

  • gazociągu Kędzierzyn – Koźle – Racibórz o długości 37 km i średnicy 1000 mm,
  • gazociągu Racibórz – Oświęcim, etap I Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km i średnicy 700 mm.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) stanowi kontynuację programu Infrastruktura i Środowisko, który funkcjonował w dwóch wcześniejszych perspektywach finansowych (2007-2013 oraz 2014-2020). Głównym celem programu FEnIKS jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, w tym poprzez obniżenie emisyjności gospodarki oraz transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku, zwiększenie efektywności energetycznej oraz zwiększenie udziału zielonej energii z odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii.

Efektem realizacji projektu „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik” będzie nowoczesna i bezpieczna infrastruktura przesyłowa umożliwiająca dostawy gazu ziemnego w rejonie Górnego Śląska, w tym również zaopatrzenie w gaz bloku gazowo-parowego w Rybniku. Wytworzona w nim energia elektryczna będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie nawet dla 2 mln gospodarstw domowych.

Gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik realizowany jest w ramach programu Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej Polski. Zakończenie projektu inwestycyjnego planowane jest na drugi kwartał 2026 roku.

Inwestycje w infrastrukturę gazową przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy jakości powietrza, rozwoju cywilizacyjnego obszarów pozbawionych dostępu do sieci gazowej, wzrostu gospodarczego oraz wsparcia dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, stanowiąc solidny fundament dla dalszego dynamicznego rozwoju rynku gazów odnawialnych i zdekarbonizowanych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Co kościół czy caritas taki biedny ? W Watykanie lub w kuriach nie mają kasy ?Data dodania komentarza: 14.12.2024, 18:06Źródło komentarza: Aukcja na rzecz Domu św. Karola już ruszyła. Siatkarskie skarby przekazał kibic ZAKSYAutor komentarza: FurmintTreść komentarza: To nie może się udać. Zbyt skomplikowane.Data dodania komentarza: 14.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Pierwsze olejomaty na Opolszczyźnie zostały uruchomione w Kędzierzynie-Koźlu. FOTO i WIDEOAutor komentarza: k13Treść komentarza: niech sie spiesza bo gabaryty juz plyna OdraData dodania komentarza: 14.12.2024, 11:40Źródło komentarza: DW 408 w Korzonku zostanie zamknięta. Wyznaczony objazd będzie liczył 30 kmAutor komentarza: TextTreść komentarza: Głupoty gadasz, a pojęcia nie masz...Data dodania komentarza: 14.12.2024, 11:10Źródło komentarza: Wojsko rozpoczęło prace przygotowawcze w nowej lokalizacji pododdziałów WOT w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: W mediach informują iż po niedawnym spotkaniu / konsultacjach Polsko-Niemieckich Tusk i jego rząd przygotował ustawę dotycząca m.in. rzeki Odry. Czyli tzw. specustawy Odrzańskiej…. Ma ona na celu likwidację 71 z 76 zaplanowanych inwestycji na rzece Odrze. Co to oznacza? Że nie będzie pogłębiania koryta rzeki, wzmacniania brzegów, budowy nowych stopni wodnych, polderów / zbiorników, portu w Koźlu itp. Część będącej infrastruktury zamierzają zlikwidować… W zamian mają przywrócić mokradła i inne zielone fanaberie pod nazwą REnaturyzacja rzeki Odra jest to część tzw. zielonego ładu UE. Oczywiście z pominięcie zachodniego sąsiada który w dziedzinie rozbudowy swej sieci rzek wręcz kwitnie… 4,5 miliarda złotych z UE ma być wydane zamiast na w/w inwestycje które spowodowałyby rozkwit transportu rzecznego przeznaczą na tzw. likwidacje przeszkód powierzchniowych wynikających z działalności człowieka czyli jak już pisałem REnaturyzacja rzeki Odra.Data dodania komentarza: 13.12.2024, 22:24Źródło komentarza: Ochrona przeciwpowodziowa to zadanie priorytetowe. WOPR przypomina o zbiorniku KotlarniaAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: I po co Nam to pseudo wojo weekendowe ? Ci którzy z różnych przyczyn nie dostali się do normalnej służby bawić się będzie jak dzieci w wojsko.... Za Nasze społeczne pieniądze....Data dodania komentarza: 13.12.2024, 22:22Źródło komentarza: Wojsko rozpoczęło prace przygotowawcze w nowej lokalizacji pododdziałów WOT w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna